Geheim juweeltje op de Balkan i9 reizen Europa telt steeds minder onbekende en onbezochte plekjes. Toch blijven nog witte vlekken over die het waard zijn te bezoeken. Joost Brantjes vloog naar Skopje en bezocht de voormalige Joegoslavische Republiek Macedonië. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 2 oktober 2010 Eerst maar eens wat feiten. Macedonië, onafhankelijk sinds 8 september 1991 is landlocked, er is geen en kele verbinding met zee. Op e.en oppervlakte van 60 pro cent van Nederland wonen iets meer dan 2 miljoen mensen. Van die bevolking is tweederde ortho dox en eenderde moslim. In het land staan zoveel moskeeën dat je je nauwelijks in Europa waant. Misschien is het ook daarom dat Ohrid al in de Joegoslavische tijd een toeristentrekker was. De char mante badplaats, idyllisch gelegen aan het Meer van Ohrid, beleeft te genwoordig de tijden van weleer, zij het dat vandaag de dag de mees te toeristen uit omliggende Balkan- landen komen. Accommodatie is in Ohrid gemak kelijk te vinden. Je staat nog geen 5 minuten in het centrum of je wordt al aangesproken door vrou wen in bloemetjesjurken die je voor weinig geld een kamer aan bieden. Als je van rust houdt, neem dan een appartement in de heuvels van de oude stad. De meeste huizen daar hebben een spectaculair uitzicht op het meer. Wat Ohrid tot zo'n bijzondere bad plaats maakt, is het grote aantal Byzantijnse kerken. Alleen al de ligging van de dertiende eeuwse Sveti Jovan kerk, hoog boven het meer, met prachtige vergezichten, maakt de kerk tot iets wat je niet mag missen. Bekijk ook de Sveti Kliment i Pantelejmon. Deze nieu we kerk is gebouwd op de over blijfselen van Ohrids oudste kerk. De mozaïeken van onder andere een hakenkruis (een symbool van de Indo-Ariërs) zijn uniek. Zeker wanneer je bedenkt dat ze uit de vierde eeuw stammen. Aan de grens met Albanië, op 29 kilometer van Ohrid, ligt het Sveti Naum klooster. Ook hier staat de kerk, uit de zeventiende eeuw, hoog boven het Meer van Ohrid. Het complex is zowel over land als per boot bereikbaar. Voor al het laatste is een aanrader, om dat je dan de omliggende bergen prachtig kunt zien. In de buurt van het klooster zijn stranden en overal wordt gebarbecued. Eet de lokale specialiteit kebapci, pittige gehaktworstjes. Het lokale bier, Skopsko Pivo, smaakt er prima bij. Skopje, aan de rivier de Vardar ge legen, is een op zich weinig specta culaire hoofdstad. De architectoni sche parels zijn vooral de gebou wen in communistische stijl. Zo lijkt het hoofdpostkantoor nog het meest op een reusachtig insect en is het Nationale Theater vooral groot en wit. Op 26 juli 1963 ver woestte een zware aardbeving bijna de hele stad. De beving kost te aan 1.000 mensen het leven en 120.000 werden dakloos. Tiental len monumenten raakten zwaar beschadigd, wat het beeld van de stad voorgoed veranderde. Wat je in Skopje niet mag missen, is de wijk Suto Orizari, waar niet minder dan 50.000 Roma wonen. Gelegen tussen een kerkhof aan de ene kant en een gevangenis aan de andere kant, waan je je er in India. In Sutka, zoals de wijk in de volksmond heet, lijkt iedereen op straat te leven en zeker tijdens de SERVIE EN MONTENEGRO Skopje MACEDONIË Ohrid •Wiep GRIEKENLAND Een man verkoopt op een markt in Skopje een opgezette eekhoorn. foto ANP/Marcel Antonisse weekeinden is het aantal bruilof ten en besnijdenissen niet te tel len. Muzikanten begeleiden de vrouwen die, van top tot teen op gedirkt, op straat dansen. Ze zijn allemaal naar de kapper geweest en dragen broekpakken die je zelfs in de tv-serie Dynasty niet zag. Mensen vinden het prachtig als je belangstelling toont en in een mengelmoes van talen krijg je al snel een drankje aangeboden. De jongetjes die net besneden zijn, worden in open auto's met Bel gische, Duitse of Zwitserse kente kenplaten door de wijk rondgere den. Ze hebben een olijk, wit pak aan en van hun gezicht valt de re cente Verminking' niet af te lezen, zo gelukkig zijn ze met alle aan dacht. Na Skopje gaan we naar het zuid oosten van Macedonië. Daar ligt Bitola op slechts 16 kilometer van de Griekse grens. Al ten tijde van het Ottomaanse Rijk, toen de stad nog Manastir heette, vormde het een belangrijk commercieel cen trum. Bitola lijkt op een willekeuri ge provinciestad in Turkije, alleen al vanwege het feit dat hier de grootste Turkse gemeenschap van Macedonië woont. De stad telt drie grote moskeeën, de Yeni of nieuwe moskee (hoewel uit de zes tiende eeuw), de Isak moskee en de Yahdar-Kai moskee. Met hun minaretten domineren ze het cen trum van de stad. De oude bazaar telt ruim zesduizend winkeltjes. Het aanbod varieert van groente en fruit tot Chinese scheermessen en polyester onderbroeken. Van Bitola kun je per trein of bus naar Prilep reizen, een weinig in spirerend stadje, maar wel een pri ma uitvalsbasis om het Treskavec klooster te bezoeken. Dat blijkt geen sinecure. Het klooster ligt bo venop de berg Zlato, niet ver van Prilep. Na wat onderhandelen is taxichauffeur Dragan bereid ons zo dicht mogelijk bij het klooster te brengen. Het landschap is glooiend en in de velden werken vrouwen met hoofddoek op de tabaksplantages. Na een begraaf plaats, rijdt Dragan nog een klein stuk verder, maar wanneer het te steil omhoog gaat, haalt hij zijn schouders op en rijdt niet verder. We stappen uit en onderhandelen met Dragan voor hoeveel geld hij bereid is op ons te wachten. Afgezien van wat dorre bomen valt er geen klooster te bekennen. Dragan maakt duidelijk dat je of het pad slingerend omhoog volgt, of de bochten afsnijdt om de klim sneller, in een half uurtje, maar ook steiler te maken. Gezien de laagstaande zon besluiten we dat het volgen van het zandpad voor bejaarden is en gaan door bosjes en struiken naar boven. Na een half uur vervloeken we Dragan, kletsnat van het zweet. Maar tien minuten later, zien we dan einde lijk het klooster. Alleen hebben we daar wel de hulp van de telelens van de camera voor nodig. Na nog een half uur ploeteren, staan we Foto's van bovenaf: De Kliment kerk; straatbeeld in Ohrid; op het Meer van Ohrid. foto's Joost Brantjes eindelijk oog in oog met de wereld beroemde fresco's van de Sveti Bo- gorodica kerk. Omdat de zon dan al erg laag staat, vullen we snel on ze waterflessen en draaien we om. Dragan moet immers nog duide lijk worden gemaakt dat hij geen notie heeft van de werkelijke tijd die nodig is om bij het Treskavec klooster te komen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Macedonië is prima individueel te bezoeken. Accommodatie kan vaak ter plekke worden ge boekt via de VVV of via particu lieren die kamers verhuren. Het duurt nooit lang voor je wordt aangesproken door iemand die een kamer aanbiedt. Skopje ligt op 1.700 vliegkilo- meters van Amsterdam. In het seizoen vliegt Transavia (www.transavia.com) van Schip hol naar Skopje en Ohrid. Verder is Skopje per vliegtuig be reikbaar met tussenstops. Maat schappijen die op Skopje vliegen zijn onder meer Malév via Boe dapest (www.malev.com), Austrian Airlines via Wenen (www.aua.com) en het CSA via Praag (www.csa.cz). Informatie op www.landen- web.net/macedonie en op www.exploringmacedonia.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 111