Culturele sector moet worden herverkaveld Stedentripje PZC vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! Op uitnodiging van de Raad voor de Cultuur en de PZC discussieerde de Zeeuwse cultuur sector over de dreigende, forse bezuinigingen. Verdenking doodslag afgezwakt vrijdag 1 oktober 2010 door Ondine van der Vleuten Omdat ik ook wel eens kosmopolitisch wilde doen, zei ik gelijk 'ja' toen iemand me vroeg of ik mee wilde met een ste dentripje. Vrijdagochtend van huis, om 13.30 uur aan de tapas en de sangria, beetje shoppen en tot besluit een flamenco-diner. Dag 2: nog meer sangria, tapas, winkel tjes, stedenschoon en zonne schijn. Het klonk fabelachtig en dat was het ook. Alles verliep soe peitjes. Tot de terugkeer. In Valen cia was het 29 graden. In Charle roi 9. Schielijk doken we de auto in; vijf kleumende, uitgeshopte vrouwen. .Het was 23.30 uur toen we de snelweg opreden. Regen ge selde de beslagen ramen, die bo vendien een vettig waasje hadden van een fout poetsdoekje. Ik zette de blower aan. Naast me tuurde de reisgenote die had aan geboden om te rijden, door de vlekkerige ruit. „Wat een rare lucht", klonk het van de achter bank. Inderdaad: het stonk allemachtig. „Het wordt hier een beetje mis tig", viel een tweede stem in. „Er COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal inai-ii een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaai (nami ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig on et persoonsgegevens. Ir et colofon treft u nadere Inform DEBAT komt rook uit het ventilatieka naal", vulde een derde aan, wij zend naar de bestuurderskant. Ze had het nog niet gezegd of het be gon bij mijn voeten te roken. „La ten we maar even stoppen", zei ik een beetje schril, „want ik geloof dat we in brand staan." Even later stonden we bibberend langs de snelweg te telefoneren met de ANWB en een monteur. Konden we nu wel of niet verder rijden? Onder de motorkap was niets te zien, we hadden de vlam men bij het dashboard eigenhan dig gesmoord. Onze bestuurster hakte de knoop door. „Instap pen!", zei ze kordaat en reed de snelweg op. „Je lichten staan niet aan", fluisterde iemand op de ach terbank. Een half uur later werd op de ach terbank nog een telefoontje ge pleegd. „Dag schat! Het wordt wat later, want we hebben ons verre den en we hebben brand gehad. Nu rijden we met de ramen open, want de blower mag niet meer aan, het regent heel hard en we zien bijna niets van de weg. Maar ga jij maar rustig slapen." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Rolf Bosboom OOST-SOUBURG - Zeeland ontkomt niet aan een 'herverkaveling van het culturele veld'. Dat zei gedepu teerde Harry van Waveren giste ren in Oost-Souburg tijdens het de bat over de toekomst van de Zeeuwse cultuursector. De komende bezuinigingen tref fen de cultuursector hard. Naast de 200 miljoen euro die het ko mende kabinet gisteren heeft aan gekondigd, zien de provincies en gemeenten hun budgetten fors slinken. De bezuinigingen zijn dus danig, dat de kaasschaafmethode niet afdoende is. Dat betekent 'niet hakken, maar kiezen', zoals al gemeen secretaris Marianne Ver- steegh van de landelijke organisa tie Kunsten '92 betoogde. Zij wees op de grote economische beteke nis van kunst en cultuur, die in Ne derland jaarlijks 65 miljard euro omzet genereren, onder meer op het gebied van toerisme. De provincie heeft de grote cultu rele instellingen gevraagd te kijken hoe zij twintig procent kunnen be zuinigen. Dat heeft bijvoorbeeld voor het Zeeuws Museum grote ge volgen. Gedeputeerde Van Wave- ren zei niet in alle gevallen onvoor waardelijk aan de eis te willen vast houden. „Het is goed denkbaar dat we tot de conclusie komen dat en kele instellingen die twintig pro cent niet halen en dat we dan niet moeten doorduwen." Niettemin dient de cultuursector in haar geheel veel geld in te leve ren. Dat zal vooral voelbaar wor den na 2012, als de meer jarensubsi dies opnieuw worden verdeeld. Van Waveren zei er daarom veel voor te voelen de sector in samen hang tegen het licht te houden. „We zijn toe aan .een herverkave ling van het culturele veld in Zee land." Als voorbeelden noemde hij het 'overaanbod' aan muziekpo- dia, maar ook het bibliotheekwerk en de cultuureducatie. „De vraag is: doen we dat nu wel allemaal op de meest efficiënte manier? Daar moeten we het komende half jaar al stekken voor gaan steken." Dat zou in eerste instantie moeten gebeuren door de Raad voor de Cultuur Zeeland. Van Waveren speelde daarmee de bal in feite te rug naar voorzitter Ton Branden- barg, die had aangedrongen op een analyse van de culturele 'basis infrastructuur' in Zeeland. Hoe lastig het is om keuzes te ma ken, bleek wel uit de peiling onder de aanwezigen. De vraag op welke Zeeuwse instellingen kan worden bezuinigd, leverde opvallend gelijk matig verdeelde scores op. De min ste steun was er voor Concert at Sea, de meeste voor het Waters noodmuseum. t! video op www.pzc.nl Het panel tijdens het cultuurdebat, met (vlnr) Sjoerd Heijning, Marianne MIDDELBURG - Twee Russen (23 en 20 jaar) worden niet langer ver dacht van de moord of doodslag op de toen 56-jarige ex-wereldkam pioen bodybuilding Walter van El- deren, maar van diefstal met ge weld met de dood tot gevolg. De officier van justitie heeft dat gisteren tijdens een proforma-zit- ting van de rechtbank in Middel burg bekendgemaakt. Het lichaam van Van Elderen werd op 7 juni in de woning van een Goese vrien din aangetroffen. Hij zou het slachtoffer zijn geworden van een roofmoord. De daders waren op zoek naar contant geld dat Van El- deren in de woning van de vrien din had liggen. Tijdens een eerder bezoek om anabole steroïden te ko pen, zouden de Russen hebben ge zien dat er veel geld in huis was. Wat zich later in de woning heeft afgespeeld, is onduidelijk. Volgens het NFI is Van Elderen, die een slecht hart had en wiens mond met tape was afgeplakt, gestorven aan hartfalen en stress, door een hartritmestoornis en verstikking of door een combinatie daarvan. UIT ETEN Lees onze restaurantrecensies uit heel Zeeland en stuur zelf een recensie in op www.pzc.nl/uit STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet dit weekend uw kustmarathon- foto ih het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2