ii spectrum 'Tot nu toe heeft Shtokm.an ons nog niks goeds gebracht' Zaterdag 2 oktober 2010 Burgemeester Valeri Jarantsev voor zijn kantoor in Teriberka. Ongeveer 80 kilometer ten noorden van de havenstad Moermansk buigt de weg naar links en gaat het asfalt over in een onverharde weg. Het dorp Teriberka is alleen hobbe lend over 40 kilometer zandpad bereik baar. Links en rechts strekt de toendra zich uit. Aan het einde van het pad wachten de ijskoude Barentszzee en de 'uitverkoren ne derzetting'. Het 1.400 inwoners tellende dorp op de 69e breedtegraad werd in 2007 overspoeld door functionarissen van het Russische gas- concern Gazprom. Ze deelden glanzende brochures uit, met plaatjes van een opge knapte haven, een nieuwe school, een ver harde weg en een gigantische gasfabriek. De bewoners werd werk en een goede ver binding met de grote stad in het vooruit zicht gesteld. Tijdens publieke hoorzittin gen stemde bijna de hele bevolking voor: Teriberka zou de plek worden waar het gas vanuit het immense gasveld Shtokman aan land gebracht gaat worden. Shtokman is 's werelds grootste offshore gasveld, gelegen in een aanvankelijk lastig te ontwikkelen gebied: zo'n 550 kilometer voor de kust op 330 meter diepte in de met ijsschotsen bedekte Barentszzee. Het veld werd al in 1988 ontdekt, maar door de smeltende ijskappen en vernieuwde tech nologie ligt het gas nu pas binnen bereik. Geschat wordt dat het veld genoeg gas be vat om een land als Duitsland 25 jaar van energie te voorzien. De licentiehouder is Gazprom, maar exploitatie is technolo gisch zo ingewikkeld, dat dit alleen samen met buitenlandse partners lukt. In de Shtokman Development Company zijn daarom ook het Franse Total (25 procent) en het Noorse Statoil (24 procent) aandeel houders. De bedoeling is dat 60 procent van het Shtokman-gas vanaf 2016 via de Nord- stream-pijpleiding door de Oostzee naar West-Europa gaat. De rest moet in Teriber ka in een zogehete LNG-fabriek (Liquified Natural Gas) vloeibaar gemaakt worden, om daarna per schip naar de Verenigde Sta ten te vertrekken. In de met gaten bedekte hoofdstraat van Teriberka is nog niks te zien van de ambiti euze plannen. Op het uit vijf kraampjes be staande marktje doet Anna Fateeva (40) een boodschap, voordat ze zich naar haar werk op het kinderdagverblijf spoedt. „Ik hoop dat het snoep in werkelijkheid zo zoet is als ze beloofd hebben." Er moet volgens haar heel wat gebeuren, wil Teriberka de internationale stams krij gen die Gazprom voor ogen heeft. „Afgelo pen winter waren we door een sneeuw storm afgesloten van de rest van de we reld. De weg was onbegaanbaar en het bad huis kapot. De huizen staan op instorten, we leren hier geen Engels en we hebben nauwelijks medische voorzieningen. Veel mannen zien het niet meer zitten en gaan aan de drank", somt ze op. Ooit, een jaar of 50 geleden, telde het plaatsje 10.000 inwoners, meerdere visfa- brieken, werkplaatsen, een nertsenfokke rij, een stadion, een ziekenhuis en een win kelcentrum. Tegenwoordig is er een goed onderhouden kerkhof en liggen overal au to- en scheepswrakken. De bevolking is verouderd en de jongeren trekken weg. „Of plegen zelfmoord", zucht burgemees ter Valeri Jarantsev van de communisti sche partij. In korte tijd stapten twee men sen van 24 en 32 jaar uit het leven. Volgens Jarantsev vanwege de uitzichtloosheid in Teriberka. „Tot nu toe heeft Shtokman ons nog niks goeds gebracht. We zijn erg naïef geweest." De burgemeester werd internationaal be kend toen hij vijfjaar geleden als kapitein van de vissersschuit Elektron twee Noorse kustwachten kidnapte. Hij zou zich schul dig maken aan vissen in een beschermde zone. De inspecteurs gingen aan boord voor controle, maar Jarantsev wachtte hun oordeel niet af en ging ervandoor. Na een klopjacht van vijf dagen werd de kapitein overgedragen aan de Russische marine. Ja rantsev kwam er vanaf met een boete van 2..500 euro voor illegaal vissen en in 2009 werd hij gekozen tot burgemeester. Het pluche heeft de ruwe zeebonk niet ge temd. Hij vertrouwt niemand. In ieder ge val niet de hoge heren van Gazprom, Sta toil en Total. En voormalig Gazprom-baas en huidige president van Rusland, Dmitri Medvedev? Diens foto hangt alleen voor de vorm aan de verder kale en gebarsten muur van het burgemeesterskantoor. „Ze hebben ons gouden bergen beloofd. Maar kijk eens om je heen. Deze gemeente heeft de oppervlakte van België, maar het gemeentebudget is niet meer dan de weke lijkse winst van een gemiddeld Belgisch benzinestation." Het afgelopen jaar werden wel het speel- tuintje, een crèche en de school opgeknapt met geld van Shtokman Development. En er kwam een zandpad bij, richting de plek waar straks de onderzeese pijpen aan land komen. Het hoofd van de gemeenteraad, Jelena Kozhina, ziet daarom nog wel een lichtpuntje. „Er gebeurt wel iets, dus we blijven hopen. Maar we zijn wel bang op nieuw teleurgesteld te worden." Veel bewoners menen dat de teloorgang van het vissersplaatsje te wijten is aan wan bestuur, regionale hervormingen en de val van het communisme. Bovendien kreeg het eeuwenoude vissersdorp de afgelopen veertig jaar met veel pech te maken. Een groot deel van de traditionele kustvisserij werd overgenomen door trawlers. Deze waren te groot om de Teriberkarivier op te varen om te lossen. In Moermansk werd een grote visafslag geopend en de fabrie ken in het dorp werden overbodig. De kud de rendieren verdween, fokkerijen en col lectieve boerderijen verhuisden of werden gesloten. Door de aanleg van de water krachtcentrale werd de zalmtrek ernstig verstoord. Momenteel is het officiële werk loosheidscijfer 6,4 procent De burgemees ter houdt het op 30 procent. Adjunct-directeur Nikolaj Berezhnoy van Shtokman Development denkt dat het gas project hier zeker verandering in gaat brengen. „Er zijn nu twaalf mensen voor ons werkzaam en dat zullen er duizenden worden", zegt hij op zijn kantoor in het onlangs gerenoveerde oude postkantoor. „We zetten onderwijsprogramma's op voor de lokale bevolking, maar zullen ook gekwalificeerde arbeidskracht moeten im porteren." Volgens Berezhnoy zijn de be woners van Teriberka gewoon te ongedul dig. „De ontwikkeling gaat ze niet snel ge noeg. Maar dit is Rusland, het kost tijd om overal toestemming en vergunningen voor te krijgen." En geld, want het winnen van gas in poolgebied is duur. De kosten van het Shtokman-project zijn geraamd op cir ca 16 miljard euro, maar worden voortdu rend naar boven toe aangepast. Net als het tijdschema. In de eerste plan nen zou het veld in 2013 gaan produceren. Afgelopen winter werd vastgesteld dat het eerste gas pas in 2016 door de nog aan te leggen pijpen zal stromen. Of de kostbare LNG-fabriek er komt, is niet zeker. De be slissing over investeringen is uitgesteld tot eind volgend jaar. Sommige analisten den ken inmiddels dat de dalende gasprijzen het hele project in gevaar brengen. Berezh noy heeft geen twijfels, ook al gaat de ont wikkeling minder snel dan gedacht. „Het gaat door, er is al zo veel geïnvesteerd." In het vervallen burgemeesterskantoor in Teriberka uit Valeri Jarantsev zijn onge loof. „Al die beslissingen worden over on ze hoofden heen in Moskou genomen. Let op mijn woorden: Shtokman komt er niet." Hij wordt onderbroken door een te lefoontje. „Sorry Vladimir, ik kan nu niet praten." Jarantsev legt de hoorn neer. „Dat was Poetin", knipoogt hij. Een week later wordt Jarantsev op non-ac tief gesteld omdat hij misbruik gemaakt zou hebben van gemeenschapsgeld. Welk geld precies en waar het aan besteed zou zijn, blijft onduidelijk. Een onderzoek moet voor opheldering zorgen. Het is maar de vraag of hij het Shtokman-project en de facelift van zijn dorp nog meemaakt. reageren? spectrum@wegener.nl Nikolaj Berezhnoy, adjunct-directeur van Shtokman Development Company Poolcirkel Moermansk Barentszzee Teriberka

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 101