Gazprom belooft vissersdorpje gouden bergen li spectrum 10 I Boodschappen Zaterdag 2 oktober 2010 In Moskou spraken de aan de Noordpool grenzende landen afgelopen week over toekomstige samenwerking op het gebied van olie en gas. In het vervallen en gedesillusioneerde vissersdorpje Teriberka aan de Barentszzee werken Gazprom, Total en Statoil al samen aan zo'n project: de ontwikkeling van het monstergasveld Shtokman. tekst en foto's Windy Kester n tegenstelling tot mijn collega's in bij voorbeeld Peking, Nairobi en Washing ton, ben ik als correspondent in België in de gelukkige omstandigheid van tijd tot tijd even 'naar huis' te kunnen. Een uur tje rijden en ik ben in Nederland, drie kwar tier verder en ik zit alweer in mijn geboorte plaats. Bekenden opzoeken, de oude stam kroeg in en... boodschappen doen. U zult wellicht denken: dat kan in België toch ook? Absoluut. Maar hoe dicht Neder land en België ook naast elkaar liggen en hoeveel Nederlandse winkelketens zich hier ook al hebben gevestigd (elk Vlaams stadje van enige omvang heeft een Hema, Blokker, Kruidvat, Bart Smit, C&A, Wij, Wibra en/of Hans Anders), op veel gebie den is de winkelcultuur tussen beide landen toch heel verschillend. Dat zie je vooral in de supermarkt. Ik wip bij zo'n bezoekje aan Nederland toch even binnen bij 's lands grootste grootgrutter, om die paar dingetjes in te slaan die hier niet of moeilijk te krij gen zijn. Verse melk bijvoorbeeld in plaats van gesteriliseerde. Spullen voor de oosterse keuken, echte drop, krentenbollen en dergelijke. En daar komt bij: de Nederlandse super is een STANDPLAATS stuk goedkoper. De wekelijkse boodschappen zijn in door België toch gauw 15 procent duurder. Hans de Bruijn Dat tikt aan. Je rijdt er geen 100 kilo meter voor om, maar op de parkeer plaatsen van Nederlandse supermark ten in de grensstreek zie je altijd veel Belgische kentekens. Niet alleen van uitgeweken Nederlanders. Zo rijst de vraag: waarom in het kiel zog van de Hema en anderen geen Ne derlandse super in België? Ik word op mijn wenken bediend, want begin dit jaar maakte Albert Heijn bekend ook de Bel gische markt op te willen. Antwerpen wordt wellicht de eerste stad waar AH het gaat proberen. Als zo'n concern daarmee be gint, blijft het niet bij een paar zaakjes. Dan is het de bedoeling de Delhaizes, Colruyts en Carrefours die nu de Belgische markt be heersen, serieus concurrentie aan te doen. Maar dat is geen gelopen race. Elk van die ketens beheerst nu een kwart van de markt en heeft zeer trouwe klanten. AH lijkt qua uitstraling nog het meest op de Delhaizes, maar die zijn hier veruit de duurste supers en zeker geen prijsvechters. Bovendien zal gauw duidelijk zijn dat de Nederlandse su permarktformule niet even makkelijk naar België te transplanteren is als die van een brillen- of speelgoedzaak. Om een voorbeeld te noemen: in een straal van 5 kilometer rond mijn woning zijn een kleine tien supers en bij de meeste is de eer ste sectie waar je na binnenkomst op stuit niet, zoals in Nederland, de groentenafde- ling, maar.... de wijnhoek. Het zegt iets over de Belgische kijk. De vleesafdelingen zijn gigantisch. In veel supers liggen verse kreeft en oesters. En Belgen willen inder daad alleen gesteriliseerde melk. Kwaliteit is belangrijker dan prijs, lijkt het Veel goedkoper dan de Belgen zal de Hol landse 'infiltrant' ook niet kunnen worden. De hoge prijzen hier worden vooral veroor zaakt door de hoge loonkosten. De Bel gische ketens hebben vooral vast en fullti me personeel. Dat is duurder dan de stu dent-vakkenvullers en parttime caissières waarmee de Nederlandse supermarkten hoofdzakelijk worden bemand en be vrouwd. Kortom, ook een Nederlandse succesformu le zal zich aan de Belgische eet- en winkel cultuur moeten aanpassen en niet anders om. Ik moet er dan ook maar niet te veel op rekenen dat ik hier een Hollandse AH met veel Hollandse waar zal krijgen. Voor de boodschappen zal ik toch af en toe de grens over moeten wippen. De haven van het vissersdorpje ligt er troosteloos bij. Teriberka's skyline van vergane glorie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 100