20 Bloedproef bij verkeersdoden Tolerantie moet steeds Gêên misse van de post to zaterdag 2 oktober 2010 VEILIGHEID Peijs: „Inzicht is nodig" door Ben Jansen MIDDELBURG - Commissaris van de koningin Karla Peijs vindt dat bij dodelijke verkeersslachtoffers een bloedproef moet worden afgeno men. Zo ontstaat een beter beeld over de oorzaak van ernstige ver keersongevallen. Uit piëteit en om lastige verzeke ringskwesties te vermijden, wordt doorgaans afgezien van een bloed proefbij iemand die in het verkeer is omgekomen. Peijs: „Dat zou ei genlijk wel moeten gebeuren. Ik kan me voorstellen dat je de resul taten voor je houdt, maar ze moe ten wel in de statistieken worden verwerkt, zodat je er beleid op kunt proberen te ontwikkelen." De ontwikkeling van het aantal verkeersongelukken waarbij do den te betreuren zijn, baart Peijs - in het dagelijks provinciebestuur de eerstverantwoordelijke voor ver keersveiligheid - grote zorgen. „We zijn op het gebied van de verkeers veiligheid aan een heel slecht jaar bezig", zei ze bij de behandeling van de beleidsplan Verkeersveilig heid Zeeland 2010-2020 in Provin ciale Staten. Dat plan streeft ernaar het aantal vermijdbare ongelukken met dode lijke afloop in 2020 tot 0 terug te brengen. Sommige Statenleden vroegen zich af of deze ambitie wel realistisch is. „Zeker", zei Peijs strijdlustig, „want daarmee geven we aan dat we alles op alles zetten om het verkeer in Zeeland veiliger te maken. Als we die o over tien jaar niet hebben bereikt, mag het niet aan ons gelegen hebben." Peijs onderstreepte dat verkeersvei ligheid voor een belangrijk deel een kwestie van beschaving is. „Ie dereen maakt fouten in het ver keer. Daarom moeten we elkaar de ruimte geven, zodat die fouten geen ernstige afloop hebben." Vooral de leeftijdscategorie van 20 tot 24 jaar verdient volgens Peijs extra aandacht. „Daar zitten opval lend veel slachtoffers én veroorza kers in. Werkgevers die personeel in deze categorie in lease- en be drijfsauto's laten rijden, zouden het rijgedrag van hun werknemers in de gaten moeten houden." PvdA-Statenlid Annebeth Evertz pleitte voor de instelling van een Peijs Prijs om initiatieven van scho lieren en studenten rond de ver keersveiligheid te stimuleren. w 0 U bent slechts een paar stappen verwijderd van een voordelige online advertentiecam pagne die u volledig zelf kunt beheren. Start vandaag nog en profiteer van de volgende voordelen: U brengt uw boodschap onder de aandacht van ruim 400.000 potentiële klanten U kiest de rubriek die het beste bij u past: homepage, uw regio of adverteer rondom een specifiek thema U kunt zelf uw advertentie online plaatsen én aanpassen, 24 uur per dag Ga-snel naar www.pzc.nl/maakmedia en regel het geheel zelf! Een toneelstuk speciaal voor scholieren moet seksu ele diversiteit bespreekbaar maken. Zeeuwse docenten kwamen kijken of het stuk iets voor hun school is. door Ondine van der Vleuten Een toneelstuk voor scholie ren, dat seksuele diversi teit bespreekbaar moet ma ken. Is dat nou wel nodig in Zeeland? Zijn we niet al tole rant genoeg? Nee, zegt Rudolf Dekker. „Dat zijn we niet. Ik geef voorlichting op scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Over geweld, vandalisme, pesten, dat soort zaken. Jongeren zijn openhartig. Dus als je ze vraagt: 'Waarom sloeg je die jongen nou? Dat doe je toch niet?', krijg je een eerlijk antwoord: jaaah, maar dat was een homo. Dat was een flik ker. Dat was een pot. Of ze zeg gen: ik wil geen pot in mijn vrien denkring. Dat is echt waar, ik heb het zelf meegemaakt." Dekker zit in het Middelburgse Spiegeltheater na te praten over het toneelstuk Let's Talk About..., van vormings- en theaterbureau Mind Mix. Docenten van Walcher- se, Bevelandse, Schouwse en Zeeuws-Vlaamse scholen en instel lingen woonden de voorstelling bij. Na afloop legde Mind Mix-coördi nator Corine Haak de docenten uit hoe het stuk gebruikt kan wor den om scholieren te laten naden- Artie Soekhai (16): „Tot nu toe ben ik alleen nog op jongens verliefd ge weest, maar wie weet?" ken over hun houding ten opzich te van seksualiteit. Nadat ze het stuk gezien hebben, gaan groepjes leerlingen napraten met een ac- Chanel Kreikamp (15): „Ik zou toch niet zo snel naast een lesbi gaan zit ten in de klas. Stel dat ze verliefd op me wordt?" teur en een voorlichter van het COC (de belangenverenging voor homoseksuelen). Het toneelstuk is opgebouwd uit losse scènes rond een thema. Die worden één voor één besproken. Onzekerheid is zo'n thema. Twijfel over je uiterlijk, maar ook innerlij ke onzekerheid valt er onder. Over je seksualiteit bijvoorbeeld. Wat is dat eigenlijk, homo, bi, lesbisch? Is het anders voor een homostel om te flirten dan voor hetero's? Kun je ze er zó uitpikken? Hoe zou je zelf reageren als je beste vriend(in) ho mo bleek te zijn? Feiten, stereo typen en vooroordelen komen zo voorbij. Er groeit nu een nieuwe gene ratie op, die opnieuw moet leren dat er meer is dan he tero, zegt Rudolf Dekker van het project Preventie 4U, waarin drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten sa menwerken. „Mijn idee dat voorlichting over seksuele diversiteit nodig is, werd door deze voorstelling alleen nog maar versterkt. In de jaren zestig en zeventig hebben wij geleerd to lerant te zijn tegenover mensen die 'anders' zijn. Wij moeten als volwassenen niet de fout maken, te denken dat het met die toleran tie nu wel goed zit. longe mensen moeten de boodschap opnieuw in geprent krijgen. Het is net als met gras: dat moet je ook steeds op nieuw maaien." Tussen alle vol wassen vallen drie jonge meiden op: vmbo-leerlingen van het Goe- se Lyceum, die met hun leraar Ver zorging meegekomen zijn om te zien wat het toneelstuk precies in houdt. Het heeft de vijftienjarige door Rinus Willemsen Of wudder ok zövee last 'én van de post die bie de buren gebrocht wordt? Eigenlijk nie, zeg ik tegen een vrouwe die op 't terras zit in 'n lekker najaorszonne- Pe- 't Is êêrgisteren. Eén van de leste dagen dat 't zonnetje nog lekker schient. Me moeten 't 'r nog maor van nemen, zegt m'n vriendin binst a ze 'n rêêsem van bestem- miengen opnoemt. Moeiteloos. Me gaon dan maor naor Sas. Juust, dao kom 'n méns nii zo dikkelijks. Eigenlijk allêêne mao bie carnaval. Op 't terras kommen me in ge sprek mee die vrouwe, die dus be gon over de post. Noe moeten wudder dao nie van klaogen. D'r is wel 's een misse, mao alli, toch nie ielke weeke. Kiek, gaot ze vèder, a je noe 'n an- maoing kriegt, dan kan da toch wel 's vervelend ziin. 'k Dochten nog "Jao méns, dao kan 'k van meepraoten, want begin augustus was ik zö 'n paor daogen afgeslo ten van de tillefoon. Da kostende me dan 'n kleine fiiuftig euro ook, zag 'k vorige weeke op de reke- nieng. Mao vèder magge kik van de post nie klaogen, zeg ik nog. Gisteren brocht de post zelfs nog een boekje van Sponsee. 'k Bin d'r nog nii deu, mao d'r staon wel ze ventien ver'aolen in. Jao, jao, zegt ze binst a ze wa dichter bie schuuft, jao, dien Sponselee die kan nie allêêne schööne schrieven, mao ook nog vertellen, 'k Èb 'm 'n paor kêêr in de biebliotheek bezig gezien.Da's 'n gladden. Die loopt wè tegen de tachentig, dienk 'k. 'k Knikken maor 's, want ze kiekt of luustert nii. Ze is 'n echte vertel ster. Ze kan ook wel achter de mi crofoon, want 't tettert an êên stik deu. Over 't weer, de bomen die a kaol gaon wörren, de brêêje ^EfE/O v JV. schööle in Sas en de straote die a weeken opgebroken is. Nêê, buut- en de Carnaval is t 'r in Sas nii vee te beleven. Of bin 'k mis? Tuusgekommen bin 'k dan mao bots in 't leste van boek van Spon selee begonnen, 't Leest makkelijk moen 'k zeggen. Sommigste stik ken staon in dialect, andere staon gröötendeels in 't Hollands ge schreven. Da's daorom toch mak kelijk, zeg 'k tegen m'n eigen. AI da geschrief in diaolect is toch nii zo makkelijk te lezen. Noe èn 'k dao wat op gevonnen óór. Ik lezen 't 'n bitje zachtjes. Zó net as 'n klei ne joengen die begint mee lezen. Dan lukt 't me wel 'óór. En George schrieft 'êêl lekker lees- baor. Nii te lange zinnen en je ziet 't allemao voor je gebeuren. Over alledaogse diengen. Daorom 'êêt 't boek dan ook "Polderpraat", 't Gaot over de ménsen in de pol ders van 't Land van Ulst en na tuurlijk ook de durpen en 'Ulst zelf En George neem je gewoon mee in 't ver'aol. Kiek maor. Pf be ter: Lees maor. Di gaot over 'n mannetje uut de polder. Het was weer om weer eens onder de mensen te komen. Ik dacht: „Ik rij eens naar Hulst en ga me er gens een goeje pint bier kopen. Zit er iemand op 't banksken bij de kerk, dan zet ik mij daar eerst een tijdje bij." Fred zat er. Eerst zei hij niets, ja goedendag, maar daar bleef het bij. Rondkijken deed hij, anders niets. „Daar was het," wees hij ineens de kant van het stad huis op. „Daar had ze d'r wagen staan en daar hebben we die avond gezeten. Als ik daar nog aan denk!" Zo begint het zesde verhaal, op den 'oek van de Ulsterse Markt. Gêên schöönder plekje om 'n ver' aol te beginnen. Toch? De volgende kêêr gaon 'k nog mêêr vertellen over dit boekje; dan 'èn 'k alles gelezen. Kan je dao nii op wachten? Begin dan gerust zelf George Sponselee: Polderpraat. Illustra ties van Ronny Ivens. Uitgave Van den Berg, Almere/Enschede. 208 bladzij den. ISBN 978-90-5512-328-5. Prijs: €14.95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54