Ecuador zoekt coupplegers Arm Letland ziet weer iets in VN-rapport over Congo wekt woede mm M M Juridisch Jaar weer begonnen STAATSGREEP Correa verdenkt ex-president 40°/o van de Nederlanders heeft een mbo opleiding. Ontdek het belang van het mbo tijdens de 6-Daagse Beroepsonderwijs 2010. mf A 6-DAAGSE BEROEPS IS} OKT.4-9 ONDERWIJS zaterdag 2 oktober 2010 I k It H Op vrijdag 15 oktober verschijnt deze special bij deze krant. Wilt u hierin adverteren? Neem dan contact op met verkoopteam Zeeland T (0118) 43 40 70 E teamzeeland@bndestem-pzc.nl Ecuador begint onderzoek naar samenzweerders die pre sident belaagden. Volgens president Correa zit ex-president Gutiérrez achter de couppoging. Buitenlandse Zaken geeft ne gatief reisadvies. QUITO - President Rafael Correa van Ecuador heeft gisteren aange kondigd dat hard zal worden opge treden tegen de samenzweerders achter de poging tot staatsgreep, donderdag. Het leger van het Zuid-Amerikaanse land moest toen het staatshoofd ontzetten, omdat hij door muitende agenten werd belaagd. Er komt 'geen pardon of vergiffe nis' voor de betrokkenen bij de re bellie van de politie, aldus Correa. Hij zat enkele uren vast in een om singeld ziekenhuis, waar hij was behandeld aan blootstelling aan traangas. Dat was afgevuurd door agenten die protesteerden tegen bezuinigingsmaatregelen. Procureur-generaal Washington Pesantez zei gisteren dat er 'een on derzoek begint naar de samenzwe ring' die tot de couppoging heeft geleid. Correa zei over de protesterende agenten dat het beslist 'geen gewet tigde betoging over de betaling van de politie was, maar een dui delijk geval van samenzwering'. Hij zei de gelederen van de natio nale politie te zullen zuiveren. De commandant van de politie van Ecuador, Freddy Martinez, is al af getreden. De president hield ver volgens dramatische redevoerin gen in het centrum van Quito en voor de televisie. Volgens het staatshoofd is er een agent omgekomen bij de reddings actie, het Rode Kruis repte over twee doden. Vijf militairen raak ten volgens de president gewond. Volgens het Rode Kruis vielen tien tallen gewonden. Correa riep dui zenden mensen op het Plein van de Onafhankelijkheid op tot een minuut stilte voor de slachtoffers. Correa zei dat kringen rond ex-pre sident Lucio Gutiérrez tegen hem samenzweren. Gutiérrez heeft er geen geheim van gemaakt dat hij Correa liever vandaag dan morgen ziet verdwijnen. Herhaaldelijk heeft hij Correa ervan beschuldigd de linkse guerrillabeweging Fare in buurland Colombia te steunen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken ontraadt mensen naar Ecua dor te reizen. GENÈYE - Een rapport van de Vere nigde Naties stelt dat het Rwande se en Burundese leger oorlogsmis daden heeft gepleegd in Oost-Con- go tijdens twee oorlogen tussen 1993 en 2003. Ook kan er sprake zijn van genocide, aldus het- rap port dat gisteren is uitgelekt. 'De kennelijk systematische en wijdverspreide aanvallen duiden op een aantal belastende elemen ten. Als een geschikte rechtbank ze bewezen acht, zouden ze geken merkt kunnen worden als genoci de', aldus het rapport. De tekst stelt dat de Congolese re bellen AFDL evenals het Rwande se en Burundese leger opzettelijk honderden mensen heeft geëxecu teerd. De definitieve versie van het VN-rapport is minder stellig dan een eerder gelekt ontwerp. Op di verse plaatsen zijn woorden als 'kennelijk' en 'vermoedelijk' inge voegd. Ook zijn er enkele paragra fen ingevoegd die uitleggen hoe moeilijk het is om genocide te be wijzen voor een rechtbank. Het rapport pleit nu voor een vol ledig juridisch onderzoek naar mis daden in 1996 en 1997, die moge lijk als genocide beschouwd kun nen worden. De ontwerpversie zorgde eerder voor zware kritiek van de Rwande- LONDEN - Rechters zijn op weg naar de Houses of Parliament in de Britse hoofdstad Londen. Met een dienst in de Westminster Abbey werd gis teren de start van het juridische jaar in Engeland en Wales gemarkeerd. De kerkdienst wordt al gehouden sinds de middeleeuwen. Rechters ba den toen voor steun van God bij hun werk. Tegenwoordig komen ook anderen, zoals advocaten en mi nisters, naar de traditionele start Kijk op 6clbo.nl De Letten gaan vandaag naar de stembus. Voor het eerst sinds de onafhankelijk heid maakt een pro-Russi sche partij kans op tiental len zetels. In Moskou zijn alle ogen dit weekeinde gericht op de Let se, hoofdstad Riga. Maar niet alleen daar. Öok in Brussel en Washington zitten analisten op het randje van hun stoel. Aanlei ding is de parlementsverkiezing van vandaag in het Baltische land met zijn 2,4 miljoen inwoners. Voor het eerst sinds de onafhanke- door Carel Goseling lijkheid van de Sovjet-Unie in 1991, maakt een pro-Russische par tij kans de macht in de EU- en Na- vo-lidstaat te grijpen, Saskanas Centrs, het Harmoniecen trum, heet de in 2005 opgezette be weging onder leiding van Janis Ur- banovics (51), de burgemeester van Riga. Volgens de laatste peilin gen kan de partij op zo'n 35 van de 100 parlementszetels komen: een verdubbeling van het huidige aantal. Urbanovics trekt niet al leen in Letland levende Russen (28 procent van de bevolking) aan, veel ontevreden Letten zijn ook van plan op de partij te stemmen. Letland is keihard getroffen door de financieel-economische crisis. Urbanovics wil het economisch, handels- en buitenlands beleid van Letland veel meer op grote broer Rusland richten. Alleen daar door kan het leegroven van Let land gestopt worden, zo claimt hij. Indien Letland een pro-Russische regering krijgt is dit een grote di plomatieke overwinning voor Mos kou. Met het aantreden van Viktor Janoekovitsj als president van Oek raïne in maart van dit jaar wist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8