Naar zeezijde 241 zeeland Zij kwam zijn schip in roeiboot tegemoet DIESEL 'Kan Zorgsaam niet naar Een hovenier die meedenkt? onlinehovenier.nl Uitbreiding ondergrondse afvalcontainers Sprookjes bestaan! FijnLijf Afslankpraktijk nu ook in Goes zaterdag 2 oktober 2010 VLISSINGEN - Nog dit jaar wil de ge meente Vlissingen nog meer stra ten voorzien van ondergrondse af valcontainers voor restafval, oud papier, kunststof kleding en glas. Het gaat om de Vrijdomweg, de Prins Frederik Hendriklaan, de Bakkersdorplaan, de Julianalaan, de Karolingenbaan, de Doornlust- straat, de Verlengde Bonedij- kestraat, de Bosjeslaan, de Koren bloemlaan en Groot Abeele. Tegelijkertijd met de plaatsing van de container worden de straten herbestraat. Meer vermogen (tot 25%) Meer trekkracht (motorkoppel) Meer rijplezier Minder brandstof verbruik (tot 12%) Minder C02 uitstoot Minder (fiscale) bijtelling tuningzeeland.nl Dleselluning vooralle merken personenwagens! Pearyweg 6 GOES Tel: 0113-561812 Web: www.dieseltuningzeeland.nl door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Zouden er eind jaren veertig veel stelletjes zijn geweest, die elkaar tweeduizend brieven schreven in de tijd dat hij in Indië zat en zij in Nederland? Huib van Gent en Willeke de Vos- burchart deden het. Zo verliefd wa ren ze. En toen Huib dan eindelijk terug was in vaderlandse wateren, kwam Willeke zijn schip in een roeibootje tegemoet gepeddeld. Ze trouwden nog hetzelfde jaar, deze week zestig jaar geleden. Het verhaal in de familie gaat dat hij haar tijdens de allereerste ont moeting, op een hockeyfeest, ver sierde met een roomsoes. „Da's waar", zegt hij met een ondeugen de glimlach. Ze woonden toen nog in Schiedam waar Willeke werkte voor Van Vollenhoven, de vader van Pieter die later prins werd. Na Indië werd Huib ambte naar om uiteindelijk te belanden bij een scheepvaartvereniging. Samen kregen ze twee dochters en een zoon die alweer 25 jaar in Zam bia woont. „We zijn er al elf keer geweest", vertelt de bruid. Zelf zijn zij en Huib ook niet gebleven waar ze waren. Twintig jaar gele den besloot het echtpaar te verhui zen naar Zeeland, omdat het daar altijd zo graag kwam. Willeke: „Mijn tante Ria uit Mid delburg nam dan op zondag een taxi om te kijken hoe de buurten waren, van de huizen die we uit zochten." Het werd Westerzicht in Vlissingen, waar ze nog altijd met plezier wonen. Zeker als de kinde ren en kleinkinderen komen loge ren. Iedereen is welkom. Het diamanten echtpaar heeft tot voor kort nog veel getennist en aan toneel gedaan en verkeert nog in goede gezondheid. „Mijn moe der zorgt super goed voor mijn va der", zegt jongste dochter Ingrid vol trots. „We zijn een heel hecht gezinnetje. Nog steeds." Dat blijkt ook wel uit de negentig familieal bums in de kamer. En die tweeduizend brieven, waar zijn die gebleven? Alle blikken zijn gericht op zoonlief. Willeke: „Die vond ze eens in het kolenhok en moest er zo hard om lachen, dat we ze maar hebben weg gedaan." foto Ruben Oreel He-le-maal klaar met die extra kilo's? FijnLijf Afslankpraktijk helpt je er vanaf te komen én ze er af te houden met het Prodimed eiwitdieet. Wegens groot succes in Middelburg heeft FijnLijf nu ook een vestiging in Goes. Wat let je nog? Onder leiding van de afslank- coaches van FijnLijf gaat het je lukken! Sacha Pieters weet waarover ze het heeft als het over afslanken met Prodimed gaat. Ooit worstelde de elegante eigenaar van FijnLijf Afslankpraktijk zelf met overgewicht, tot ze maar liefst 35 kilo afviel met een eiwitdieet. En niet alleen vlogen de kilo's eraf, ze kwamen er ook niet meer aan. Die overwinning op de kilo's inspireerde haar tot het starten van haar eerste FijnLijf Afslankpraktijk, 3 jaar geleden, in Middelburg. Haar cliënten zijn spinnend tevreden over de methode Prodimed. Daarom opent Sacha, die ook gecertificeerd men tal coach is, op 4 oktober een tweede vestiging, in Goes. Hier begeleiden zij en een medewerkster (eveneens ervaringsdeskundige) cliënten in een 1-op-1 setting naar een gezond gewicht. Gemiddeld vallen die per maand zo'n 6 a 10 kilo af. Goede begeleiding is daarbij belangrijk en die biedt FijnLijf. De eerste stap is een gratis infor matiegesprek. Vervolgens val je in een 5-fasentraject af. Afhankelijk van de fase eet je, naast de Prodimed producten, ook multivi- taminen, onbeperkt groenten, fruit, brood en zuivel. Is je streefgewicht bereikt, dan begeleidt FijnLijf je in fase 4 en 5 naar een volledig zelfstandig, gezond eet- en leefpatroon zonder Prodimed producten en zon der jojo-effect. Het dieet is goed vol te houden, want de produc ten zijn smakelijk en geven een verzadigd gevoel, zonder slapte of hongergevoelens. Strakker in je vel zitten begint met FijnLijf! FijnLiif Goes Van de Spiegelstraat 29 T: 0113 252752 goes@fijniijf.nl www.fijnlijf.nl WESTKAPELLE 'Wat van de bewoners nog over door Henk Postma Achter de dijk, half ver dronken, lag het ver woeste dorp Westka- pelle, 'dat eruit zag alsof het door een atoombom was geteisterd'. Dat ver neemt herrijzend Nederland, bijna een jaar na dato over het of fer voor de 'bevrijding van Euro pa' dat in Westkapelle is gebracht. Verbeten sjouwen de dijkwerkers zich dan de longen uit het lijf om het gapende gat in de Westkappel- se zeewering te dichten. De schrij ver Jef Last kijkt verbijsterd toe. „Wat nog over is der bewoners van dat dorp", doet hij verslag, „woont in de vroegere munitie bergplaatsen en bunkers van de Duitsers, als dieren in hun holen." Het Departement van Openbare Werken en Wederopbouw drukt die bevindingen afin een boekje ten bate van het 'herstel van Wal cheren': die Tuin van Holland, wel ke door 'den Duitschen bezetter' tot een welhaast onneembaar fort was verbouwd. En die er nu bij ligt als de Waddenzee. Eén uitge strekte watervlakte met hier en daar nog slechts een stukje stads- of dorpskom boven water. Dat begint op maandag 2 oktober met een 'papierbom'. De wolk van strooibiljetten die boven Westka pelle wordt uitgeworpen, waait richting Aagtekerke. Maar in West kapelle hebben ze het ook al op de Engelse radio gehoord. „Waarschu wing!", luidt de boodschap, ge richt aan 'de bewoners van de ei landen in de monding van de ri vier de Schelde'. „Gaat weg zonder uitstel! Uw leven en dat van uwe families is in gevaar." Zo kondigen de geallieerden een 'hevig en lang durig bombardement' aan, en ook een 'overstrooming'. Maar geldt dat ook voor Westka pelle? De Scheldemonding begint pas bij Vlissingen, veronderstelt menigeen. En het dorp ligt hoog. Eerder loopt Middelburg onder water. En waar zou je dan wel vei lig zijn? Het landelijke Biggekerke is 14 dagen terug onverhoeds door bommen uiteengerukt. Vluchten over hoofdwegen zou te gevaarlijk zijn. Maar ga je over land, dan kun je in een mijnenveld belanden. Zo wikken en wegen de velen die be sluiten te blijven. Tot de volgende dag, net na het middageten, het inferno begint. TXvee en half uur lang komen, in acht golven, de zwaarste projectie len neer. Cookie-bommen van 1800 kilo, en series 450 kilo projec tielen, voorzien van pantserdoor- borende neus. Driekwart van het dorp verandert in puin, terwijl de vloed door de kapotte zeedijk het land in stroomt. 157 bewoners vin den de dood. „Donderende, explo sies deden de aarde golven. Het was alsof de wereld verging", ver tellen later de overlevenden. Eén van hen zat weggedoken in de kom van het dorp. „Toen ik uit de schuilplaats kwam, keek ik zo in de zee. Alle huizen naar zeezijde waren Ook de molen van Theune wordt vol geraakt. Daar schuilen 47 mensen in de kelder. „Helpers waadden er heen tot hun middel in het water. Ze redden twee volwassenen en een baby. „De anderen waren reeds dood of verdronken." Kraamver zorgster ]o Theune overleeft het drama in de kelder. „Tergend lang zaam steeg het water, de een na de ander zakte weg en verdronk." Haar aangrijpende relaas behoort tot een omvangrijk dossier getui genverklaringen, dat heden ten da ge te Westkapelle kan worden ge raadpleegd in het Polderhuismu seum. Daar loopt de permanente tentoonstelling 'Memories to Sha re', met foto's, films, documenten en oorlogsherinneringen. Het is bedoeld als monument. Niet atleen voor de slachtoffers, ook voor de overlevenden. „Geen arme stumperds", zoals Jef Last bij het dichten van de Westkappelse dijk noteert, maat 'kerels die weer aan de slag willen om niet slechts hun eiland, maar ook onze wel vaart weer op te bouwen'. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - „Als we ervoor ge vraagd worden? Waarom niet?" In het Zeeuwse ziekenhuisland lijkt niets meer te gek. De Terneuzense Zorgsaamdirecteur Paul Radema- cher zegt vrijdag zelfs niet uit te sluiten dat zijn ziekenhuis een sprong over de Schelde maakt. Het Middelburgse CDA heeft de vraag opgeworpen: waarom gaat het gemeentebestuur niet eens met Zorgsaam in gesprek over de mogelijkheid van het realiseren van een volwaardig ziekenhuis op Walcheren. „Ik vind dat geen wild idee", zegt fractievoorzitter Jan Zwemer. „De volwaardigheid van de zorg staat ernstig onder druk. En Zorgsaam is een financieel ge zond ziekenhuis. Ik denk dat het óp zijn minst de moeite waard is om te overwegen." De financiële situatie van het Ad miraal De Ruyterziekenhuis (ADRZ) maakt investeren lastig. Onlangs werd intern de verwach ting uitgesproken dat dit jaar op zijn hoogst een miljoen euro winst wordt gemaakt, terwijl op drie miljoen was gerekend. I-Iet ei gen vermogen van het ziekenhuis is nu beperkt: daarom heeft het ADRZ grote moeite om leningen te krijgen bij investeerders. Het nieuwe kabinet wil het voor investeerders aantrekkelijker ma ken geld te steken in de zorg: zie kenhuizen mogen straks winst uit keren aan geldschieters. Helpt dat plan het ADRZ bij de zoektocht naar geld? „Ik ben daar gematigd positief over", zegt Huibert van Eek van de Raad van Bestuur. „Ik ben benieuwd hoe die regeling straks wordt uitgewerkt. Het is nog te prematuur om te juichen. Bovendien proberen we nu zo snel mogelijk te dealen." Eind dit jaar of begin volgend jaar moet duidelijk worden of het zie kenhuis het geld bij elkaar krijgt om bij de Middelburgse Mortiere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26