wmmió Verdwijnziekte Met Noorse sokken en Origami voor profs Zaterdag 2 oktober 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 7s De honingbij sterft uit. De Verenigde Naties riepen 2010 uit tot het Jaar van Biodiversiteit. Regeringen worden opgeroe pen een halt toe te roepen aan het aftakelen van ecosystemen en de schade vóór 2020 zo veel mogelijk te herstellen. Tja, als ik moet afgaan op mijn eigen ervaring, dan leeft het thema Biodiversiteit niet zo. Ik krijg tenmin ste vooral mailtjes die eindigen met de vraag 'hoe kan ik dit insect bestrijden?' Misschien denkt de tuinier dat het bij biodiversiteit eerder draait om ijsberen en walvissen dan om bladluizen en oorwurmen. Hoe minder insecten, hoe beter, wat hem betreft. Toch zijn insecten voor de tuin van levensbelang. Fruitbomen moeten door insecten worden bevrucht, net als de meeste planten. Als er geen insecten meer waren, zouden veel planten snel verdwij nen. 'Als de honingbij uitsterft, Volgt de mensheid vier jaar later' is een veelgebruikt citaat van Einstein. Ik betwij fel of hij verstand had van bijen, maar het is een feit dat we voor een groot deel van ons voedsel van bijen afhan kelijk zijn. Het gaat niet goed met de honingbij. Er is sprake van een nieuwe ziekte, de verdwijnziekte. Bijen worden niet ziek, maar verdwijnen in het niets, lijkt het. Bijenkasten zijn opeens leeg. Er zijn steeds ster kere aanwijzingen dat die verdwijnziekte iets te maken heeft met een nieuwe groep van bestrij dingsmiddelen: de neonicotinoiden, systemische bestrijdingsmiddelen. Dat wil zeggen dat ze door planten worden opgenomen en op die manier te rechtkomen in dieren die van die plant eten. Of er honing halen. Het lijkt erop dat het oriëntatie vermogen van bijen door de neonicotinoiden wordt aangetast, waardoor ze hun bijenkast niet meer kunnen terugvinden. Ze verdwalen en gaan dood. Door verontruste wetenschappers en bijenhouders is er bij het ministerie van Land bouw al vaak aan de bel getrokken, maar minis ter Verburg toont zich niet slagvaardig. In plaats van neonicitinoiden te verbieden, heeft ze de toe lating zelfs verruimd. Sinds juni mogen deze pesticiden ook op voetbalvelden en golfbanen worden gebruikt. Nu zal er binnenkort een nieu we minister zijn, maar ik geloof niet dat de be oogde coalitie en hun gedoger de biodiversiteit hoog in het vaandel hebben staan. Als de honingbij uitsterft, volgen wij dan na vier jaar? In China zijn er al streken waar de bij weg is, toch kweken ze er appels en peren. Ieder voor jaar staan daar tienduizenden arbeiders op een trapje om de bloesem van de fruitbomen met een kwastje te bestuiven. Een arbeider verdient er ongeveer evenveel als een honingbij, dus daar kun je het zo aanpakken. Bij ons worden de ap pels op die manier erg duur, maar och, je kunt ook zonder fruit. Ongeveer een derde deel van ons voedsel is afhankelijk van bestuiving door bijen. Het eten zal dus duur worden als de bij verdwijnt, maar wij overleven het wel. In ieder geval de rijken on der ons. Wie de Finse ontwerper Oiva Toikko, over wie we vorige week een verhaal in deze bijlage brach ten, de 'koning van de glasgebla zen vogels' noemt, zou de Austra lische Anna-Wili Highfield de ti tel 'koningin van de papieren vo gels' mogen geven. Ontwerper/kunstenares High- field, die in Sydney werkt en woont, is gespecialiseerd in het maken van dierensculpturen ge maakt van papier en koperbuis. Ze gebruikt daarvoor katoenpa pier, dat ze schildert, scheurt en vervolgens weer aan elkaar naait, om zodoende de vogelfiguren te maken. De koperbuis biedt ste vigheid aan het ontwerp. Overi gens maakt Highfield niet alleen vogelbeelden, maar ook sculptu ren van paardenhoofden. Prijzen variëren van 500 tot 7.000 Australische dollar, circa 350 tot 5.000 euro. Meer info: http://snipurl.com/16q7fd Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. NOORWEGEN door Jan van Mullem Zijn de Noorse trui en sokken al uit de kast en brandt de houtkachel? Renée Burema: „Nou, het wordt hier al echt herfst. Frisser. Dus ja: de houtkachel brandt! Heerlijk." Ik stel het me zo voor: houten huis, veranda ervoor, uitzicht over fjorden, grazende elanden in de verte... is. Veel Noorse huizen zijn van out, het onze is van steen. Naar Noorse begrippen héél bijzonder. Op het eiland Karmoy, waar wij dicht bij de fjorden wonen, staan meer stenen dan houten huizen. In de jaren vijftig is hier een bak- steenfabriek gekomen. Daar wer den, met Nederlandse expertise, stenen gebakken. Ook voor ons huis, dat rond 1955 is gebouwd." Geen Noor die het huis destijds wilde? „Zeker wel. Veertien jaar geleden, toen mijn man Martin hier een mooie baan kreeg, was er veel ani mo voor. In Noorwegen werkt de verkoop echter anders. Niet: wie het eerst komt, het eerst maalt. De makelaar, die in Noorwegen wél twee heren kan dienen, tipte ons over dit huis - bij hem in por tefeuille. Wij hebben gekeken en een bod uitgebracht. De makelaar wilde eerst meer geïnteresseerden verzamelen, dan een kijkersronde organiseren, vervolgens de belang stelling peilen en tenslotte gegadig den een bod laten uitbrengen. Tele fonisch, onafhankelijk van elkaar." Zoals wij ook in Nederland kennen met biedingen per gesloten envelop. „Exact. Maar in Noorwegen is dat min of meer standaard. Enfin: wij hadden een bod gedaan en wacht ten in spanning af. Meestal volgt een tweede ronde, waarbij je het hoogste bod mag overbieden. De- Steltmanstoel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 120