eindsprint ingezet defensie Oranje 3i Hoe onschuldig is Alberto Contador? Matthews wereldkampioen bij beloften Russinnen winnen Schaakolympiade Eerste punt voor Willem II is binnen zaterdag 2 oktober 2010 Michael Matthews is gisteren in het Australische Geelong wereldkampioen wielrennen bij de beloften geworden. De Australiërdie eerder een contract bij Rabobank tekende, won na 159 kilometer voor zijn thuispubliek de sprint van een grote groep. Het zilver ging naar de Duitser John Degenkolb. Brons was er voor de Amerikaan Taylor Phinney en de Canadees Guillaume Boivin. Tom Jelte Slagter was de enige Nederlander die in de eerste groep finishte. Hij werd 35e. door Ad Pertijs GEELONG/TORQUAl - In de eetzaal van het Peppershotel in Torquai komt de bewondering en de waar dering hem van alle kanten tege moet. Het is donderdagavond en Koos Moerenhout heeft even daar voor op het WK zijn laatste tijdrit afgesloten met een zesde plaats. De ene na de andere renner en teamofficial laat hem voelen wat een bijzondere prestatie dat was. „Dit was mijn doel", zegt hij tus sen de felicitaties door. „Vertrek ken via de grote poort, niet door een zijdeur." Koos Moerenhout is 36 jaar. Tij dens de Tour maakte hij bekend er na dit seizoen een punt achter te zetten. Hij gaat bij zijn ploeg Rabo bank commerciële en pr-activitei- ten verzorgen. Het wordt een op merkelijk afscheid. „Ik denk dat ik nog nooit zo goed ben geweest als nu. De Eneco Tour (waar hij twee de werd en een etappe won) was mijn beste koers ooit. Op de klim men in de Ardennen kon ik ge woon met de besten omhoog", il lustreert hij het niveau van zijn laatste dagen als coureur. Iedereen vraagt hem of hij niet be ter een jaar door kan gaan.„Ach, weet je wat het ook is: het feit dat ik weet dat dit mijn laatste jaar is, heeft me juist de kracht gegeven om nog één keer te pieken. Als hier nog een jaar achteraan zou ko men, had ik het niet meer op kun nen brengen. Ik heb gewoon de eindsprint ingezet." De vragen of hij het wel zo zeker weet, zijn ook ingegeven door het feit dat Moe renhout pas de laatste jaren een topper is geworden. Dat moet naar meer smaken. „Het is goed zo. Ik vind het hartstikke mooi dat ik dit nog mee heb mogen maken." De rust straalt aan alle kanten van hem af „Sinds vier jaar heb ik een goede balans gevonden tussen het voor mezelf rijden en het werken voor de ploeg. Sindsdien voel ik ook meer waardering binnen de ploeg. Als je het gevoel hebt het vijfde wiel aan de wagen te zijn, word je daar als coureur ook niet beter van." Hij weet ook nog pre cies wanneer de ommekeer geko men is. „Na de Vuelta van 2005 en het daaropvolgende WK in Ma drid zijn mijn ogen opengegaan. Toen zag ik zelf dat ik meer kan dan alleen op kop rijden voor de kopmannen." Bondscoach Leo van Vliet zei na af loop van de tijdrit dat de ontbolste ring van Moerenhout ook alles te maken heeft met de veranderin gen die de sport de laatste vijf jaar heeft ondergaan. Hij doelde op de aanpak van doping die heeft geleid tot een schonere sport. „Dat zegt ook alles over Koos", zei Van Vliet. „Zo voel ik het ook", zegt Moeren hout. „Ik denk ook dat het in de bjeedte schoner worden van de sport in mijn voordeel is geweest." De Moerenhout van 2010 is onder tussen een stabiele, zelfverzekerde renner geworden. „'Hoe kun je het blijven opbrengen?', wordt me vaak gevraagd. Het heeft te maken met de hardheid die je door de ja ren heen hebt opgebouwd. Maar er is ook een andere kant. Ik weet Koos Moerenhout Centrale verdediger Peter Wisgerhof van FC Twente (rechts) maakt voor de eerste keer deel van de selectie van Oranje. foto Robin van Lonkhuijsen dat ik het niet meer kan opbren gen om door veel te trainen op dit niveau te komen. Dat lukt me al leen nog maar door veel te koer sen. Het voorjaar is niet echt mijn ding, maar je_ moet er wel door heen om later in het jaar aan je top te komen." Nog één koers, morgen. Zijn af- scheidswedstrijd. „In al die crite riums en wedstrijden die ik sinds de Tour heb gedaan, wordt er wel steeds aandacht besteedt aan het feit dat het de laatste keer is dat je die koers rijdt, maar dat was voor hen. Niet voor mezelf. Ook nu na de tijdrit ben ik er nog niet mee bezig dat het de laatste keer is." Morgen luidt de bel voor zijn aller laatste ronde. Waar denkt hij dan te zitten? „In een positie dat ik nog mee kan doen voor de prij zen." Niet op een plek waar hij kan gaan genieten van zijn laatste 15,9 kilometer? „Nee, ik wil nog een keer een goede finale rijden. En als je in de finale komt, weet je het maar nooit", klinkt het uitda gend. Nog één keer het washandje van de verzorger over het vermoeide gezicht. Vrouw, kinderen, ouders en verdere trouwe volgers zullen er niet staan met een bosje bloe men. „Een WK in Steenbergen was handiger geweest", zegt hij la chend. „Ik heb het er uiteraard met Edith over gehad. Maar als je er voor kiest om nog een keer de Eneco Tour en het WK te rijden, weet je ook wat dat inhoudt voor je afscheid. Ze zullen er niet bij zijn. jammer, maar het zij zo." Een jaartje erbij had nog wel gekund, zegt Moerenhout. „Zoals ik me nu voel zeker. Maar misschien is dat volgend jaar toch anders. Dan heb ben ze medelijden met me. Ik heb liever dat ik op deze manier ver trek." Hij stopt dus echt? „Als ik win, ga ik nog een jaar door." Het klinkt nog serieus ook. CHANTY-MANSISK De vrouwen van Rusland 1 hebben gisteren de Schaakolympiade in ei gen land gewonnen. Een 4-0-zege op Bulgarije in de voorlaatste ron de volstond om de eindzege te pak ken. Lisa Schut stelde voor de Ne derlandse schaaksters een gelijk spel veilig tegen Tsjechië (2-2). Ook de Nederlandse mannen speelden met 2-2 gelijk. ARNHEM Dankzij een o-o-gelijkspel bij Vites se heeft Willem II het eerste punt in de eredivisie veroverd. De Til- burgers stonden al 'droog' sinds 20 maart. Toen werd Sparta met 3-1 verslagen. Door het gelijkspel in Arnhem vermeed Willem II de vijf tiende competitienederlaag op rij. Dat zou een negatief record voor de Brabanders hebben betekend. Veel mensen geloven in de onschuld van Alberto Contador. Toch pleiten veel zaken tegen hem in de biefstuk-soap. foto Paul White door Patrick Delait SITTARD - Tourwinnaar Alberto Contador wijt zijn positieve con trole in de voorbije Ronde van Frankrijk aan het eten van een met clenbuterol vervuilde bief stuk. Het is een theorie die zowel in het peloton als in wetenschap pelijke kringen breed wordt ge steund. De voorlopig geschorste Spanjaard werd na de bekendma king van zijn positieve dopingtest veelvuldig vrijgepleit. Zo noemde Johan Bruyneel, drie jaar ploeglei der van Contador bij Astana, de drievoudige Tourwinnaar 'een voorbeeld voor de wielergemeen- schap'. Ook Tom Boonen, Andy Schleck en David Millar schaarden zich achter hem. Is hun steun te recht of is Tourvedette Contador minder onschuldig dan hij zelf be weert? Zes redenen om te twijfe len aan de biefstuk-soap. 1) De verklaring van dopingjager Rasmus Damsgaard: De Deen ver wees het verhaal van het vervuilde vlees donderdag naar het rijk der fabelen. Damsgaard verklaarde dat Contador waarschijnlijk onvoor zichtig is geweest bij een bloed transfusie. Tijdens de Tour zou de Spanjaard lichaamseigen bloed hebben ingebracht dat enkele maanden eerder was afgetapt. De clenbuterol is op die manier in zijn lichaam gekomen, vermoedt Damsgaard. De Deen, niet de min ste, was als onafhankelijke doping- arts verbonden aan Saxo Bank (2006-2009) en Astana (2010). Contador ontkende gisteren overi gens met klem dat hij een bloed- tranfiisie heeft ondergaan. 2) De minimale dosering clenbu terol: Volgens Contador is een waarde van 50 picogram (0,00000000005 gram per millili ter) zo laag dat ze nooit op bewust dopinggebruik kan duiden. Tegen Contador pleit dat dopinggebruik sinds de invoering van het bloed- paspoort vermoedelijk in lagere do seringen plaatsvindt. Om te voor komen dat de bloedwaardes van een renner verdachte curven gaan vertonen, is voorzichtigheid gebo den. Wellicht is Contador nog niet voorzichtig genoeg geweest. 3) Clenbuterol werkt wel degelijk: Volgens Bjarne Riis is Clenbuterol een ouderwets preparaat dat geen enkel effect heeft. Voor een pro duct dat niet werkt, is het aantal topsporters dat op clenbuterol werd betrapt verbazend groot. In 1997 werd sprinter Djamolidin Ab- doesjaparov. uit de Tour gezet na dat hij positief had getest op clen buterol. In 2002 werd het middel gevonden tijdens een huiszoeking bij de intussen overleden Frank Vandenbroucke. Het ontlokte VDB de historische woorden: 'de clenbuterol was bestemd voor mijn hond'. Soigneur Willy Voet, bekend van de Festina-affaire, prees clenbuterol de hemel in als een wondermiddel dat volgens hem tevens diende ter maskering van epo-gebruik. 4) Contador had doping nodig om de Tour te winnen: Geen enkele etappezege, geen enkele serieuze aanval. De derde Tourzege van Al berto Contador was er een met weinig glans. Op de persconferen tie van de winnaar gaf de Span jaard toe wat alle Tourvolgers al hadden gezien. Contador had de grootste moeite om zich Andy Schleck van het lijf te houden. Het is niet ondenkbaar dat de twijfe lende Contador met de beslissen de Tourmalet-etappe voor de boeg het risico heeft genomen naar ver boden middelen te grijpen. 5) Het biefstukverhaal is lachwek kend: Er speelde wel heel veel toe val in het hotel van de Asta- na-ploeg in Pau. Het eten was er zo slecht dat Contador een Spaan se vriend vroeg om een paar bief stukken uit eigen land mee te ne men. Eerst verklaarde Contador dat hij alleen van het vlees had ge geten. Later zouden ook zijn Spaanse ploegmaats hebben mee genoten, maar die werden op de bewuste dag dan weer niet gecon troleerd op doping. Alexandre Vi- nokourov moest wel plassen, maar bij hem is niks onrechtmatigs ge vonden. Reden: 'Vino' liet de bief stukken staan voor het 'smerige' vlees van het hotel. Heel erg toeval lig allemaal. 6) Contador werd geholpen door de UCI: Alberto Contador werd al in augustus door de UCI op de hoogte gebracht van zijn positieve controle. In afwachting van de con tra-expertise liet de internationale wielerunie de Spanjaard alvast we ten dat de minimale clenbuterol- waarden nader wetenschappelijk onderzoek vereisten. Met andere woorden: de UCI hield er meteen serieus rekening mee dat Conta dor geen bedrog heeft gepleegd. In tussen had 'El Pistolero' een maand de tijd om zich te omrin gen met experts die hem uit de brand moeten helpen. Onder meer de Nederlandse dopingdes- kundige Douwe de Boer voelde zich geroepen om het voor Conta dor op te nemen. De Boer stond eerder ook al Floyd Landis bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 71