tllSIS Een kamerplant als Jaar van Rietveld Geef planten geen douche, maar giet het water direct in de pot. Weinig licht? Wissel planten dan elke twee weken van plaats. Laat overtollig water weglopen. Stof kamerplanten regelmatig af. Verpot planten zodra ze uit hun pot groeien. Veel mensen vinden kamerplanten bewerkelijk. Onzin, zegt Bloemenbureau Holland. Mislukt het? Dan is het tijd voor een nieuw groen vriendje dat beter bij je past. door Suzanne Dijkstra ï.-.'i Tips uit Urenlang lig je naar el kaar te staren. Je ogen dwalen af langs zijn stengels; elke dag ont dek je nieuwe nerven die je nog mooier, liever en aan doenlijker vindt'... Bouquetreeks voor tuinliefheb- bers? Nee, de openingstekst van Ik mijn plant, een gloednieuw handboek over kamerplanten. De boodschap van het boek: een kamerplant is meer dan een leuke opvulling van de vensterbank. „Je plant is je maatje", legt Jessica Wa- gemaker van Bloemenbureau Hol land uit. „Je gaat een relatie aan met het groen in je huis. Iedereen zou planten moeten hebben, want ze geven je meer dan je denkt." Deze maand richt het promotiebu reau voor snijbloemen en kamer planten zich helemaal op de waar de van de plant in ons huis. „Veel mensen durven zich niet te wagen aan het aanschaffen van een plant. Ze zijn bang dat ze hem niet kun nen onderhouden en dat het veel werk is, terwijl de verzorging van de meeste planten best meevalt. Mislukt het? Dan is het gewoon tijd voor een nieuw groen vriend je dat beter bij je past. We boffen dat we in Nederland wonen. Wij hebben een enorm assortiment ka merplanten. Voor elk wat wils." Dat blijkt ook uit het boek, op hu moristische wijze geschreven door groenjournalist Liedewij Loor- bach. Wagemaker: „We wilden er geen zweverig verhaal van maken, vandaar dit handboek. De tips uit het boek zijn praktisch en simpel." Het Bloemenbureau timmert al ja ren aan de weg met de promotie van kamerplanten. Eerder richtte het zich op het op trendy wijze la ten passen van planten in een be paalde woonstijl. Nu is de bood schap 'met een plant groeit iets moois', om de hogere waarde van r,Reageren? redactie.wonen@wegener.nl kamerplanten aan te geven. „Een plant is niet alleen een interieurar tikel, maar ook een luchtzuiveraar. En ze halen de stress uit je lijf', weet Wagemaker. Een beetje 'opvoeding' over het verzorgen van kamerplanten is no dig. Maar het is geen drama qua groen in ons interieur. „Gelukkig doen veel Nederlanders het al heel goed. De vensterbank staat niet meer zo vol met planten als vroe ger, maar er is zeker nog aandacht voor groen in huis. Trendy zijn grote planten in een mooie pot, een soort designobject in je huis." Het handboek is bedoeld als geheu gensteuntje. Iedereen weet dat een plant water nodig heeft. Maar hoe veel en wanneer? Welke plant past het beste bij je? Wanneer moet je een plant verpotten? En wat te doen als de plant schimmel heeft? Het boek biedt uitkomst. „Elke plant heeft verzorging nodig, dè ene iets meer dan de andere. En het is handig te weten welk plan- tentype je bent, zodat je de juiste soort aanschaft", legt Wagemaker uit. Vandaar dat het boek onder scheid maakt tussen verschillende types planten, zoals de 'Diva', 'Rots in de branding' en de 'Eenza me strijder'. Daarbij horen verschil lende plantenverzorgers, zoals het verzorgende type, het nonchalante of het avontuurlijke (zie kader). Dat mensen een relatie met hun kamerplanten krijgen, is volgens Wagemaker geen grapje. „Planten hebben invloed op je emoties en je manier van leven. Ze geven let terlijk en figuurlijk lucht. Dat heb ik met orchideeën. Die zijn mooi in alle stadia. Zelfs uitgebloeid heb ben ze wat. Iedereen zou een favo riete plant moeten hebben. Een plant leeft met je mee." Welk plantentype ben jij? Win het boek Kies een plant die bij je past. Het Bloemenbureau onderscheidt ver schillende plantentypes en de bij behorende types verzorgers: De Diva houdt ervan te pronken met haar bloemen. Zodra ze ver lept, blijft er nauwelijks iets van haar schoonheid over. Veel Diva's trekken maar één keer de aan dacht. Blijf niet verlangen naar een tweede keer bloei bij de kerstster, primula, sierpeper of het pantoffel plantje. Hierbij hoort het verzor gende type, dat planten vertroe telt door ze-regelmatig water te ge ven, dat zorgt voor een standplaats in het licht en de juiste tempera tuur. De Rots in de branding heeft alles mee. Deze plant wordt met de ja ren mooier. Het is geen klager en hij heeft slechts een stevige thuis basis en regelmatige verzorging no dig. Voorbeelden: areca-palm, cala- thea, chamaedorea en ficus. Non chalante types kunnen het beste een Rots in de branding aanschaf fen, omdat zij niet van regeltjes houden. Hebben ze even geen zin in het verzorgen van de plant, dan vergeeft de Rots in de branding het hen wel een keertje. De Eenzame strijder kan zijn ei gen boontjes doppen. Hij wil graag met rust worden gelaten, maar af en toe moet er wel iemand een kleine oase regelen, anders sterft ook de Eenzame strijder plotsklaps in het harnas. Eenzame strijders zijn onder meer aloe, kalanchoe en sansevieria. Avontuurlijke types zijn op hun best met Eenzame strij ders. Omdat zij weinig honkvast zijn, komt er weinig van het verzor gen van planten. Eenzame strijders kunnen zich best een tijdje alleen redden, maar willen wel zo nu en dan wat aandacht. ledereen die van 4 oktober tot en met 14 november 2010 voor mini- - maal 15 euro aan kamerplanten be steedt bij deelnemende bloemis ten en tuincentra, maakt kans op 1 van de 500 gratis exemplaren van Ik mijn plant De boeken worden dagelijks verloot. Kijk voor meer informatie op: www.ikenmijnplant.nl foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 119