Betere buslijn Gent hoog op verlanglijst O 'Het gaat er om dat we 22 zeeland Iedere zondig Zwarte Markt moet De Vlaanderen nieuwe impuls geven Handleiding ACTIE Onderdeel nieuw Europees project Curairos wint Verwenzorgprifs www.pzc.nl almanak WAJONGWERKT-MARKT Op de eerste Wajongwerkt-Markt in het Terneuzense stadhuis konden Wajongers en werkgevers deelnemen aan workshops en zich laten informeren over arbeidsmogelijkheden. vrijdag 1 oktober 2010 door Hartnen van der Werf TERNEUZEN - De gemeenten in de Kanaalzone aan beide kanten van de grens en de provincies Zeeland en Oost-Vlaanderen willen samen werk maken van een betere bus verbinding tussen Terneuzen en Gent. Het project staat op een lijst van activiteiten in het kader van het Europese Interreg IV-project Grenzeloze Kanaalzone 2010-2013. De Vlaams-Nederlandse Intereg stuurgroep neemt volgende week woensdag officieel een beslissing over de subsidiëring. De busverbinding tussen Terneu zen en Gent is voor verbetering vatbaar. In het weekeinde is er wel een rechtstreekse verbinding één keer in de twee uur, maar op werk dagen moeten reizigers een onhan dige, tijdrovende overstap maken in Zelzate. Dat is al heel lang zo en er wordt ook al jaren gepleit voor een permanente rechtstreekse ver binding van Gent naar Terneuzen vice versa. Dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan, is steeds weer gebleken. De Interreg IV-partners willen daar om nu grondig tewerk gaan. Aller eerst zal worden onderzocht hoe de overstap in Zelzate kan worden bekort. Ook wordt gekeken naar de route en tarieven. Reizigers mo gen-bijvoorbeeld niet op kosten worden gejaagd, omdat ze bij een overstap opnieuw een instaptarief moeten betalen. Op welke termijn de verbeteringen worden doorge voerd, is onduidelijk. Andere zaken die op stapel staan in het kader van het nieuwe Inter- reg-project, zijn verbetering van de afwikkeling van doorgaand vrachtverkeer in de Kanaalzone, de ontwikkeling van één land schappelijk raamwerk met voor beeldprojecten aan weerszijde van de grens en de organisatie van een Kanaalzone-congres. Het driejari ge project kost 987000 euro, waar van de helft uit Interreg-subsidie moet komen. De regionale part ners hoesten de rest op. HULST - De Oost Zeeuws-Vlaamse Zorgstichting Curamus heeft de Verwenzorgprijs gewonnen. Het Team welzijn van Curamus heeft, in samenwerking met Stichting Welzijn Hulst, het idee aangedra gen om kinderen te laten kampe ren op het terrein van de zorgcen trum De Blaauwe Hoeve in Hulst. Dit idee werd door de jury uitgeko- MEEST CELEZEN 1. Overheid minder gul 2. Afblazen plan kost werk 3. Thuiswerk en krimp STEM OP DE STELLING: op de website over actie Zeeuws-Vlaanderen Positief van Petra de Boevere (foto) STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Tip? redactie@pzc.nl Het zat even tegen in dat Schou- wen-Duivelandse hotel. Precies in de tijd dat de kamers vol zaten viel het warmwatersysteem uit. Met enige moeite werd een monteur bereid gevonden om het pas door bui tenlandse vakmensen gerenoveerde - hotel uit de brand te helpen. Al snel deed zich bij de goede man de behoefte gevoelen aan een hand leiding van het - tamelijk ingewikkel de - warmwatersysteem. Na zoekwerk in de krochten van het hotel werd de gevraagde informatie boven water gehaald in de vorm van een kloeke bundel papieren. Opge lucht sloeg de monteur de handlei ding open. Het zag er professioneel uit. Er was maar één probleem: de handleiding was in het Pools. door Eugène Verstraeten TT obcoaches van een hele batte- I rij reïntegratie bedrijven staan I in de rij om Wajongers bij de hand te nemen om ze aan een een baan te helpen. Of in elk geval een zinvolle dagbesteding te ge ven. Maar geschikte banen zijn niet dik gezaaid. Daarom worden er overal, zoals deze week in Ter neuzen, Wajongwerkt-markten ge houden. Om de bemiddeling naar werk een extra impuls te geven. Wajong, dat staat voor Wet werk en arbeidsondersteuning jongge handicapten. Mensen die vanaf hun geboorte een handicap heb ben of in hun jeugd of tijdens hun studie geheel of deels arbeidsonge schikt zijn geworden. Een aantal van hen blijft een leven lang ar beidsongeschikt en aangewezen op een uitkering, maar een ander deel kan best wel wat doen. „Ons doel is zorgen dat we een passen de werkplek proberen te vinden", zegt Ronald Buzeijn, arbeidsdes- kundige Wajong Werkbedrijf Zeeuws-Vlaanderen. „In de regio praten we over 800 tot 1000 men sen die in aanmerking komen. Niet alleen voor een baan, maar vooral ook voor vrijwilligerswerk en dagbesteding." De hoofdmoot van de Wajon gers bestaat uit mensen die met een verstandelijke handicap zijn geboren. Buzeijn: „Het over grote deel zit bij hele kleine bedrij ven. Vaak familie of werkgevers met een groot hart. Er komen ook nogal wat mensen aan de slag via de praktijkschool. Dan willen werknemers nog wel eens een po ging doen." Werkgevers krijgen overigens een subsidie toegestopt als ze Wajongers in dienst nemen. „Het wordt steeds moeilijker om geschikt werk te vinden", weet Bu zeijn. Er worden steeds meer ei sen gesteld aan vaardigheden van werknemers." In Zeeuws-Vlaande ren zijn twee contactpersonen van UWV Werkbedrijf voortdurend op pad om bedrijven door te spit ten of er wellicht werkzaamheden zijn die door Wajongers gedaan kunnen worden. De Wajongwerkt-markt deze week in Terneuzen was vooral ook bedoeld om werkgevers en Wajon gers met elkaar in contact te breng en. Er was veel werk van gemaakt. Vrolijke stands waarin arbeidsinte- gratiebedrijven zichzelf aanprezen, vrijwilligerswerk, zorginstellingen, workshops. Maar de opkomst viel tegen, zowel van werkgevers als van Wajongers. Alle Wajongers waren persoonlijk uitgenodigd, ook via de scholen. Wajonger Natasja Lippens is er wel. Zij heeft al een baan, in de Em-Té supermarkt in Hulst. Ze sor teert er flessen en vult vakken. Ze zegt dat haar jobcoach Yvonne de Grave van Zuidwester voor Werk daar een groot aandeel in heeft ge had. Daarom is Natjasa ook naar de markt gekomen, om andere Wa jongers over haar ervaringen te ver tellen. zen tot één van de meest bijzonde re ideeën in het kader van het the ma 'Zorg is van én voor alle leeftij den' en Curamus won hiermee een prijs van 800 euro van het CZ Fonds. Verschillende basisscholen uit de gemeente Hulst deden mee aan het kamp. Curamus wil met het gewonnen bedrag volgend jaar weer een tentenkamp organiseren. Arbeidsdeskundige Ronald Buzeijn: „Het gaat erom dat we ze van de bank af krijgen. Op het moment dat de uitkering wordt toegewezen, pro beer ik alles uit de kast te halen om hem of haar aan regulier werk te hel pen. En vooral ook duurzaam werk. We blijven de cliënten dan ook vol gen, zodat ze niet binnen de kortste keren hier terug staan." Werkcoach Nelleke de Hullu van Werkservicepunt Zeeuws-Vlaande ren leidt met name Wajongers toe naar werk in de glastuinbouw. „Daar is best wel belangstelling voor, want er is niet zoveel productiewerk in de regio. Ze leren alle werkzaamhe den die in een kas worden gedaan in de praktijk, op maat gesneden op ieders individuele mogelijkheden." Natasja Lippens (39) woont sinds kort in Hulst en heeft een baan bij de Em-Té -supermarkt. „Ik heb zelf een half jaar zonder werk gezeten, maar mijn jobcoach heeft er gewel dig achteraan gezeten. Daarom denk ik ook dat zo'n Wajong werkt-markt, waar Wajongers job- coaches kunnen ontmoeten een heel goed initiatief is." door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - Het evenementen centrum De Vlaanderen in Sas van Gent krijgt een nieuwe impuls. Om te beginnen wordt er voortaan elke zondag een Zwarte Markt ge houden in het complex. De laatste tien jaar heeft het Sasse evenementencentrum veel meege maakt. Met het eerste Millennium feest werd een nieuw en bloeiend tijdperk ingeluid. Snuffelmarkten groeiden uit tot markten met dui zenden bezoekers en op een gege ven moment meer dan 150 kraam- houders. Verder trok De Vlaanderen aan dacht met shows als Winterwon- derland, La Vie en Rose en diner shows met bekende artiesten. Maar ook met sportactiviteiten als het Nederlands dartkampioenschap, soccertoernooien en evenementen als de paranormaalbeurs en de Pa sar Malam. De laatste jaren werd het stiller. Ook het evenementen centrum had last van de recessie. De snuffelmarkten en enkele beur zen bleven, maar de grote feesten werden stopgezet. „Daar komt nu een einde aan", zegt Leonie van Sambeeck van De Vlaanderen. „Er is een nieuw team actief in De Vlaanderen. Met nieu we energie, goede plannen en goe de moed komt er weer leven in de brouwerij." Jaqueline Rommers en Jef Kuijs hebben de organisatie van de snuffelmarkten al overgenomen en een nieuwe naam gegeven: Zwarte Markt Vlaanderen. De be doeling is een breder publiek te trekken. „Door de artikelen zo geva rieerd mogelijk te maken en het aantal kramen weer op 140 a 150 te krijgen, moet in de toekomst zowel jong als oud zich gaan thuisvoelen op de markt", zegt van Sambeeck. De markt'is. voortaan elke zondag van 9.30 tot 17.00 uur. Voor volgend jaar staan ook weer shows, beurzen en sportevenemen ten op de agenda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60