iden Hirsch Ballin: idealist die in mensen gelooft vandaa uitgelicht vleugelde uitspraken toen de Pv- dA-achterban wilde meepraten over de aankoop van F-16's. Toch kan het CDA er vandaag niet helemaal gerust op zijn, zegt ex- PvdA-congresvoorzitter Vrolijks. „Een opkomst van vierduizend man is uniek. Dat is van een ande re orde dan wij gewend zijn. Ze kunnen de controle verliezen. Een congres is als een vaas die boorde vol knikkers zit. Als hij eenmaal f begint te kantelen is er geen hou den meer aan." x Houben zal alleen 's middags de 1 vergadering leiden als fractieleider Maxime Verhagen en partijvoorzit ter Henk Bleker met de billen bloot moeten, 's Ochtends heeft een andere partijbestuurder, Rena- te Westerlaken, de hamer in han den. Allebei zijn ze voor regerings deelname. Ex-CDA-minister Cees Veerman noemde het congres me de om die reden al 'een farce'. PvdA-congres blokkeerde in 1977 formatie zaterdag 2 oktober 2010 Het CDA-partijcongres heeft het lot van de formatie in handen. Eén keer eerder in de parlementaire historie was dat ook het geval: de formatie in 1977. Bekijk hoe het toen mis ging met de PvdA op zie: Uitgelicht op onze website Een minuut spreektijd hebben de CDA-congresgangers vandaag, net genoeg voor Ernst Hirsch Ballin om één zin uit te spreken. De demissionair minister van Justitie zal de samenwer king met de PW afwijzen. Het regeerak koord stelt hem niet gerust, zei hij gisteren. door Koos van Wees Onlangs hield Ernst Hirsch Ballin (59) een rede voor het Christelijk Sociaal Congres in Doorn. Zijn boodschap: veel van wat de PW voorstaat, is onverenigbaar met de christelijk-sociale politiek. Het uitsluiten van mos lims, sociaal isoleren van vreemdelingen, verhinde ren van arbeidsmigratie, afkeren van de Europese Unie en langer en zwaarder straffen van wetsovertre ders passen niet bij het CDA-gedachtegoed. Ernst Hirsch Ballin ten voeten uit, zeggen mensen die hem kennen. 'Niemand uitslui ten' is een motto dat bij de bestuurs- rechtdeskundige in beton gebeiteld staat. En dat hij ook niet bereid is overboord te gooien voor regeer macht. „Hirsch Ballin is niet iemand die poli tiek bedrijft als beroep. Hij heeft uit gesproken opvattingen en ideeën, en streeft ernaar die vervuld te krijgen. Het tegenoverge stelde van een opportunist, zeg maar", zegt Arie Oost- lander, die Hirsch Ballin goed leerde kennen bij het Wetenschappelijk Instituut van het CDA. Volgens Oostlander gruwt Hirsch Ballin van al te snel le en grote veranderingen in het beleid. Hij is huive rig voor de waan van de dag. De minimumstraffen, waartoe WD, CDA en PW hebben besloten, zou den er met Hirsch Ballin aan het roer absoluut niet komen, denkt Oostlander. „Hij wil eerst langdurig praten over wijzigingen, alles tegen het licht houden, in plaats van ze er in een achternamiddag doorheen jagen." Hirsch Ballin is een oudgediende binnen het CDA en een van de belangrijkste denkers. Hij is de langstzit tende minister van Justitie ooit. Hij begon in 1989 in het kabinet Lubbers-III, trad in 1994 af na de IRT-af- faire, maar keerde terug in 2006 in Balkenende-III. Een carrière die hem een groot en invloedrijk net werk opleverde, dat hij dezer dagen vaak raadpleegt. „Hij wil zijn mening altijd breder toetsen, zich niet op sleeptouw laten nemen door maar een of twee mensen", zegt Frank van den Heuvel, bestuurslid van het Wetenschappelijk Instituut van het CDA. Het •- zijn niet de minsten die Hirsch Ballin raadpleegt. Oud-premier Ruud Lubbers, demissionair minister Ab Klink en commissaris van de koningin in Brabant Wim van de Donk horen tot zijn vertrouwelingen. Lubbers en Klink wijzen net als Hirsch Ballin samen werking met de PW af. De band met beiden is oud. Lubbers adviseerde na de val van Lubbers-III zijn achterban op Hirsch Bal lin te stemmen, en niet op toenmalig CDA-kroon- prins Brinkman. Het betekende diens zwanenzang in de landelijke politiek. Klink was begin jaren negentig persoonlijk medewerker van Hirsch Ballin. Van den Heuvel schetst Hirsch Ballin als een idealist. „Het is iemand die vertrouwen heeft in mensen, en ervan uitgaat dat er plaats is voor iedereen die van goede wil is. Maar hij wil ook dat de spelregels die gel den voor die samenleving worden nageleefd, en dan kan hij streng zijn voor hen die er misbruik van ma ken." Tegelijkertijd wil hij ook hoop bieden. Op de website van zijn eigen ministerie schrijft Hirsch Bal lin: „Wie gestraft is krijgt een nieuwe kans, maar moet daarna niet nog eens in de fout gaan." Het is niet de taal die aansluit bij de manier waarop Geert Wilders en diens PW 'het tuig van de richel' wil len aanpakken. „Die scherpte van Wilders, dat past niet bij hem, dat stuit hem tegen de borst", zegt Van den Heuvel. Eerder al zei Wilders niets te zien in de aanpak van studeerkamergeleerde Hirsch Ballin. En bij de discus sie over de film Fitna botsten beiden hard: Wilders beweerde dat hem gevraagd was-zijn toon te mati gen, wat de minister ontkende. Wilders zei daarop dat hij 'belazerd' werd. Alleen al door dat verleden is het niet verbazingwek kend dat Hirsch Ballin vandaag alsnog op de rem pro beert te trappen bij het congres van zijn partij over sa menwerking, met de PW. Maar het past niet bij Ernst Hirsch Ballin om rancuneus te zijn. „Je moet vervelende, vijandige ervaringen geen bron van obsessie maken of laten omslaan in rancune. Als je van het slechte of vijandige ook nog iets goeds kunt maken, kom je in de buurt van wat christenen en joden louterend noemen", zei hij ooit na een hob bel in zijn politieke carrière. 'Die scherpte van Wilders, dat past niet bij hem foto Robert Vos/ANP Ernst Hirsch Ballin, een van de belangrijkste denkers in het CDA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11