Veluwse safari doe je op de fiets Op safari, maar dan zonder leeuwen, neushoorns of olifanten. Karei Beckmans pakte de elektrische fiets en toerde op z'n gemak door de Veluwse wildernis. m reizen@wegener.nl reizen 024-3650360 Zaterdag 2 oktober 2010 I Laurenz Veendrick begeleidt fietssafari's op de Vel uwe van april tot en met oktober. Mee fietsen kost 40 euro op werkda gen en 50 euro in de weekein den. Voor 15 euro extra zijn ook de lunch en versnaperingen on derweg inbegrepen. Sinds kort biedt Veendrick ook fietssafari's aan zonder gids maar met gps-systeem op het stuur. Hiervoor is wel enige ken nis van deze vorm van navigeren vereist, omdat soms wel erg on opvallende paden worden ge volgd. www.veluwe-fiets-safari.nl Ontspannen op de fiets op safari. Een grotere tegenstelling is moei lijk in een recreatief uitje te com bineren. De Veluwe Fietssafari die Laurenz Veendrick aanbiedt, is in dat opzicht beslist bijzonder, misschien zelfs uniek. Aan de noordelijke zoom van de Ve luwe, bij het koetshuis van het voormalige sana torium Sonnevanck in Harderwijk, is de start en finish van de tocht. Onderweg wachten wild, woestenij en veel stille natuur. Dat kun nen burlen'de edelherten en wroetende ever zwijnen zijn, maar die willen zich vaak goed verstoppen. Zingende leeuweriken en lelieblan ke pauwen staan ook op het programma. Veendrick legt voor de start uit hoe hij op de fietssafari is gekomen. „Ik woon al twintig jaar hier in de bossen. Achter het huis strekt zich 30 kilometer Veluwe uit met 100.000 hectare aaneengesloten natuurgebied. Het mooiste deel van de Veluwe vind je hier. Vochtig beekland schap, zandverstuivingen, heidevelden en heel veel bos. Maar een bos is veel meer dan alleen een bos. Dat probeer ik de mensen te laten zien." De gids laat zijn enorme 'achtertuin' zien vanaf de fiets. Maar dan wel een gemakke lijke fiets waarmee je niet bij de eerste de beste zandverstuiving vast komt te zitten." Van huis uit is Veendrick wetenschapper. Psy choloog en criminoloog om precies te zijn. Hoe wel hij dat werk inmiddels heeft neergelegd, fietst met de natuurgids toch ook af en toe de wetenschapper mee. „Als mensen zeggen dat ze een beetje bang zijn in het bos, leg ik ze uit dat tegenwoordig juist de boeven het bos mij den. Vroeger had je struikrovers die zich iniaos- sen schuilhielden, nu vind je de boeven juist in de stad. Omdat ze daar gemakkelijker hun prooi vinden." Na zijn pensionering is Veendrick safarigids ge worden. „Ik fietste toch al bijna dagelijks hier in de bossen. Dat wilde ik blijven doen, maar dan anders. Nu maak ik vier, vijf keer per week met groepen een fietssafari en laat ik veel onbe kende, mooie plekjes zien." Veendrick heeft de elektrobikes die hij gebruikt (van de merken Flyers en Kalkhoffs en in alle soorten en maten) aangepast aan het terrein. Om de wielen zitten bijvoorbeeld brede terrein banden. Ook de vering van de fiets is verbe terd. De tocht is 55 kilometer lang. Dat schrikt onge trainde fietsers misschien af, maar met een batte rij die flink kan 'meetrappen', is de klus bepaald niet zwaar, laat staan bijzonder vermoeiend. De accu gaat meestal de hele safari mee, maar voor de zekerheid stopt Veendrick per twee fietsers een reservebatterij in de fietstas. Onderweg wor den tussenstops gemaakt bij historische monu menten, bijzondere uitzichtpunten en uitspannin gen waar de lunch en een verfrissing genuttigd kunnen worden. Zo bezien lijkt het alsof de safari niet of nauwe lijks de gebaande paden zal verlaten. Maar al na enkele kilometers, als we een voormalig galgen veld, de eerste zandverstuiving en een vroegere, Spartaanse boswoning hebben bekeken, wordt het snel stiller. Fietssporen, afdrukken van herten poten en door wroetende zwijnen verstoorde bos- bodems verraden dat hier behalve Veendrick en zijn safarigasten uitsluitend vaste bosbewoners langskomen. Ruim 50 kilometer lang onthaasten en toch stevig doorfietsen. Je hoeft geen fervent fietser te zijn voor deze afstand. Veendrick: „Ik heb hier al men sen gehad van ver boven de 70. En gasten die al ja ren niet meer hadden gefietst. Met de afstand heeft nog nooit iemand een probleem gehad. Wel kwam ik echtparen tegen die eindelijk weer eens op gelijke snelheid samen fietsten." Volgens de safarigids springen vrouwen meestal zuiniger met de trapondersteuning om dan hun partners. „Bij hen gaat de batterij dan ook vaak langer mee dan bij mannen. Maar er zijn ook mannen die voor de start melden dat ze helemaal geen trapondersteuning hoeven. Dan zeg ik: 'die kun je ook uitschakelen'. Na een tijdje zetten de meesten de ondersteuning dan toch wel aan." Bij Vierhouten wordt halt gehouden voor de lunch. Want voordat we aan de stevige pannen koek beginnen, meldde de maag dat ook de men selijke batterij zo langzamerhand wat aanvullen de energie nodig had. Dan gaat het naar de Liesberg. Een uitzichtpunt over de immense hei waar eerder militairen het al leenrecht hadden. De paden die zij trokken, zijn nu voor de safari, een enkele wandelaar en de bos wachter van dienst. De leeuwerik lijkt die veran dering nog steeds te bejubelen. Bijna terug op het startpunt meldt ook de koekoek zich nog even. Al lemaal geluiden waardoor je de stilte graag laat verstoren. Vlak voor de finish laat de natuur op een andere manier zien dat zij leeft. Een omgevallen boom blokkeert het smalle bospad. „Die lag hier giste ren nog niet", meldt de gids. Veendrick kijkt wat rond en duikt daarna het bos in om her en der wat overhangende takken weg te halen, een paar vermolmde stammen te verslepen en baant zich daarna lopend met de fiets een weg langs het ob stakel. „Als er een boswachter langskomt, zorgt die wel dat de boom wordt verlegd. En anders krijgen we straks een nieuwe bocht in het pad." Ook dat is safari op de Veluwe. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Fietssafari in afwisselende land schappen. foto's CPD/HDC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 109