Simpel systeem voor warme voeten vraag antwoord Wat is de beste manier om wilde hop te Moet onze catalpa met verwelkingsziekte verwijderen of binnen de perken te houden? echt geheel verwijderd worden J wonen@wegener.nl jL wonen l 024-3650509 Zaterdag 2 oktober 2010 Voor Martin Havikhorst is het onbegrijpelijk: door plaatsing van een zonneboiler op je dak probeer je energie te besparen, maar vervolgens verlies je zo'n 20 a 25 procent via de vloerverwarming weer aan de grond. Terwijl er volgens de installateur heel simpele oplossingen voorhanden zijn. Havikhorst heeft deze zelfs vastgelegd in een heuse doctrine, door Cor-Peter Pasma Voluit heet het de Havik horst Energie Leefkli maat en Milieu Doctri ne, afgekort HELM. De basis voor die doctrine is gelegd in 1981, toen Martin Ha vikhorst als installatietechnicus in aanraking kwam met vloerver warming. In zijn ogen een mooie, energiezuinige oplossing voor het verwarmen van huizen. Tegelijkertijd verbaasde hij zich over de manier waarop deze wer den aangelegd. Het grote voordeel van vloerver warming ten opzichte van ver warming via radiatoren is dat je minder hoeft te stoken voor het zelfde warmtegevoel. Met koude voeten kun je nog zo hard sto ken, behaaglijk warm voelt het dan bijna nooit. Andersom werkt het net zo: warme voeten zorgen voor een warm gevoel. De meest gangbare vorm van vloerverwarming aanleggen, is het plaatsen van een slang op een metalen raster, waar vervolgens een laagje beton over wordt ge stort. In bestaande vloeren is het gebruikelijk dat de slang wordt in- gefreesd. „Dat levert direct al een verlies van 20 tot 25 procent van de warmte op. Het grootste deel daarvan verdwijnt via de vloer en de wanden direct de grond in. Zonde", zegt Havikhorst. Of zo als het op zijn website staat: 'ver warmen en koelen doe je met thermische geleiding en niet met isolatiemateriaal'. Die visie is de basis voor het sys teem van Havikhorst. „Wij ma ken gebruik van materialen die warmte goed geleiden en afge ven. Dus buizen van koper die contact maken met aluminium, waardoor de gehele vloer wordt verwarmd", zegt de Olstenaar. De basis van het materiaal is een tegel die is gemaakt van houtve zels ter isolatie aan de onderkant, met daarop een laag aluminium. Aan die 'beklede' kant zijn de te gels voorzien van goten, waarin - de koperen buizen voor de ver warming worden gelegd. Daarbo venop kan dan vervolgens de nor male vloer worden geplaatst. Naast alle efficiënte voordelen van deze vloer, is deze variant ook nog eens relatief dun: 3,5 cen timeter. Voor vloerverwarming in beton is al snel 5 tot 6 centime ter nodig. „Dankzij het gebruik van die materialen is de warmte- afdracht veel groter dan bij syste men die met kunststof werken. Om die reden hebben we het ook veel geïnstalleerd in kerken en zalen, die niet continu wor den gebruikt." Het systeem is door de installa teur zelfbedacht en aan elkaar ge koppeld. „We halen het benodig de materiaal overal vandaan en stellen het systeem hier zelf sa men", zegt Havikhorst. Klinkt goed allemaal, maar het zal wel behoorlijk duur zijn? „Dat valt mee. Het materiaal is welis waar duurder, maar voor de mon tage hebben wij ervaren mensen die de verwarming heel snel kun nen aanleggen. Op die manier houden we de totaalprijs behoor lijk en concurerrend. Bovendien verdien je veel meer terug." Verder maakt het niet uit welk systeem je op de verwarming aan sluit. Het warme water dat door de leidingen moet, kan overal vandaankomen. „Een hr-ketel, een zonneboiler, het is allemaal prima. Volgens mij wel zo handig zolang we niet weten welke stan daardmethoden we uiteindelijk gaan gebruiken." Onder hetzelfde motto, simpel is vaak het best, houdt Havikhorst Verwarmen en koelen doe je volgens installateur Martin Havikhorst met thermische geleiding, niet met isolatie materiaal. „Koperen buizen maken contact met aluminium, waardoor de gehele vloer wordt verwarmd." foto PR zich inmiddels ook bezig met ven tilatie en koeling. „Bij de opleve ring van de Amersfoortse wijk Vathorst heeft niemand aan de dagelijkse praktijk gedacht. Prima geïsoleerde huizen met een goed werkend ventilatiesysteem. Pro bleem is alleen dat niemand het over onderhoud heeft gehad. Het gevolg: vieze filters, ongezonde lucht en zieke mensen", stelt Ha vikhorst. Hij gaat verder: „Hetzelfde zie je bij kantoren. Door alle draaiende computers is de warmtelast nogal hoog en wordt de lucht vaak afge zogen om te ventileren. Door de onderdruk komt met het openen van de deur vieze lucht van de straat binnen. Terwijl het net zo gemakkelijk andersom kan. Je kunt ook van boven schone lucht het gebouw in blazen waardoor er overdruk ontstaat. Vervolgens duw je de lucht dus naar buiten en krijg je geen vieze lucht van de straat meer binnen." Door de jaren heen heeft Havik horst met zijn 'simpele oplossin gen' voor koelen en verwarmen redelijk wat bekendheid gekre gen. „Het zijn met name de ken ners die precies weten wat we doen. Kijk, het gaat er een beetje om wat je wilt. Andere systemen worden ook warm, maar zijn vaak zo ingewikkeld." www.havikhorst.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door Bauke Boersma redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Langs de bosrand waar P. Kortekaas woont, tiert de wilde hop welig. De omwonenden maken zich zorgen om de bomen. „Kan de wilde hop de bomen verstikken? De gemeente freest het meerdere malen per jaar weg, maar de wilde hop lijkt zich hierdoor wel te vertienvoudigen. Wat is de beste manier om de wilde hop te verwijderen dan wel binnen de perken te houden", vraagt Korte kaas zich mede namens de buurtbe woners af. „Leuk dat de bewoners zo betrokken zijn", vindt deskundi ge Romke van de Kaa. „Maar ze hoe ven zich geen zorgen te maken. Hop is er maar een deel van het jaar, bo men en struiken hebben in winter en voorjaar tijd genoeg om op adem te komen. Hopscheuten in het voor jaar zijn een delicatesse, in Vlaande ren worden ze in sterrenrestaurants geserveerd. De beste manier hem binnen de perken te houden, is hem op te eten. Geef in de lente een hop- scheutenfeest voor de hele buurt." J. van Kaathoven heeft in de tuin twee catalpa's. „Pas ver loor één ervan binnen een week al zijn blad. Ik las over de verwelkingsziekte: moet een geïnfecteerde boom vanwege de besmettelijkheid echt geheel verwijderd worden?" De meegestuurde foto's zeggen des kundige Romke van de Kaa genoeg. „Onmiskenbaar de verwelkingsziek te, door een schimmel veroorzaakt: het blad wordt eerst geel en dan bruin en verdort in hoog tempo. Bij de catalpa krijgt de helft van de bezitters er mee te maken. Tegen de verwelkingsziekte is niets te doen. Maar het rooien van de boom is vaak niet nodig. Meestal verwelkt maar een deel. Snoei aangetaste takken weg en ver geet niet daarna de snoeischaar te ontsmetten. Verbrand de takken of voer ze af. En doe een schietgebed je voor de goede afloop."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 123