301 kustmarathon Broers Besuyen geven elkaar n maar genie Niet winnen, Sébastièn Schletterer zegt het prestatief hardlopen vaarwel Leonie Ton verwacht niet dat ze dit jaar opnieuw als eerste vrouw over de finish zal gaan in de Langstraat. Ze is tevreden met een plaats in de top vijf. Hevige broederstrijd vrijdag 1 oktober 2010 KUSTMARATHON Er staan deelneme en 1274 door Maurice Steketee middelburg - Nog twee mara thons en dan zit de carrière van Sé bastièn Schletterer als het gaat om prestatief hardlopen er op. De at leet uit Middelburg verdedigt mor gen zijn titel in de Kustmarathon, twee weken later gaat hij nog een keer volle bak in de marathon van Amsterdam. „Daarna is het mooi geweest", vertelt Schletterer. „Ik ben onlangs voor de derde keer va der geworden en wil meer tijd aan m'n gezin gaan besteden. Aan wed strijden zal ik waarschijnlijk niet meer meedoen." Schletterer gaat morgen als de gro te favoriet van start in de achtste editie van de Kustmarathon. De Middelburger deed drie keer mee en drie keer won hij. „Ik ga weer voor de winst, maar zal niet het initiatief nemen. Dat klinkt saai, maar ik wil in Amsterdam ook nog goed zijn. Dat wordt voorlo pig mijn laatste wedstrijd. M'n prestaties kan ik nauwelijks meer verbeteren. Ik wil voorkomen dat ik mindere tijden ga lopen. Ik moet bovendien 38 worden, dat merk je aan je lichaam. Je wordt blessuregevoeliger. En soms denk je ook wel eens: waar doe ik het al lemaal nog voor? Daarom is het goed om gas terug te nemen. Zo krijg ik eindelijk meer tijd voor m'n vrouw en kinderen. Zij heb ben zich vaak aan mij moeten aan passen." Ook de afgelopen weken draaiden in het gezin Schletterer vooral om hardlopen. „De kinderen doen tus sen de middag nog wel eens een dutje en dan ging ik hardlopen. In m'n eentje, op de atletiekbaan. Ik bouwde het aantal kilometers steeds op. Begon met 24, 28 en op het laatst twee keer 32. De laatste keer is Miquel van Tongeren op de baan met me meegefietst. Dat was wel lekker ter afleiding. Het is jam mer dat hij dit jaar niet mee kan doen door een blessure." Een tactiek of strijdplan voor zater dag heeft Schletterer niet. „In eer ste instantie is volgen voldoende. Ik verwacht dat Remy Vasseur er als een gek vandoor gaat, want hij heeft zijn zinnen gezet op een po diumplaats. Het zal wel weer een afvalrace worden. Ik kijk onder weg wel hoe het gaat. Ieder scena rio ligt me wel, dus ik zit in een luxe positie. Ik kan aan het eind ook altijd nog vertrouwen op mijn sprint." Naast Vasseur verwacht Schlette rer dat ook Bert Flier, John Aal- Boven op de Veerse Dam ^strandpaviljoen genieten van het uitzicht tijdens de kustmarathon Sébastièn Schletterer wordt opge tild door Lein Lievense na zijn zege. bers, Niels Koole en Mare Papan iki- tas mee zullen doen om de prij zen. „En ook Michel Schrier moe ten we zeker niet onderschatten." De drievoudig winnaar hoopt op beter weer dan vorig jaar. Hij heeft een hekel aan wind en regen. Con stant opboksen tegen de wind is niet aan hem besteed. „Je krijgt dan ook van die pelotonnetjes net als bij wielrennen. Dat is saai voor de wedstrijd. Ik heb een hekel aan Jopen op een kluitje. Een groepje van maximaal zes is nog goed te doen, dan kun je goed achter el kaar schuilen voor de wind. Vorig jaar zaten we tot het strand met een man of twintig bij elkaar. Ik had toen meer het idee dat we met z'n allen met een duurloop be zig waren en dat was ik op een ge geven moment wel beu." Schlette rer is naar eigen zeggen in vorm. „Ik heb nog nooit zo'n goede voor bereiding gehad." Hij hoopt ook in Amsterdam nog goed te zijn. Daarna zit het presta- tieve lopen er voor hem op. „Ik heb geen zin meer in de verplich ting om te moeten trainen. Ik blijf nog wel lopen, maar dat is meer om fit te blijven. In Amsterdam is het de bedoeling om nog een keer voor een snelle tijd te gaan. Ik hoop dat ik dan hersteld ben van de Kustmarathon. Er is voor mij nog wel een nadeel: de start is re delijk vroeg. En ik ben totaal geen ochtendmens." Schletterer sluit nog niet helemaal uit dat hij na zaterdag nog eens te bewonderen zal zijn in de Kustma rathon. „Maar dat zal dan op pro jectbasis zijn. Alleen als ik zin heb." Als dat het geval is zal hij ongetwij feld op vrijdagavond weer stamp pot boerenkool eten bij zijn schoonouders. Net als dit jaar en de drie keer dat hij won. „Dat is wel een beetje bijgeloof gewor den." Kanshebbers Kanshebbers voor een podium plek bij de mannen zijn: John Aal- bers, Ronnie Duinkerken, Bert Flier, Niels Koole, Mare Papanikitas, Mare Riemens, Sébastièn Schlette rer, Michel Schrier, Wim van Spar- rentak, Remy Vasseur en Alwin Ver meulen. Bij de vrouwen maken de volgen de deelnemers kans op de zege: Anjolie Engels, Daniella van Duist, llonka van den Hengel, Anita Jozias- se, Martine Lust en Leonie Ton. De start van de marathon is zater dag om 12.00 uur in Burgh. door Koen de Vries middelburg - Zo op het oog is het een strijd op leven en dood. Wim Besuyen (58) en zijn broer(tje) Ma- rius (48) zijn al jaren in een hevig gevecht verwikkeld over wie van de twee de beste is in de Zeeuwse Kustmarathon. Vanaf de eerste edi tie gaat het gelijk op en dat is nog steeds zo. Na zeven edities heeft Marius er één minuut en elf secon den minder over gedaan dan Wim. Marius was 24 uur, 35 minu ten en vier seconden onderweg, Wim 24 uur, 36 minuten en vijf tien seconden. Strijden de broers op 2 oktober op het scherp van de snede om de fa milie-eer? „Ach dat valt wel mee", meldt Marius, de nuchterste van de twee. „Deze strijd leeft niet echt. Met onze broers en zussen hebben we het er eigenlijk nooit over." Marius en Wim Besuyen komen uit Sint Laurens, uit een gezin van Wim (links) en Marius Besuyen hebben nog geen Kustmarathon gemist. In de ranglijst van alle uitlopers geven ze elkaar geen duimbreed toe. Als ze morgen aan de start staan, heeft Wim er in die zeven edities samen één minuut en elf seconden langer over gedaan. ranglijst alle uitlopers 2003 2004 2005 2006 1. Wim van Sparrentak Middelburg 3.13.36 3.03.01 3.11.48 3.34.40 11. Marius Besuyen Middelburg 3.05.46 3.25.18 3.19.37 3.36.01 12. Wim Besuyen Middelburg 3.04.10 3.45.32 3.11.16 3.30.29 51. (laatste) Bastian Hamelink Terneuzen 4.51.12 5.17.16 5.11.14 5.31.15 twaalf kinderen. Wim was de acht ste, Marius sloot met zijn twaalfde plaats de rij. Hardlopen was niet belangrijk, korfballen des te meer. De familie Besuyen was hofleve rancier van het plaatselijke Ondo. Wim en Marius speelden vele ja ren in het eerste, Wim zeven jaar, Marius zelfs dertien jaar. „Ik was geen topscorer, meer een loper", zegt Marius wellicht ten overvloe de. Toen ze met lopen begonnen, wa ren de gebroeders dus al op leef tijd, maar toch nog getalenteerd. Marius heeft inmiddels 59 mara- ~ïl3 Provincie Ton staat die stormachtige zater dag natuurlijk nog helder voor de geest. Ze wilde gewoon lekker lo pen, genieten. Zomaar één keer de Kustmarathon lopen, daarna zou een marathon niet meer no dig zijn. Over een podiumplaats had ze niet eens nagedacht. Dat ze in de Langstaat als eerste vrouw de hand van Lein Lievense kon schudden, was een sprookje dat ze vooral vierde met haar moe der. „Mijn broer, die me heeft aan gestoken met het hardlopen, is in 2000 overleden", vertelde ze di rect na de finish. „En mijn vader is er inmiddels ook niet meer. Dus toen we elkaar aankeken... Dit zien ze daar boven vast ook." En ook daarna bleef de verbazing: „Opeens was ik een bekende Zeeuwse hardloper. Ik werd plat- gebeld, iedereen kende me op eens. Heel onwerkelijk." Een van de bijzonderste souvenirs die ze eraan heeft overgehouden is een velletje van tien postzegels van 44 cent. Daarop staat zij zelf afgebeeld, juichend komt ze over de finish. Gekregen van Lein Lie vense, daarna netjes ingelijst. Die bekendheid werd alleen maar groter toen ze een half jaar later ook de Marathon Zeeuws-Vlaan- deren won. Het was haar derde Leonie won vorig jaar verrassend de Kustmarathon. marathon en haar tweede overwin ning. Een marathon lopen is geen eenmalige gebeurtenis meer. „Het werkt verslavend", weet Ton nu. „Ik dacht dat eentje genoeg zou zijn, maar nu wil ik meer. Vijf we ken na de Kustmarathon loop ik er op Terschelling misschien weer een." Een jaar na het mirakel van 2009 staat ze opnieuw aan de start. Die kniepees heeft z'n verzet opgegeven, de voorbereiding is re delijk gladjes verlopen. Maar nu houdt iedereen de Zierikzeese na tuurlijk wel in de gaten. Ton wil zich niet gek laten maken. „Ik heb door Koen de Vries zierikzee - Leonie Ton won vorig jaar totaal onverwacht de Kustma rathon. De toen 34-jarige Zierik zeese was een gewone deelnemer, niet eens een outsider. Ze stond niet bekend als goede marathonlo per want ze had er nog maar één gelopen. Twee eerdere pogingen om mee te doen mislukten door een tegensputterende kniepees. Op 3 oktober 2009 stond ze einde lijk wel aan de start. Fit, maar zon der hoge verwachtingen. Ruim 42 kilometer verderop streden vreug de en verbazing om voorrang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32