Groot versierder was in elke film inzetbaar Broertje aarde kan bewoond zijn and|9 Terroriste RAF weer voor de rechter Politie bestormt parlement Ecuador Planeet gesignaleerd waar leven mogelijk is 20„ vrijdag 1 oktober 2010 BERLIJN - Het proces tegen voorma lig lid van de Rote Armee Fraktion (RAF) Verena Becker is gisteren be gonnen. Becker is aangeklaagd voor haar aandeel in de moord op de West-Duitse procureur-gene raal Siegfried Buback in 1977. Aanklagers hebben de nu 58-jarige Becker aangeklaagd voor drie geval len van moord. Ze zou een leiden de rol hebben gespeeld bij het in een hinderlaag lokken van Bu back, zijn chauffeur en zijn lijf wacht. Becker weigerde op de aan klachten in te gaan. Becker werd in 1977 ook al ver dacht van betrokkenheid bij de moord, maar die verdenking kon toen niet hard gemaakt worden. Wegens gebrek aan bewijs werd het onderzoek in 1980 gesloten. Op grond van verklaringen van voormalig RAF-lid Peter-Jiirgen Boock werd in augustus het onder zoek echter heropend. Daarbij zijn onder andere de omslagen van de brieven waarin de RAF de verant woordelijkheid opeiste opnieuw onderzocht met technieken die toentertijd nog niet bestonden. Daarbij werd het DNA van Becker op twee brieven aangetroffen. QUITO - Politiemensen hebben gis teren het parlement van Ecuador bestormd en in bezit genomen. Dat liet een woordvoerster van het parlement weten. Elders in de hoofdstad Quito zou president Rafael Correa zijn belaagd door be togers. Een toestel van de KLM staat vast op het vliegveld van Qui to, dat bezet wordt door politie agenten en militairen. Zij proteste ren tegen de bezuinigingen. door Jan ter Harmsel DEN HAAG - Astronomen hebben een planeet ontdekt waarop waar schijnlijk leven mogelijk is. Vier vragen aan Diederik Kruijssen, sterrenkundige. Hoe belangrijk is deze ontdekking? Kruijssen: „Dit is voor het eerst dat er naast de aarde nog een mo gelijk bewoonbare planeet in ons melkwegstelsel is ontdekt. Wat be treft het onderzoek naar planeten en sterren die om andere sterren dan de zon draaien, staan we nog maar op het randje van de kos mos. In dit geval gaat het om een exoplaneet met de naam Gliese 58ig, een planeet die niet om onze zon draait maar om een andere ster. Op dit moment zijn nog maar negen sterrenstelsels zo uit voerig bestudeerd dat het mogelijk is om daar bewoonbare planeten bij te ontdekken. Onderzoekers verwachten dat 15 tot 20 procent van de sterren een bewoonbare planeet moet hebben." Waarom is op deze planeet wel le ven mogelijk en op andere niet? „Dat heeft te maken met de tempe ratuur, die wordt bepaald door de afstand tussen de planeet en de ster. Hoe dichterbij hoe warmer. Astronomen schatten de gemiddel de temperatuur op -31 tot -12 gra den Celsius. Een atmosfeer en bij behorend broeikaseffect zou die temperatuur nog met tientallen graden kunnen verhogen. Dit bete kent dat er leven mogelijk is. Bo vendien speelt de massa van de planeet een belangrijke rol. Hoe zwaarder een planeet hoe groter de aantrekkingskracht. De Gliese 58ig is drie tot vier keer zwaarder dan de aarde, maar mensen kun nen daar nog gewoon bewegen. Op de maan is een tegenoverge steld verschijnsel te zien. Die is erg licht, waardoor astronauten op de maan soms lijken te zweven." Landt binnenkort een mens op deze nieuwe planeet? „De afstand van de aarde tot de nieuwe planeet is in kosmisch op zicht om de hoek. Maar in de hui dige ruimtevaart zouden we er meer dan 100.000 jaar over doen om bij de Gliese s8ig te komen." Hoe komen we te weten of daar ook mensen wonen? „Je zou onder meer via radiosigna len contact kunnen leggen met mogelijke levende wezens daar. Ze zouden dan over twintig jaar ons bericht ontvangen en over veertig jaar krijgen we ant woord." De Amerikaanse acteur To ny Curtis is gisteren op 85-jarige leeftijd overleden. Ook in het echte leven was hij een groot versierder. Eind jaren veertig nam de jonge Amerikaanse acteur Bernard Schwartz de ar tiestennaam Tony Curtis aan. Zestig jaar later droeg hij op eens weer een poosje publiekelijk de familienaam die na zijn geboor te op 3 juni 1925 in de New Yorkse gemeenteadministratie werd geno teerd. In 2008 speelde de toen al 82-jarige Curtis een bijrol als de Joodse mr. Schwartz in de film Da vid Fatima, een deels in Jeruza lem opgenomen liefdesgeschiede nis tussen een Joodse jongeman en een Palestijns meisje. Met deze rol liet Tony Curtis, die gisteren op 85-jarige leeftijd over leed, opnieuw zien dat hij als ac teur van alle markten thuis was. In 1959 was hij wereldwijd bekend ge worden als komische muzikant in de kaskraker Some Like it Hot (met Marilyn Monroe en Jack Lem- mon), maar het was bij hem be slist niet alleen 'comedy' wat de klok sloeg. Als Hollywoodregis- seur kon je Tony Curtis inhuren voor zowel lachfilms, actiefilms, misdaadfilms en horrorfilms als voor romantische en psychologi sche drama's. Wat dat betreft heeft zijn dochter Jamie Lee Curtis, ge boren in 1958 uit het huwelijk tus sen Curtis en de actrice Janet Leigh, een beperkter aantal karak ters in huis. Als zoon van een joodse kleerma ker groeide Curtis in Manhattan op in grote armoede, waaraan hij pas ontsnapte toen hij in 1942 voor drie jaar tekende bij de mari ne. In 1945 kon hij zijn droom - ac teur worden - waarmaken doordat hij na een auditie op de toneel school van New York werd aange nomen. Vanaf 1947 speelde hij klei ne rollen in diverse theaterproduc ties en daarbij viel hij zodanig op dat hij in 1949 een zevenjarig film contract bij Universal Studios kreeg. Aan het begin van zijn ac teursloopbaan had hij zichzelf de artiestennaam James Curtis aange meten (een klankverbastering van de achternaam Kertiz die in zijn fa milie voorkwam) maar niet lang daarna maakte hij er Tony Curtis van omdat hij dat vlotter vond klinken. Z'n filmdebuut was een figuran tenrol in de film Criss Cross met Burt Lancaster in de hoofdrol. Vier jaar later, in 1953, speelde hij de hoofdpersoon in Houdini, een film over het leven van de legenda rische illusionist en ontsnappings kunstenaar Harry Houdini. De gro te internationale doorbraak kwam voor Curtis echter pas eind jaren vijftig door zijn rol in Some Like it Hot. In totaal speelde Curtis gedurende zijn lange carrière in bijna 120 films en ook in een aantal tv-se- ries, zoals de razend populaire reeks The Persuaders (met Roger Moore), die in de jaren zeventig in Nederland werd uitgezonden on der de naam De Versierders. In het echte leven was Curtis ook een groot versierder. Hij was zes keer gehuwd, had daarnaast tal van ro mances en werd de vader van zes kinderen. Sinds 1998 was zijn le venspartner de 45 jaar jongere ac trice Jill VandenBerg. Eind 2006 leek het levenseinde van Curtis al nabij. Hij kreeg zwa re longontsteking en lag dagenlang in coma. De kaal geworden acteur, die al jaren een haarstukje droeg, krabbelde echter op, maar verplaat ste zich sindsdien vooral per rol stoel. De afgelopen twintig jaar wijdde hij zich veelvuldig aan zijn hobby schilderen. Veel van zijn doeken werden geëxposeerd en verkocht. Gliese 581 Voor het eerst zijn astro nomen in een ander zon nestelsel gestuit op een i i. I i planeet die bewoonbaar kan zijn. De^planéet is waarechijnlijk erg oncom fortabel voor mensen ,^maar korstmos en algen zouden er prettig kunnen toeven omdat op de planeet mogelijk water is. De planeet heet Gliese 581 gen cirkelt rond een doffe ster, een zoge naamde rode dwerg, die wordt aangeduid met Gliese 581. Zonnestelsel aarde 4 Gliese 581 system zone waar leven rode e b c g d mogelijk is ster m H Gliese 581Rode dwerg op 20,5 lichtjaren van de aarde in sterrenbeeld Weegschaal Gliese 581 systeem Baan planeet - Gliese 581c Tot nu toe de meest op aarde lijkende planeet Massa (Aarde 1 Omloop (dagen) Ondekt s 3 tot 4 37 2010 e 1,9 3,15 2009 b 16 5,4 2005 c 5 13 2007 d 7 66,8 2007 Niet op schaal infographic: AA, ANP, GN bron: ESO foto: ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9