zeeland 127 natte grond onbereikbaar CU boos over lekken besparingen Reimerswaal CDA Zeeland vervroegt keus lijsttrekker s 'De Piraat' Kamer houdt spoeddebat over ziekenhuis 5,5 kilometer per uur. Nu met die plassen moet ik terug naar 4,2 kilometer per uur' watisnouje.nl minuten surf&mail vrijdag 1 oktober 2010 Volg de PZC op Twitter twitter.com/pzcredactie l Phone House mef de hartelijke service Telfort winkels telfort.nl 08001707 Gratis toestel bij 24 mnd contract i.c.m. surf&mail. Actieprijs geldt eerste jaar. Aansluitkosten eenmalig 24,95. Kijk voor de voorwaarden op telfort.nl MIDDELBURG - Het CDA Zeeland haalt de verkiezing van een lijst trekker voor de Statenverkiezingen van volgend jaar naar voren. De keus tussen Patricia de Milliano en Harry van Waveren wordt al op 13 oktober gemaakt, in plaats van 8 december, zoals eerst de bedoeling was. Een aantal CDA-leden had het be stuur gevraagd de verkiezing te ver vroegen nu er twee kandidaten voor het lijsttrekkerschap zijn. Sta tenlid De Milliano is door het be stuur als beoogd lijsttrekker naar voren geschoven; Van Waveren, ge deputeerde en eerste vervanger van de commissaris van de konin gin, heeft zichzelfkandidaat ge steld na de voor hem teleurstellen de derde plaats die hem is toebe dacht. Beide kandidaten vinden het een goede zaak dat de lijsttrekkersver kiezing niet pas in december plaatsheeft. „Nu er twee kandida ten zijn, is het goed snel duidelijk heid te scheppen. Dat is beter voor het CDA en voor de twee kandida ten", meent Van Waveren. - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Dagelijks geopend Duinweg Oostkapelle naar 4,2 kilometer." De aardappe len moeten ook zo droog mogelijk in de schuur komen, anders verrot ten ze. Normaliter pakt de aardap pelrooier ruim 2,5 hectare aardap pelen per dag, nu duurt dat twee dagen. „Ik vergelijk deze periode toch bijna met 1998. Dat was een dra matisch aardappeljaar voor Zee land." De totale aardappeloogst be droeg toen een derde minder dan in 1997, zo blijkt uit cijfers van het CBS. David de Looff is somber, maar hij zegt: „Heel vaak komt het op het einde allemaal weer goed. Ik mop per maar ben ook nuchter, zoals trouwens veel boeren." Vroeger werden in te natte tijden scholieren en militairen ingescha keld om aardappels te rapen. Maar tegenwoordig blijven de aardap pels gewoon in de grond achter als het te drassig is. Dat is het niet snel voor de moderne Grimme Tectron. Die trekt zich niets aan van blubber. Sommige boeren kunnen de verleiding niet weerstaan en gaan tegen beter weten in met een minder moderne aardap pelrooier het land op. Ze nemen het risico vast te komen zitten. Het is frustrerend om je portemon nee op het land te zien liggen. „We hadden het laatst nog over de aardappelrooier met de rupsban den. Misschien moeten we zon machine huren", zegt Jasper Ce- vaal. Boeren willen de aardappe len wel in de schuur hebben, om dat de prijs voor een kilo aardappe len momenteel gunstiger is dan vo rig jaar. „Het zou mooi verdienen zijn." Hoe langer de aardappelte lers werkeloos aan de kant moeten blijven, hoe groter de kans is dat het kouder wordtt. En tegen vries kou is de aardappel niet bestand. Jasper Cevaal: „Vandaar dat het spannend wordt en dat we hopen dat de weersvoorspelling niet uit komt." Op Noord-Beveland rijden de trek kers met laadbakken vol aardappe len van de Grimme naar de lood sen van landbouwer Bernhard Theunissen. De zwaarbeladen trek kers trekken diepe sporen in de verzadigde grond. David rijdt zijn baantjes, kijkt naar de meeuwen en schudt zijn hoofd. Dat zijn er te veel. Hij bromt dat er dus veel wormen in de grond zitten. Te veel. Wormen en aardap pelen vormen geen goede combi natie. David houdt intussen de dis plays in de gaten. De aardappelen gaan over een transportband en worden geschud. Ze zien er op het oog goed uit. De Grimme steekt zijn lepels naar voren en rooit in één klap vier rijen. „Het rooien gebeurt vóór de rupsbanden. Dat is een groot voor deel van deze machine." De aard appelrooier die zo'n 600.000 euro kost, blijft nog een tijdje op Noord-Beveland omdat familie Theunissen en drie andere boeren families een soort maatschap vor men. „We werken samen om el kaar te helpen en de kosten te ver delen. Bovendien is het gezelliger om met een groepje te werken. Dit gebeurt hier al van oudsher." DEN HAAG - De Tweede Kamer houdt een spoeddebat over de slui ting van de intensive care in het ziekenhuis in Vlissingen. Het spoeddebat is gisteren aange vraagd door de SP en is gesteund door alle partijen, op de Christen- Unie na. Die partij eist, net als alle andere, een brief van demissionair minister Ab Klink (Volksgezond heid, CDA) over wat er aan de hand is. De Kamer houdt de minis ter aan de afspraak dat er een vol waardig ziekenhuis op Walcheren moet blijven. KRUININGEN - De Christenunie in Reimerswaal vindt het kwalijk dat burgemeester en wethouders een aantal bezuinigingsvoorstellen via de krant naar buiten hebben ge bracht, zonder daar eerst de be trokkenen over in te lichten. Dat schrijft de fractie in een brief aan het college. Vooral het feit dat programmeur Jacques Boonman van Podium Rei merswaal uit de krant moest ver nemen dat het college voorne mens is zijn contract niet te verlen gen, is volgens de CU niet alleen 'onfatsoenlijk en onwenselijk, maar ook zeer onprofessioneel'. De partij verzoekt het college dan ook om alle organisaties in te lich ten over mogelijke bezuinigingen, voordat de voorstellen in de raad worden besproken. De begroting komt dinsdag aan de orde in de raad. Die begint om 20.00 uur. De aardappels zien er op het eerste oog goed uit. De Grimme Tectron. foto's Edith Ramakers Wanneer is je agenda HOT en wanneer juist NOT? Op de CWS in Middelburg wordt het duidelijk. VIDEO OP www.watisnouje.nl Gratis Nokia N97 Mini

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29