5 Antillianen zijn het geweld in eigen kring beu I Nieuwe regering wil moskee kunnen sluiten DE FORMATIE DAG 113 Het kabinet wil met strengere regels immigratie en oproepen tot geweld aanpakken, maar de voorstellen botsen vaak met bestaande EU-wetgeving. Extra korting Van Beijnum, Otten en Lanoye AKO-kanshebbers Nog 8 1... (D0D zaterdag 2 oktober 2010 HILVERSUM - Zes schrijvers maken kans op de AKO Literatuurprijs. Het gaat om Kees van Beijnum (Een soort familie), Oscar van den Boogaard (Meer dan een minnaar Tom Lanoye (Sprakeloos), Willem Jan Otten (Onze lieve vrouwe van de schemeringKoen Peeters (De Bloemen) en David van Reybrouck (Congo). Juryvoorzitter Femke Hal- sema maakte de Toplijst gistera vond bekend in de actualiteitenru briek Nieuwsuur. De jury maakt op maandag 8 november de win naar bekend. De winnaar krijgt een sculptuur en 50.000 euro. Moslims bidden in de gebedsruimte van een moskee. archieffoto Marcel Amtoiniisse/ANP veiligheidsparagraaf te kunnen op maken dat daarmee moskeeën worden bedoeld. De zin in het regeerakkoord luidt: 'Sluiting van instellingen waarin strafbare feiten zijn gepleegd door oproepen en aanzetten tot geweld is nodig en zal zo veel mogelijk worden bevorderd door inzet van de beschikbare middelen'. D66-fractieleider Alexander Pech- told zegt in het Kamerdebat over de regeringsverklaring de kwestie aan de orde te stellen. „Dit past in het tromgeroffel van rechts. Het zinnetje kan van alles betekenen, maar het klinkt als het sluiten van moskeeën." Bronnen die betrokken waren bij de onderhandelingen over het re geerakkoord, zeggen dat de strofe een bredere strekking heeft dan al leen moskeeën. Daartoe kunnen volgens deze bronnen ook andere kerken en verzamelplaatsen van (dieren)activisten worden gere kend. Tweede Kamerlid Kees van der Staaij (SGP) aarzelt echter niet wanneer hem wordt gevraagd wel ke 'instellingen' naar zijn mening bedoeld worden. „Radicale mos keeën", zegt de fractievoorzitter van de SGP. Boek Op door Gerard den Elt DEN HAAG - In het conceptregeerak- koord en het bijbehorende gedoog- akkoord houden CDA, WD en PW de mogelijkheid open mos keeën te sluiten. De drie partijen noemen de islamitische gebedshui zen niet bij naam, maar woord voerders van oppositiepartijen me nen uit een cryptische zin in de 10 dagen, incl. vlucht en hotel, o.b.v. logies/ontbijt door Joost Bosman Antillianen demonstre ren morgen in Rot terdam tegen het ge weld in eigen kring. „Goed dat ze het pro bleem eindelijk erkennen", zegt criminologe Marion van San. Het aantal schietpartijen waarbij afgelopen zomer Antillianen be trokken waren, heeft verschillende Antilliaanse organisaties doen be sluiten morgen de straat op te gaan. Ze zijn het geweld in de ei gen gemeenschap beu. Toch neemt het aantal geweldsinciden ten onder Antillianen niet toe, zegt hoogleraar Jeugd en Educatie Marion van San, verb.onden aan de Universiteit Utrecht. „Het is ook wel een hype. Geweld onder Antilliaanse jongeren is altijd hoog geweest." Over de oorzaak ervan is Van San helder: „De opvoeding. Antilliaanse jongens worden van jongs af aan vertrouwd gemaakt met geweld. Jongens moeten hun mannetje staan en moeders spre ken hun zonen daarin niet tegen." Uiteindelijk gaat het volgens haar om heel kwetsbare jongens en mannen. „Ze hebben geen oplei ding, geen werk, ze zijn afhanke lijk van vriendinnetjes bij wie ze slapen. Hun reputatie op straat is wat rest. En die verdedigen ze, ook met geweld." En in dat haantjesgedrag blijven ze hangen, aldus Van San. Waar Ma rokkaanse jongens rond hun 25e - netjes een gezinsleven beginnen en de criminaliteit vaarwel zeggen, gebeurt dat bij Antillianen vaak veel minder. „Die zitten op hun dertigste of veertigste nog in het circuit. Zij gaan de verbintenis met een vrouw niet aan." Een levenswijze die hun weinig oplevert, bena drukt Van San. Want de meeste Antillianen die rond hun vijftien de op het slechte pad raken, doen op hun dertigste nog steeds het zelfde: pakjes smokkelen in het vliegtuig, ripdeals en kleine over valletjes. „Ze zijn dus niet succes vol, want ze hebben er eenvoudig weg de vaardigheden niet voor. Ge organiseerde misdaad bestaat in Antilliaanse kringen dan ook niet of nauwelijks." Al jaren geleden ondervond Van San dat niet alleen de jongens en mannen schuldig zijn aan het ge weld, maar dat ook vrouwen een belangrijke rol spelen. „Zij werden altijd gezien als onmachtig, alsof ze geen controle hadden over hun zonen. Maar vaak stimuleren Antil liaanse vrouwen die aan de onder kant leven het agressieve gedrag. Een moeder geeft haar vijfjarige zoontje een mes om een appeltje mee te schillen. Maar tegelijk geeft ze hem de boodschap mee, dat hij van zich af moet bijten. Dat kan la ter heel ernstige gevolgen heb ben." De Nederlandse hulpverlening zou volgens Van San meer erop uit moeten trekken om de Antilliaan se probleemgezinnen te bereiken. „Nu wordt er een brief gestuurd en nog een, als er geen reactie volgt. Daarna trekt de hulpinstan tie de conclusie: het gezin is niet gemotiveerd. Maar zo werkt het nu eenmaal niet bij Antilliaanse ge zinnen. Het vragen om hulp doen zij niet snel, het betekent gezichts verlies. Dus ga naar die gezinnen toe en lever meer maatwerk", advi seert Van San. Terugsturen naar de Antillen heeft geen zin, stelt ze. „Die jongeren ko men dan terecht in een nog slech- Recente incidenten 18 augustus 2010 In Rotter dam-Zuid worden een 45-jarige man en zijn achttienjarige zoon neergeschoten door een 24-jarige Rotterdammer van Antilliaanse af komst. Vader en zoon raken ern stig gewond, maar overleven. Het oudste slachtoffer had de da der aangesproken, omdat die te gen de gevel van een woning stond te plassen. De schutter en een 24-jarige vrouw uit Vlaardingen worden gear resteerd. 21 augustus 2010 Het Caribische feest Rio aan de Rijn in Arnhem ein- digt in een drama als bij een schiet partij due mensen gewond raken. Een van hen, een 48-jarige Hage naar, wordt in het hoofd getroffen en overlijdt later op de avond. Een tere situatie en hun kinderen ke ren wel terug naar Nederland. Je kweekt dus een criminele aanwas voor over vijftien jaar." De protestmars die morgen in Rot terdam wordt gehouden, juicht Van San toe. „Al is het een beetje laat, ik ben blij dat de Antilliaanse organisaties inmiddels erkennen dat er een probleem is. Vroeger werd dat soms glashard ontkend." 29-jarige man van Antilliaanse af komst uit Duiven wordt gearres teerd. Volgens ooggetuigen stopte dp man na geschoten te hebben zijn pistool weer achter zijn broekband en liep kalm weg. De schietpartij had alle kenmerken van een ge plande aanslag. 7 september 201© Bij een schiet partij tijdens een Antilliaans feest in Zoetermeer komt een 23-jarige Rotterdammer om het leven. De dader opent het vuur vlak voor de hal waar het feest plaatsvindt. De politie houdt drie mannen in de leeftijd van 36 tot 38 aan. Twee jaar eerder was er op het parkeer terrein voor het complex in Zoeter meer ook al een schietpartij tussen Antillianen. Op 10 oktober gaan we 10% energie besparen voor een beter klimaat. Ga naar www.milieucentraal.nl/energiebespaarwijzer A milieu centraal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6