PZCL Oesterriffen tegen erosie slik Nog 8 dagen! 24 en 25 22 en 23 ,.io Reconstructie van Kraaijensteinweg start in november Raad achter keuze sporthal Lange Blokweg almanak Leeg De Bewaerschole is een museumstuk dat niet in een vitrine past Zaterdag 2 oktober 2010 Niet sneller maar wel veiliger rijden over de N57 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl PILOTPROJECT Experiment in Zeeuws getijdegebied door Piet Kleemans ZiERIKZEE - Om erosie van zandpla ten in de Oosterschelde tegen te gaan wordt op drie locaties langs de kust van Schouwen-Duiveland geëxperimenteerd met kunstmati ge oesterriffen. Het gaat om een project van onderzoeksinstituut imares, het Nederlands Instituut voor Ecologisch Onderzoek (NIOO) en Stichting Ecoshape. De acht meter brede, 200 meter lange en circa 25 centimeter hoge 'dammen' - bestaande uit metalen korven gevuld met oesterschelpen - moeten zandbezinksel (sedi ment) vast gaan houden en zo af kalving van de zandplaten rem men. De erosie van de zandplaten is volgens wetenschapper Tom Yse- baert - verbonden aan zowel Ima res als het NIOO - al een tijdje aan de gang. „Door de uitvoering van de Delta werken is het getij een stuk min der sterk geworden. Normaal zou wat bij storm wegspoelt door de getijdebeweging weer op zijn plek komen te liggen, maar nu blijft veel zand in de geulen achter en slijten de zandplaten af met op sjommige plaatsen wel 2 centime ter per jaar." Door die zandhonger verdwijnt elk jaar 50 tot 100 hecta re zandplaten onder water. Zou er niets gebeuren dan zou - zo is door de wetenschappers becijferd - de Oosterschelde in 2075 nog maar 15 procent platen en slikken kennen. Dat zou verstrekkende ge volgen hebben voor de natuur. Yse- baert: „Op de slikken zoeken vo gels als de scholekster hun voed sel. als de zandplaat verdwijnt, ver dwijnt ook hun fourageerplaats." De keuze voor de constructie van metalen korven met daarin oester schelpen is een bewuste. Program ma manager Anneke Hibma van Ecoshape: „Het was de bedoeling om hier iets te creëren dat straks op zich ook weer natuur is. We verwachten dat op deze oester schelpen onder meer oesterbroed zal komen, maar ook andere orga nismen. Tegen de tijd dat het me taal van de korven is weggeroest zijn de schelpen als het ware aan elkaar vast gegroeid. Je zou kun nen zeggen dat de dam zichzelf gaat onderhouden. Het is de bedoeling dat de kunst matig aangelegde riffen nauwlet tend in de gaten worden gehou den om te kijken of en zo ja welke verandering de riffen in morfolo gie en ecologie teweeg brengen. Hiertoe werkt Immares samen met Rijkswaterstaat, NIOO KNAW en Deltares. Wetenschappers zijn begonnen met het aanbrengen van - experimentele - oesterriffen in de Oosterschelde. foto Dirk-Jan Gjeltema Trekking 10 oktober 2010 BURGH-HAAMSTEDE - Als over ruim een jaar de renovatie van de Kraa ijensteinweg bij Burgh-Haamstede is voltooid, is de weg stukken veili ger. Door twee extra rotondes, wordt de doorgaande route echter niet sneller. De weg, die onderdeel is van de dammenroute N57, geldt als één van de onveiligste stukken rijksweg van Zeeland. Eind november, uiterlijk begin de cember, begint aannemer Ooms aan de reconstructie. Die zal vol gens Rijkswaterstaat veertien maanden in beslag nemen. Het werk heeft door rechtszaken van omwonenden driekwart jaar ver traging opgelopen. Met de reconstructie is 3,5 miljoen euro gemoeid. Zowel de provincie als de gemeente Schouwen-Duive land dragen 275.000 euro bij. Pagina 22 en 23: Niet sneller, maar wel veiliger over de N57 ZIERIKZEE - De meerderheid van de Schouwen-Duivelandse ge meenteraad vindt het een goed idee om als er een nieuw sportcen trum in Zierikzee wordt gebouwd dat te doen aan de Lange Blokweg, aan de rand van de monumenten- stad. De huidige sporthal aan het Groeneweegje is hard aan vervan ging toe. In een locatieonderzoek wordt geconcludeerd dat de Lange Blokweg een geschikte locatie is. Alert! stemde donderdag als enige tegen de keuze voor de Lange Blok weg. Niet omdat de partij nieuw bouw aan de Lange Blokweg niet ziet zitten maar omdat zij vindt dat er nog te veel onduidelijkhe den zijn rond de komst van een sportcentrum en van effecten op de omgeving. Tip? redactie@pzc.nl Het gebruikelijke ritueel van de don derdagavond speelde zich af in de studentenkamer van een Bressiaanse. Na zich een paar keer te hebben ver kleed was ze er helemaal klaar voor. Met een paar vriendinnen nestelde ze zich eerst thuis in de bank, met een paar fessen wijn binnen handbe reik. Later die avond zouden de da mes de grote stad onveilig maken, maar daar hoort natuurlijk een sma kelijk voorafje bij. Naarmate de avond vorderde, kregen de dames meer en meer praatjes, maar op een gegeven moment werd de Bressiaan se juist nogal stil. Ze keek ineens erg moeilijk. „Er is iets mis met mijn glas." Haar beste vriendin keek haar aan en zei: „Het is leeg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63