media de grafkelder The Matrix 39 TERUGGESPOELD media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 2 oktober 2010 Het heeft lang geduurd voor de dramatische gebeurtenissen uit 1976, toen de monarchie op het spel stond door de Lockheedaffaire, in een televisieserie werden verwerkt. Den Uyl en de affaire Lockheed ging eerder deze week in première op het filmfestival in Utrecht, door Hans Jacobs k vind misschien wel dat de I goeie Den Uyl iets te ver is I gegaan. Maar dat is volgens I mij gebeurd onder invloed I van zijn eigen partij, de Pv- I dA, die mij dood wilde heb ben of zoiets." Prins Bernhard keek aan het einde van zijn lange leven in een reeks heimelijke ge sprekken op paleis Soestdijk zon der rancune terug op de meest ge ruchtmakende episode uit zijn le ven. De sociaaldemocratische minis ter-president Joop den Uyl kreeg in 1976 te maken met de Lockheed affaire. De prins zou steekpennin gen hebben aangenomen van de Amerikaanse vliegtuigmaker Lock heed. „Ik heb, toen van alle kanten de geruchten ontstonden, zelf aan Den Uyl gevraagd een onderzoeks commissie in te stellen", zegt Bern hard in de na zijn overlijden in 2004 gepubliceerde terugblik op de woelige jaren zeventig. Den Uyl moest met het eindrapport in han den beslissen of hij de monarchie wilde behouden of dat Bernhard moest worden vervolgd. „Het is ze niet gelukt mij in de doos te krij gen, wat ze graag hadden gezien, zoals een paar ex-ministers nog ge zegd hebben", sprak de immer strijdvaardige prins, die van zich zelf ook zoveel jaren later geen kwaad wist. Hij vond wel dat hij 'dom' was geweest en dat Den Uyl te ver was gegaan door hem zijn militaire functies af te nemen. Maar het scheelde destijds maar weinig of hij was inderdaad in de 'doos' beland, de gevangenis. Bij Lockheed wisten ze niet beter dan dat Bernhard 1 miljoen dollar en later nog eens 100.000 dollar had ontvangen voor bemiddeling bij de aanschaf van toestellen. De Rijksvoorlichtingsdienst had in de jaren tot aan Bernhards dood bijna een dagtaak om alle media op de vingers te tikken die die me De drie hoofdrolspelers in Den Uyl en de affaire Lockheed: (vlnr) Joop den Uyl (Joop Keesmaat), prins Bernhard (Hubert Fermin) en koningin Juliana (Catherine ten Bruggencate). foto GPD/Vara door Stefan Dölcken In de serie Teruggespoeld staat - wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Wat is de Matrix? Dat is de cen trale vraag in de gelijknamige film uit 1999, die zou uit groeien tot een cultureel feno meen. De spannende kruising tussen sciencefiction en oosterse vechtsportactie, die gekruid is met filosofische bespiegelin gen van de kouwe grond, is opgehangen aan de lotgevallen van een gewone man die de redder der mensheid wordt. Onze held, een rol van Keanu Reeves, heet Tho mas Anderson en werkt als softwareont- wikkelaar. 's Nachts opereert hij onder de naam Neo als hacker. Op een dag knippert op een van de vele beeldschermen in zijn computerkamer die ene vraag: wat is de Matrix? Het is, zo ontdekt Neo, een geavan ceerd computerprogramma waarop alle mensen ter wereld zijn aangesloten door op hol geslagen robots. De arme mensen worden gebruikt als levende accu's en leve ren zo de stroom die de machines nodig hebben. De mensen denken dat ze een heel gewoon leven leiden, maar liggen in werke lijkheid met miljoenen tegelijk in met slijm gevulde legbatterijen. Gelukkig is er een aantal rebellen dat weet dat er iets niet in de haak is. De groep on der leiding van Morpheus (Laurence Fish- burne) rekruteert Neo, maakt hem weg wijs in de 'echte' wereld en zadelt hem ter loops op met de missie alle mensen te ver lossen van het juk van de robots. Geen makkelijk opgave: Neo heeft in totaal drie films nodig om de machines te verslaan en de Matrix op te blazen. Na 'The Matrix' ning ook in hun berichten ver werkten: het stond immers niet vast dat de prins smeergeld had aangenomen, corrigeerde de RVD alle publicaties. Het antwoord kwam toen prins Bernhard al in de grafkelder van de Nieuwe Kerk in Delft lag. In het postuum gepubliceerde inter view dat de prins had met Martin van Amerongen, zei hij: „Van dat miljoen heb ik trouwens het groot ste deel al mijn leven niet gezien en de rest heb ik weggegeven. Ik heb mij verzoend met het feit dat straks het woord Lockheed op m'n grafsteen gebeiteld zal staan." Misschien dat het daarom zo lang heeft geduurd voordat van de dra matische gebeurtenissen uit 1976 een televisieserie is gemaakt. Pas na de dood van de hoofdrolspelers kwamen de notulen van de minis terraad en de door Den Uyl zorg vuldig opgeborgen geheime bijlage bij het Lockheedrapport vrij. Voor regisseur Hans Hylkema en scena rioschrijver Ger Beukenkamp was het een uitgelezen kans een mee slepend televisiedrama te maken. Het is, getuige het resultaat Den Uyl en de affaire Lockheed die deze week bij het filmfestival in Utrecht in première ging, goed gelukt. De basis voor de serie ligt in de film The Queen, over de gebeurte nissen in het Britse koningshuis rond de dood van prinses Diana. „Dat zette me aan het denken", zegt Hylkema. „Zo'n drama deed zich ook in Nederland voor." Den Uyl komt tegenover het ko ningshuis te staan, moet de strijd aangaan met koningin Juliana, met zijn kabinet en met zijn gezin, dat in de reeks een prominente en bepalende rol heeft gekregen. De zeven kinderen van Joop den Uyl zijn niet op hun mondje gevallen, zijn radicaler dan hun vader en dienen met hun moeder Liesbeth als slijpsteen voor de gedachten en overwegingen van de premier, die briljant wordt neergezet door ac teur Joop Keesmaat. Zijn innerlij ke strijd is door de gesprekken met zijn kinderen geloofwaardig vormgegeven. Hylkema: „Daar kon den we mee spelen, al ben ik be nieuwd hoe de kinderen Den Uyl op die invulling reageren." Met de koninklijke hoofdrolspe lers Juliana (Catherine ten Brug gencate), Bernhard (Hubert Fer min) en Beatrix (Roos Ouwehand) is zorgvuldig omgesprongen. „We hebben ons laten leiden door de feiten, maar we weten natuurlijk niet wat er binnenskamers is ge zegd", zegt Hylkema. „Waarom al leen een uniformverbod", vraagt Juliana enigszins vilein aan de pre mier. Aanvankelijk vindt ze dat hij van een 'mug een olifant maakt', en spreekt ze over een 'kwajon gensstreek' van Bernhard. Maar als de ernst van de situatie ook haar duidelijk wordt, toont ze zich kwetsbaar en strijdvaardig tegelijk. Den Uyl besluit Nederland niet in een constitutionele crisis te stor ten. Ook hij beseft: wie aan Oranje komt, komt aan de edele delen van het Nederlandse volk. Hans Hylkema was zich ervan bewust dat de Lockheedaffaire voor de hui dige generatie geen gesneden koek is, al zat een aantal van de huidige politieke 'mastodonten' toen in de regering: Ruud Lubbers, Dries van Agt, Marcel van Dam, Max van der Stoel. Jongere kijkers worden door de actie en het verhaal echter ook zonder voorkennis en een uitge breid 'wie is wie', geboeid. Hylke ma: „Dat was ook de opzet. Ieder een moet er naar kunnen kijken." Den Uyl en de affaire Lockheed, 10,17 en 24 oktober, Nederland 2, rond 21.00 uur. -7 Reageren? i redactie.media@wegener.nl Trinity (Carrie-Anne Moss) en Neo (Keanu Reeves) in The Matrix Reloaded. foto GPD volgden 'The Matrix Reloaded' en 'The Ma trix Revolutions'. Het eerste deel van de trilogie slaat in als een bom. Hele volkstammen ruilen hun Raybans in voor een zwarte Neo-zonnebril en de echte 'freaks' gaan lange, leren jassen dragen, net als de helden in de film. Overal op internet zoeken mensen elkaar op, die ervan overtuigd zijn dat wat in 'The Ma trix' wordt beschreven, ook waar is. Veel mensen baseren dat op de flarden joodse en boeddhistische religie en Griekse wijs begeerte die in de film zijn verwerkt. En om te snappen dat onze Neo (anagram van The One) fungeert als messiaanse verlos ser, hoefje geen theoloog te zijn. Als je alle pretentieuze pseudo-religieuze onzin opzij schuift, blijft een uiterst verma kelijke film over. De vechtscènes in 'The Matrix' zijn weergaloos. De baanbrekende effecten hebben het genre voorgoed veran derd. Zo werd bijvoorbeeld nog nooit op deze schaal in een film gebruik gemaakt van het fenomeen 'bullet-time'. Daarbij wordt de actie plotseling enorm vertraagd, waardoor je bijvoorbeeld de baan van een kogel precies kunt volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 135