Zeeuwse kaartenmakers tekenden in het geheim 3 spectrum Expositie en symposium Zaterdag 2 oktober 2010 Expositie: Geheime kaarten in Zeeland, gete kend voor de VOC - 9 oktober 2010 t/m 6 februari 2011 in het Maritiem muZEEum in Vlissingen; opening vrijdag 8 oktober door ge deputeerde Harry van Waveren; tijdens de opening wordt het eerste exemplaar van het boek Zeeuwse kaarten voor de VOC overhan digd aan maritiem historicus Doeke Roos. Symposium: Zeeuwse kaartenmakers van de VOC - 20 november in het Arsenaaltheater in Vlissingen; organisatie Werkgroep Cultuur- Historie van het Zeeuwsch Genootschap en de Vereniging voor Zeegeschiedenis; met le zingen van prof. dr. J.R. Bruijn, dr. W.F.J. Mörzer Bruyns, dr. K. Zandvliet, dr. R. Paesie en drs. T. Goedings. Aanmelding kan t/m 17 november via wchzeeland@gmail.com of via Secretariaat WCH, p/a Zeeuws Archief in Mid delburg. /fsiï/o, meer. Hij tekende voor de VOC tot zijn dood in 1723. Abraham Anias nam zijn werk over. Ruud Paesie ontdekte dat die Anias een stiefzoon was van Johan Rogge veen. Zodat er met drie generaties voor het eerst van een Middelburgse cartogra- fendynastie kan worden gesproken. Van de 70.000 perkamentkaarten zijn er wereldwijd nog een paar honderd over, in Nederlandse collecties enkele tientallen, in Zeeland niet één. Ruud Paesie: Zeeuwse kaarten voor de VOC, het kaartenmakersbedrijf van de Kamer Zee land in de 17de en 18de eeuw - Uitgeverij- Walburg Pers, 96 pag., €19,95. Ruud Paesie: 1956 geboren in Haarlem. Tussen 1981 en 1985 studie politicologie (kandidaats in 1983) en geneeskunde aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. In de jaren 1991-1994 medewerker van de Afdeling Archeologie Onderwater, voorloper van het Nederlands Instituut voor Scheeps- en Onderwater Archeologie. In 1997 ontdekte hij bij de Maldiven het wrak van het in 1726 gestrande Zeeuwse VOC-schip Ravesteyn. Twee jaar geleden promoveerde hij in Leiden op een onderzoek naar de illegale goederen- en slavenhandel op West-Afrika tijdens het 18e-eeuwse handelsmonopolie van de West-Indische Compagnie. Ruud Paesie woont in Middelburg en publiceert regelmatig over maritiem-historische onderwerpen. Sinds 2001 werkt hij bij jeugdinstellingen voor gedragsproblematiek. foto Lex de Meester Manuscriptkaart van de Atlantische Oceaan door Abraham Anias, perkament, circa 1735. collectie Nationaal Archief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 93