reizen, 4 es- Modderbad Het lijlé alsof we in een Discoveryprogramma zit ten over zelfredzaamheid Zaterdag 2 oktober 2010 reizen@wegener.n! 024-3650360 Een dorpje in het noorden van Tasmanië. We zijn ruim op tijd en dus in de gelegenheid eerst een paar ■algemene opnamen van het Australische gehucht te maken, Voor een overzichtsshot valt mijn oog op de enige berg in de buurt. Vol goede moed rijden we ernaartoe. De flanken blijken bezaaid met gerooide bomen. Bovenop de berg liggen grote stapels hout te wachten op vervoer. Maar hoe komen we daarboven? Er loopt een modderpad om hoog, omzoomd door sprokkelhout. Goed begaanbaar ziet het er niet uit, maar ik herken sporen van banden, dus je moet er kunnen rijden. De berg is niet echt hoog, maar de helling is toch wel een beetje steil. Twijfelend kijken we naar de top. Als mijn collega zegt dat ik die nooit zal halen, is de beslissing snel genomen. Ik scha kel de vierwielaandrijving in en ga op weg. Hoe dichterbij het pad komt, hoe onmogelijker de onderneming lijkt. De kuilen zijn wel erg diep, de stijgingshoek wel erg groot. Een meter of 30 gaat het goed. We hobbelen, slippen, bonken en kraken. Nog 10 meter verder besefik hoe dom ik eigen lijk ben. Meteen volgt een onneembare kuil en even later staan we tot de assen te slippén in de klei. De ondergrond is zacht en modderig. Een paar minuten overdenk ik de si tuatie. Het ziet er niet best uit. Steil naar boven is de top en even scherp naar beneden het veilige dal. Ineens komt de wagen in beweging. Langzaam begint het loodzware ding te schuiven. Door de modder naar bene den. Het lijkt ons verstandig snel uit te stappen. De auto is niet te stoppen en doet wat hij wil. Vanaf het pad zie ik een paar seconden later hoe er steeds meer vaart in komt en hoe een afgrondje nadert. Net als ik denk, daar gaat-ie, knalt de SUV tegen een hoge boomstronk, die de weg naar beneden verspert. De auto komt tot stilstand, maar wordt - iets opgetild zodat de achterwielen de grond niet meer raken. Daar staat hij, hulpeloos. Uitkijkend vanaf de berghelling kunnen we goed vaststellen dat in de verste verte geen hulp te verwachten is. Dan maar zelf de handen uit de mouwen. Het lijkt alsof we in een Discoveryprogramma zitten over zelfredzaamheid. Nee, ik bedoel eigenlijk een programma op Comedy Chan nel. Het is namelijk nogal lachwekkend. Goedbedoeld, maar lachwekkend. Stenen verzamelen om onder de vrijge komen wielen te stoppen. Met halve bomen proberen we de cardanas los te wrikken. We proppen hout op alle plaat sen waar een wiel in contact komt met de zachte Onder grond. Het duurt ni et lang of we zitten van top tot teen on der de modder. En alle inspanningen zijn uiteraard volko men zinloos. Wat een succes. Uiteindelijk zit er weinig anders op dan terug te lopen naar het dorpje. We pakken de kostbare spullen en gaan op pad:. Zoveel mogelijk in een rechte lijn uiteraard, dwars door bos sen en velden. De zon begint al lekker te dalen, de middag vordert. Na anderhalf uur is de bewoonde wereld bereikt. Naast de schuur van de plaatselijke brandweer staat een man te prutsen aan zijn extra large pick-uptruck. Als ik on ze situatie heb uitgelegd, haalt hij zijn schouders op. Niks aan de hand, hij rijdt zo wel even mee. Eerst nog een snel biertje in het dorpscafé en dan zijn wij aan de beurt. Even later zit ik in de cabine te keuvelen met de behulpza me Bill. We hebben het over gevaarlijke of enge dieren. Hij wijst op het bos waar we iets eerder nog doorheen banjer den. Daar moet je uitkijken, de meest giftige slangensoort van Australië sluipt er rond. Goed om te weten. Het redden van ons vervoermiddel blijkt nog niet zo een voudig. Maar met een lier via een hoger gelegen boom stronk lukt het uiteindelijk toch. Een half uurtje later staan we weer op de weg. Onze redder in nood wil graag weten wat we in vredesnaam van plan waren op die helling. Ik leg uit dat we zo graag een mooie, panoramische opname van het dorp en de vallei wilden maken. Kom maar even achter mij aan, mate, zegt de man. We rijden verder en passeren de berg. Inmiddels scheren de zonnestralen laag over het land. Plots krult de weg naar links, glooiend omhoog. Een paar minuten later staan we naast de stapels hout op de top. Lacherig kijken we naar de helling waar we net nog vaststonden. Het uitzicht is schitterend. Met een beetje ver traging maken we de gewenste opname. Van een ontmoe ting met de gezochte persoon zal het vandaag niet meer ko men. Eerst de auto wassen. Morgen is er weer een dag. HA-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 106