burgervader van Sluis Jubileum brood in Zuidlandstraat Tbs-straf geëist voor bedreiging met mes 23 voor veel West-Zeeuws-Vlamingen www.uitgekookt.info Moties over inzet traumahelikopter voorlopig even in de Ijskast Onderzoek naar borstkanker in Oostburg zaterdag 2 oktober 2010 GESLAAGD herbenoemd als burgemeester. Hoe konden de gemeenteraadsle den daar mee akkoord gaan, nadat ze hadden laten blijken geen ver trouwen in het leiderschap van de burgemeester te hebben? Een aantal ondernemers uit de streek schreef commissaris van de koningin Karla Peijs zelfs een brief over de 'bestuurlijke wantoestan den' in Sluis. In het openbaar durf den de zakenlieden Sala echter niet af te vallen. Omdat ze de bur gemeester niet in zijn eentje ver antwoordelijk konden houden, maar ook omdat ze beseften dat ze nog 'jaren met Sala verder moes ten'. De plaatselijke politici kwamen tot diezelfde pragmatische slot som. Zij hadden Peijs nooit eerder laten blijken dat ze ontevreden wa ren over het functioneren van Sa la. Als ze Sala niet wilde herbenoe Drs H. J. Willemsen uit Koewacht heeft in Gent met onderscheiding zijn Master in de fiscaliteit be haald. Hij is nu in het bezit van twee afgeronde studies in de fiscali teit, zowel in Nederland als België. Kooklessen in de Drvkkery Ron Els Hendrikse i TERNEUZEN - Een deskundige van ZorgSaam geeft raadsleden in Ter- neuzen en Sluis binnenkort uitleg over het uitrukken van de trauma helikopters uit Rotterdam en Brug ge. Moties om hulpdiensten op te dragen altijd eerst de helikopter uit Brugge op te roepen bij ernsti ge ongelukken in Zeeuws-Vlaande- ren, haalden het daarom niet in beide gemeenteraden. In Terneuzen trok TOP/Gemeen- tebelangen, in afwachting van de uitleg, een motie in. In Sluis kreeg de motie van Lijst Babijn net te weinig stemmen. Mocht de uitleg van de deskundige de Sluise raad niet kunnen overtuigen dan komt de motie in de vergadering van ok tober nogmaals aan de orde. Overi gens hebben moties als ze worden men, moest de gemeente zijn sala ris tot aan zijn pensioen betalen. De kosten van een waarnemend burgemeester zouden ook niet mals zijn. Dus werd er een com promis uitgewerkt waarbij de bur gemeester in 2011 vrijwillig ver trekt. Hij is dan 62 en dan betaalt het Rijk de kosten van vervroegde uittreding. Door zijn vertrek op tijd aan te kondigen, kan Sluis op z'n gemak op zoek naar een nieu we burgemeester. De overeenkomst was ge heim en circuleerde slechts in de wandelgan gen. Wettelijk moeten betrokke nen 75 jaar hun mond houden als ze niet in de gevangenis willen be landen, is de verklaring voor de zwijgzaamheid naar de bevolking toe. Bestuurders hebben ook nooit kunnen of willen verklaren waar om Jaap Sala na de herindeling in 2003 werd uitverkoren om burge meester van het nieuwe, grote Sluis te worden. Sala was welis waar eerste burger van Wagenin- gen geweest, maar moest daar weg omdat hij ruziënde raadsleden niet in de hand had. Dat een wet houder Milieudefensie inseinde dat Volkert van der G. was opge pakt voor de moord op Pim For- tuyn deed Sala's kredietwaardig heid als leider van een betrouw baar college ook geen goed. Jaap Sala stond vóór de Wagening- se perikelen bekend als sfeerma ker. Of dat de reden was voor de Sluise vertrouwenscommissie om hem een nieuwe kans te geven, is niet duidelijk. Aan het hoofd staan van een fusiegemeente tijdens alge hele economische malaise is niet makkelijk, maar Sala ontpopte zich nooit - in tegenstelling tot een voorganger als Cees van Liere - als burgervader van Sluis. Tijdens een besloten afscheidsbij eenkomst voor corporatiedirecteur Joop de Rechter bleek Sala wel bin dende capaciteiten te hebben. De fameuze omroepsterDieuwertje Blok noemde Sala toen zelfs 'de leukste burgemeester die ze ooit was tegengekomen'. Maar in het openbaar deed Sala die kwalifica tie daarna geen recht. Hij onttrok zich vaak aan officiële plechtighe den en hield zich afzijdig bij dis cussies over bijvoorbeeld Waterdu- nen en de toekomst van Cadzand. Bakkerij Van de Velde is al vijftig jaar volop in bedrijf aan de Zuidlandstraat in Terneuzen. foto Mark Neelemans door Frank van Cooten TERNEUZEN - Van de vijftien bak kers uit i960 is bakkerij Van de Vel de als enige uit die tijd overgeble ven in Terneuzen. De familie Van de Velde viert deze week het vijf tigjarig bestaan van de vestiging in de Zuidlandstraat. Het is bijna niet meer voor te stel len, maar de Zuidlandstraat was in i960 de buitenrand van Terneu zen. De bakkerij werd toen gerund door Jannie en Piet van de Velde. Zoon Sjaak en zijn vrouw Aukje namen de zaak in 1978 over. Behal ve Sjaak en Aukje werken inmid dels ook de zoons Mark, Stefan en Lennaert in de zaak. „Nieuwe inwoners werden begin jaren zestig nog bezocht door de Terneuzense bakkers met de vraag of ze daar mochten bezorgen. Mijn vader reed regelmatig met de bakfiets ritjes van zes kilometer." Sjaak kan prachtige anekdotes ver tellen over vijftig jaar Zuidland- straat-geschiedenis. Zoals van die Friese bewoner van zorgcomplex Zorgvliet aan de overkant van de straat die in de winkel Friese ge aangenomen slechts een symboli sche functie. Gemeenten hebben formeel niets te zeggen over de in zet van traumaheli's. De nieuwe Rotterdamse helikopter kan bin nen de vastgestelde aanvliegtijd van een half uur in Zeeuws-Vlaan- deren zijn en zet desgewenst ook patiënten in Terneuzen of een Vlaams ziekenhuis af In principe komt de Rotterdamse heli, maar als snellere inzet vereist is, kan de MUG uit Brugge worden ingezet. Dat niet altijd het hefschroefvlieg- tuig komt, dat er het snelst kan zijn, is de Hulster raad niet be kend. Raadslid ]os van Eek - wiens motie om de Brugse helikopter eerst te laten komen niet werd ge steund - hoopt dan ook dat Zorg Saam ook nog naar Hulst komt. TERNEUZEN - Als de rechtbank in Middelburg de eis van de officier van justitie overneemt, krijgt een 24-jarige Terneuzenaar tbs met voorwaarden opgelegd. Hij wordt ervan verdacht op 15 maart zijn moeder in haar woning te hebben bedreigd. Ook zou hij door met een vleesmes te zwaaien gepro beerd hebben haar zwaar te mis handelen. Het ging allemaal om geld. De Ter neuzenaar had geld nodig om hasj te kopen en klopte bij zijn moeder aan. Die gaf hem een keihard 'nee' en haar zoon vertrok. Kort daarna kwam hij met een groot mes terug en dreigde haar dood te steken. De vrouw rende naar de keuken, wist haar woning te ontvluchten en klom over de schutting naar de buurvrouw waar zij in elkaar zak te. De buurvrouw belde 112 en kort daarna kon de Terneuzenaar worden aangehouden. Volgens de gedragsdeskundigen was de man fors in de problemen gekomen door een slecht onder kende ADHD en drugsgebruik. Als hij niet snel zou worden behan deld, was de kans op herhaling le vensgroot zijn. De man is al diverse keren veroor deeld voor delicten in de sfeer van (huiselijk) geweld. Uitspraak 15 oktober. dichten voordroeg. Hij dacht dat Aukje uit Friesland kwam. Sjaak vertelt dat hij nog de enige bakker is in Terneuzen waar het meel en de tarwe 's nachts om drie uur nog de bakkerij in komen om een paar uur later als vers ge bakken brood in de schappen te liggen. Ook voor de zoons is het de gewoonste zaak van de wereld iedere nacht zo vroeg op te staan. „Het is de liefde voor het vak. Er is niets mooier dan jezelf te ontwik kelen in zo'n prachtig vak." Slechte zakelijke jaren heeft de fa milie Van de Velde nooit gekend. Sterker nog, in 1994 werd de twee de bakkerij geopend in winkelcen trum Zuidpolder omdat het zo druk was en nog steeds is. „Na tuurlijk, veel mensen vinden het makkelijk alles in een keer bij de supermarkt te kopen omdat er nog weinig tijd is. Voor ons is er echter nog altijd tijd. Maar het is natuurlijk niet voor niets dat we in Zuidpolder met de tweede zaak zijn begonnen." Van de Velde heeft vrijdag 8 en za terdag 9 oktober een jubileumtas in het assortiment. OOSTBURC - Bevolkingsonderzoek Zuid-West nodigt vrouwen uit de gemeente Sluis uit voor een borst onderzoek. Vrouwen in de leeftijd van 50 tot 75 jaar krijgen automa tisch een schriftelijke uitnodiging. Het onderzoek is geheel vrijblij vend, maar centrum Zuid-West raadt aan hier wel aan mee te doen. Het doel is om borstkanker in een zo vroeg mogelijk stadium aan te treffen, om genezingskan sen te vergroten. Het onderzoek wordt een keer per twee jaar ge houden. Vanaf dinsdag 5 oktober staat er een onderzoekscentrum op het terrein van Cultureel Cen trum Den Hoekzak aan de Lange- straat in Oostburg. hoofde van zijn functie - niet aan om toch even in het middelpunt te staan, schouders pakte voor 'n 'spontaan' dansje. archieffoto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51