Op vrijdag een baan, maandag ontslag Topappai 'tementen economie 113 Mogelijke doorstart failliete modewinkels Edgar Vos Miljardenwinst Ikea Denemarken grijpt in bij Eik Banki WERKLOOSHEID Het blijft kwakkelen met de Amerikaanse economie Wegwerpflesje in de ban Openheid op sites tarieven mobiel bellen ...met zeezicht! A weumelinghe zaterdag 2 oktober 2010 Raymond Bell loopt een beetje schuchter naar het loket van het arbeids bureau in hartje Harlem. „Ik kom voor de baan van vracht wagenchauffeur", zegt hij tegen de dame achter de computer. Die tikt met haar paars gelakte nagels op haar toetsenbord en kijkt verveeld op van haar pc-scherm. „Meneer, die vacature was van gisteren." Zo vergaat het Bell (40) nu al meer dan een jaar: hij reist minstens ie dere week een keer met de metro naar het arbeidsbureau, stapt in de lift naar de zesde verdieping en hoort dat ze niks voor hem kun nen doen. „En de houding van die mensen. Ze hebben een baan, be seffen ze dan niet hoe fijn het is om iedere week een loonzakje mee naar huis te mogen nemen?" Ruim een jaar geleden kwam er bij zijn eigen bedrijf nog iedere week geld binnen. „Ik transporteer de auto's van de fabriek naar de dealers." Maar met de dalende lijn van de Amerikaanse economie na men ook zijn inkomsten af Het maandinkomen van zijn gezin - vrouw en twee kinderen - liep te rug van 6000 euro naar bruto 2400 euro. „Veel te weinig voor zo'n dure stad als New York", ver zucht hij. Nu 'doet hij alles voor een dollar'. Complicerende factor is zijn strafblad, bekent hij als hij buiten staat. „Als jongen van 19 dealde ik drugs. Zodra werkgevers dat zien, besta ik voor hen niet meer." De werkloosheid in de Ver enigde Staten schommelt al meer dan een jaar rond de 10 procent. Bell valt zelfs onder een nog som berder statistiek, onder zwarte Amerikanen is de werkloosheid meer dan 17 procent. „En die cijfers vertellen ons alleen hoeveel mensen nog daadwerke-. lijk op zoek zijn naar een baan", zegt hoogleraar economische psy chologie George Loewenstein. „Zij die de moed al hebben opgegeven worden niet eens meegeteld." De VS zal eraan moeten wennen dat hoge werkloosheid een onlosmake lijk deel van het leven is, zegt de hoogleraar aan de Carnegie Mel lon Universiteit in Pittsburgh. Dat vereist een grote omslag in het gedrag van Amerikanen, stelt psy choloog Steven Hayes. Hij is hoog leraar aan de Universiteit van Ne vada, de Amerikaanse staat met het hoogste werkloosheidcijfer, 14,4 procent. „Hiervoor hebben werkloze Amerikanen een grote mate van flexibiliteit nodig. Maar dat ligt moeilijk als we de situatie niet kunnen accepteren." Volgens Hayes komt dat nu vooral door de combinatie van het diepe economi sche dal, een onzekere politieke toekomst en een constante terreur dreiging. „Dat is een dreun voor de Ameri kaanse psyche." Bell weet wat dat is. Iedere maand is het weer schra pen om de elektriciteitsrekening te kunnen betalen. Spaargeld had Bell niet of nauwelijks. Zoals de meeste Amerikanen die in econo misch zwaar weer zijn gekomen. De hausse in de aandelenmarkt en het vastgoed gaf veel mensen - on terecht - een gevoel van rijkdom. Dan namen ze een tweede hypo theek en gaven dat geld gewoon uit. Zelfheeft Bell geen hoop meer. Om dat te illustreren haalt hij zijn portefeuille uit zijn achter zak. Hij trekt er een ID-pasje van een bedrijf uit waarop zijn foto en naam prijken. „Dit bedrijf heeft me op vrijdag aangenomen. Op maandag was ik weer ontslagen." Amerikanen moeten leren leven v met de crisis, foto Frank Franklin/GPD amsterdam - De winkelketen van de in januari overleden modeont werper Edgar Vos is failliet. De cu rator werkt aan een doorstart en de winkels blijven in afwachting daarvan voorlopig gewoon open. Het faillissement van Tribosa, het bedrijf dat de zestien Edgar Vos Boutiques exploiteert, is begin de ze week uitgesproken. Door de economische dip zijn de uitgaven aan luxe kleding terugge lopen. Volgens ingewijden komt daarbij dat het Edgar Vos bij leven nooit is gelukt zijn klantenkring te verjongen. Prominenten zoals de zangeressen Pia Beek en Liesbeth List, de actrice Josephine van Gas teren, Martine Bijl en prinses Christina droegen kleding van Vos. De op 13 januari op 78-jarige leeftijd aan een hartaanval gestor ven ontwerper 'werd oud met zijn klanten'. Volgens de curator blijven de win kels open en blijven ook het hoofd kantoor en het distributiecentrum doordraaien om een koper de kans te geven de keten in vol bedrijf over te nemen. Een van de groot ste schuldeisers is Van Lanschot Bankiers. De salarissen van de on geveer honderd werknemers wor den voorlopig betaald door uitke ringsinstantie UWV. Bent u klaar voor een ouderwets winterse Kerst? Op slechts ca. 500 km van Utrecht, ligt een van de mooiste natuurgebieden van Duitsland: de Harz. Hier rijden nostalgische stoomtreintjes door bossen en heuvels. Ook vindt u hier prachtige vakwerkstadjes, zoals Goslar en Quedlinburg. Maar de allergrootste troef zijn de talloze wandel- en langlaufpaden die direct voor uw hotel begin nen. En u verblijft op ca. 2 km van de skilift! Kortom: een geweldige Kerst, zowel met z'n tweetjes als met kinderen! Uw verblijf U verblijft in een twee- of driekamerappartement in het prachtig gelegen hotel Panoramic in Braunlage-Hohegeiss. Er is o.a. wellness, kidsdub, een kinderspeelplaats, minigolf en een bowling-/kegelbaan.Bii het hotel is een rodelbaantie voor de kinderen. Ruim appartement met woonkamer. Slaapkamer met twee eenpersoonsbedden. Badkamer met bad of douche en toilet. Het driekamerappartement beschikt over een 2e slaapkamer met 2 aparte bedden. Op pharosreizen.nl/wegener Inbegrepen: 5 x overnachting met ontbijtbuffet 4 x diner (koud- en warm buffet) 1 x feestelijk kerstbuffet op 24/12 1 x welkotnstdrankje 1 x feestelijke koffietafel met gebak 1 x sfeervolle kerstviering op 24/12 dagelijks gebruik sauna toegang saunalandschap gratis parkeerplaats 1 x begeleide wandeling Prijs 6-daags arrangement 22/12-27/12 €229 Kinderkorting: Ie kind t/m 11 jaar: gratis 2e kind t/m 11 jaar: 50% Prijzen inCp.p. Niet inbegrepen: toeristenbelasting, reserveringskosten en kosten calamiteitenfonds. A Pharos Reizen stelt haar publicaties niét grote zorgvuldigheid samen. Kijkt u echter altijd even op phatosreizen.nl voor de volledige, actuele en definitieve prijzen en voorv/aarden. haarlem - Het kopen van weg- werpflesjes is de komende tien da gen taboe. Gisteren startte de actie 'Tien dagen Kraanwater', die Ne derlanders oproept kraanwater te gebruiken en geen dure, milieuon vriendelijke waterflesjes te kopen. De actie loopt tot 10 oktober en is een campagne van een samenwer king van verschillende creatieve be drijven. Als alternatief voor het wa terflesje uit de supermarkten is een apart flesje ontworpen dat de naam 'De Dopper' draagt. Als heel Nederland aan de actie zou deelne men, zou dat volgens de organisa tie in tien dagen zo'n 7 miljoen petflesjes schelen. den haag - Aanbieders van mobie le telefonie moeten op hun websi tes bij bestellingen glashelder ma ken wat de precieze kosten zijn en waar een consument recht op heeft. Dat stelde minister Maria van der Hoeven (Economische Za ken) vrijdag. Op die manier kan een consu ment goed de prijzen vergelijken. Bedrijven moeten de lijst met ta rieven van mobiel bellen ook goed zichtbaar maken op hun site, vindt Van der Hoeven. Vanaf heden houdt toezichthou der Opta in de gaten of aanbieders zich aan de afspraken over transpa rantie houden. stockholm •- Meubelgigant Ikea doorbreekt het stilzwijgen over de winstgevendheid van het concern. Het Zweedse bedrijf maakte vrij dag bekend 2,5 miljard euro winst te hebben geboekt in het afgelo pen boekjaar. Het is voor het eerst dat Ikea inzicht geeft in wat er on deraan de streep is overgebleven. Ondanks de haperende wereldeco nomie heeft Ikea een topjaar ach ter de rug. In het afgelopen boek jaar eindigend op 31 augustus steeg de omzet met bijna 8 pro cent naar 23,1 miljard euro, een re cordomzet voor 's werelds grootste meubelfabrikant. Ikea telt wereld wijd 280 filialen in 26 landen. Het Zweedse bedrijf richt de pijlen mo menteel op Azië, waar de vraag naar meubels sneller groeit dan in de westerse landen. Na Rusland en China zoekt Ikea voet aan de grond in Zuid-Korea en India. kopenhagen - De Deense over heid grijpt in bij Eik Banki, de grootste bank van de Faröer Eilan den en de grootste internetbank van Denemarken. De Deense fi nanciële toezichthouder maakte gisteren bekend de bank over te ne men om deze te herstructureren en daarna weer te verkopen. De reden voor het ingrijpen is dat de bank niet meer voldoet aan be paalde eisen die worden gesteld aan de financiële positie van ban ken. Het eigen vermogen is te klein ten opzichte van de uitstaan de leningen. De bank en de toe zichthouder zijn het eens gewor den over de ingreep. Die zal naar verwachting over een aantal dagen plaatsvinden. 5hét oosterschelde drieluik www.weumelinghe.nl Iedere zaterdag is ons informatiepunt op de bouwlocatie van 11 tot 13 uur geopend! Beklim de uitkijktoren en geniet van uw toekomstig uitzicht! www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 0.20 p.m. max. 10,- per gesprek) met ZOekcode 44600 a pharos S&H+ 11 daar a I 'n?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13