In de voetsporen van Columbus 15 reizen RlJHUMf r Ruisende palmen, hagelwitte stranden, een azuren zee en een constant warm klimaat. De Dominicaanse Republiek trekt al jaren zon- en strandaanbidders. Linda Zeggelaar nam ook een kijkje buiten de luxe resorts. Hampshire u reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 2 oktober 2010 M Witte stranden en wuivende palmen bij Punta Cana. Altos de Chavón. (zie kader) Frisdrankwagen in Santo Domingo. Het parlementsgebouw in Santo Domingo foto's Linda Zeggelaar Gids Victor is trots op zijn land als hij een gemêleerde groep toe risten naar 'zijn' hoofdstad Santo Do mingo brengt. Hoewel op het pro gramma de voetsporen van Colum bus staan, is een van de eerste stops het indrukwekkende parle mentsgebouw, de zetel van het de mocratisch gekozen bestuur van de negen miljoen Dominicanen. Ook de aanleg van de metro blijft niet ongenoemd. De elektriciteits draden die als spaghetti in de lucht hangen, steken af tegen de strakke, witte kantoorgebouwen. Onze bus passeert ministeries en ambassades om vervolgens bij de Zona Colonial aan te komen. Hier ligt het verleden van het land. De herinnering aan de ontdekking door Christoffel Columbus en de stichting van de hoofdstad door diens jongere broer Bartolomeus en het mooi bewaard gebleven pa leis van diens oudste zoon Diego Columbus. De laatste was gouver neur van de Nieuwe Wereld in de zestiende eeuw, waarvan Santo Domingo de hoofdstad was. De stad heeft de oudste kathedraal van de door Columbus ontdekte wereld. „Elke inwoner is een mengeling van Indianen, Europeanen en Afri kanen. Onze kleur is geworden zo als de melasse van de rietsuiker", vertelt Victor. De rietsuiker die overal wordt verbouwd, dient niet alleen als zoetstof Het is ook de basis voor rum. Witte rum voor een frisse mojito of een zoete pina colada, bruine rum voor een pitti ge cuba libre. Op de grote reclame borden zien we overal de naam Ron Barceló, een rummerk. Ron is Spaans voor rum. Sinds de VS zelf suikerriet gingen verbouwen, lie pen de Dominicaanse suikerin komsten drastisch terug. En hoe wel de tropische bodem ook ta bak, cacao en koffie levert, is het toerisme tegenwoordig een welko me bijdrage aan de economie. Opvallend aan het landschap van de Dominicaanse Republiek is de frisse groenheid ervan. Maar behal ve het tropisch regenwoud zijn er ook bergen en woestijnachtig land. Het land (zo groot als de Be nelux) kent het hoogste én het laagste punt van het Caribisch ge bied. De bergen verdelen het ei land in verschillende klimaten, waardoor de regenval varieert. Maar er valt veel. Meestal in de vorm van een dikke plensbui in de avonduren. Het najaar is de perio de van de meeste regen en er is kans op orkanen. Regen of niet, de temperatuur is constant tussen de 25 en 33 graden, afhankelijk waar je op het eiland bent. Terwijl in het grootste deel van het land de natuur haar gang kan gaan, is achter de betonnen muur en de slagboom van ons vijfster- renresort alle groen aangelegd: aloë, waaierpalmen, bananenbo men en eindeloze, strakke hegge tjes en gazonnen. Geen takje of sprietje springt uit het gelid. Met een machete wordt de grasmat cen timeter voor centimeter getrimd. Het vakantieparadijs biedt werk aan honderden Dominicanen. Een all inclusive-verblijf is de meest voorkomende manier om vakantie in de Dominicaanse Re publiek te vieren. Bezoekers met een beetje meer reiservaring of ge voel voor avontuur, kunnen het ei land op eigen houtje verkennen. DOMINICAANSE REPLUBUEK (T1 Punta Cana; La Romans-* Santo Domingo islaCatalina j Isla Saona De meest bizarre be zienswaardigheid is het dorp Altos de Chavón, bij La Romana. In 1976 liet Ro berto Copa, een Amerikaanse ontwer per van filmdecors hier een middel eeuws/Europees dorp nabouwen, com- pleet met kerk en amfitheater. Het was een cadeau voor zijn dochter die naar Europa wilde verhuizen. Om dat te voor komen, haalde Copa Europa naar zijn dochter. Het dorpje ligt in de buurt van het vakantiepark Casa di Campo, waar veel beroemdheden een tweede huis hebben. Tegenwoordig fungeert het dorp als werkruimte voor kunstenaars en zijn er verschillende galeries. In het amfitheater treden regelmatig wereld sterren op. Copa's dochter woont nog steeds in dë Dominicaanse Republiek. De toerist die hecht aan de vader landse hygiëne en veiligheid boekt all inclusive. Dat is dan ook een on gekende verwennerij. Er is een uit gebreide keuze aan eten en drin ken voor de uren van het ontbijt tot en met de kleurige cocktail in de late zwoele, tropische uren. Maar er is ook het 'echte' land. Als je de slagboom van het ommuur de vakantieverblijf passeert, vol gen rijen golfplaten daken, kilome terslang. De kleine, betonnen huis jes zijn beschilderd in vrolijke kleu ren. Kippen en geiten scharrelen tussen het afval en groepjes man nen hangen werkeloos op straat. Gids Victor verlicht het schuldge voel dat ons bekruipt bij het zien van deze tegenstellingen. „Geluk kig komen jullie buiten het resort. Doordat jullie deelnemen aan een excursie zorgen jullie ervoor dat heel veel mensen vandaag iets kun nen verdienen." Buschauffeurs, gidsen, de bemanning van de cata maran: iedereen vraagt dan ook op bescheiden of uitgesproken wij ze om een fooi. Het is handig een voorraadje losse dollars of een pak ketje smoezelige peso-biljetten bin nen handbereik te hebben. Hoewel het resort in de speciaal voor het toerisme aangelegde plaats Punta Cana op en top genie ten is, ligt het echte paradijs elders in de Caribische zee. Op Isla Saona liggen de zeesterren voor het oprapen en het water voor de kust van Isla Catalina is zo helder dat je de hagelwitte zandkorrels op de bodem kunt tellen. Op die plek ben je de hoofdpersoon in je eigen Bountyreclame met in je hand een smakelijke cocktail en op de achter grond de zwoele klanken van de merengue. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Alle grote reisorganisaties heb ben de Dominicaanse Republiek in hun aanbod. Toeristen moe ten beschikken over een pas poort dat bij aankomst nog zes maanden geldig is. Bij aankomst moet ook een visum worden in gevuld (kosten 10 dollar). De munteenheid is de Domini caanse peso. Ook de meeste cre ditcards worden geaccepteerd en soms kan worden gepind. Voor elektrische apparaten is een verloopstekker en omvor mer nodig. Het voltage is 110 volt. In de meeste resorts is 220 volt beschikbaar. Stop een zak lantaarn in je koffer. De stroom wil wel eens uitvallen. Wie geen zin heeft in een ge organiseerde reis, kan het eiland op eigen gelegenheid verken nen. Er zijn huurauto's, taxi's en goede busverbindingen. Maar let op, want de Dominicaanse Republiek is een arm land en het aantal berovingen van toeris ten neemt toe. Neem daarom geen kostbaarheden mee en show je rijkdom niet opzichtig. In sommige gebieden komen malaria of knokkelkoorts (dengue fever) voor. Bescherm je tegen muggensteken met bij voorbeeld Deet (verkijgbaar bij elke drogist). Vaccinaties tegen •hepatitis A en DTP worden aan geraden. Kijk voor meer advies op www.travelclinic.com Veel informatie over het Spaanstalige eiland vind je op www.dominicaanse-repu- bliek.com Herfstvakantie 3 overnachtingen van 324,- voor 162,-pr 5 overnachtingen voor €269,-M (Dit arrangement is geldig t/m 20 december 2010) Oud en Nieuw Arrangement 5 nachten incJ ontbijt en diner 1 x gratis nachtwandeling o.Lv. stad somroeper 1 x gratis entree uniek chermaalbad Gezellige samen in de bistro Oudjaar uitluiden met een glas sekt en klein vuurwerk. geldig va. 27-12-2010) i.p.v. €699r- €395,-p.P. Hampshire Inn - Bad Bentheim Bentheimer Hof" 48455 Bad Bcntheim (D) Tel: 0049-5922-98380 info@bentheiiner-hof.de www.bentheimcr-huf.de Kerstmarkt Munster Arrangement* Incl ontbijt en 3-gangen diner 1 xbijz. wandeling o.Lv. stadsomroeper 1 x treinrit naar de kerstmarkt in Miinsrcr 1 x gratis entree uniek thcrmaalbad v.a 53,80p p ("Minimaal verblijf is 5 naclucn, geldig van 22-11-2010 t/m 23-12-2010) i.p.v. €408r HAMPSHIRE INN - BAD BENTHEIM 'Bentheimer Hof' in het karakteristieke bergstadje Bad Benthei?n. - Sfeervolle kamers voorzien van alle moderne gemakken. - Bistro restaurant - Thermaalbad op 5 min. loopafstand - Golfbaan op 4 km. - Station op 5 min. loopafstand - Diverse conferentie-mogelijkheden - bijz. wandelingen met stadsomroeper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 107