261 zeeland Cultuuromslag bij de politie Aardappels in zlm. Met stip het beste verzekeringspakket. Een hovenier die meedenkt? onlinehovenier.nl REORGANISATIE 'Werk is nu transparant' Kostprijs en prijs DE GRIMME TECTRON 'Op normale grond rij ik brieven Analyse Z orgkosten Rookverbod vrijdag 1 oktober 2010 Plassen water op de kleigrond. Aardappels lossen in de laadbak van trekkers. Aardappelen kosten de boer onge veer 4000 euro per hectare. Bij een goede oogst is de op brengst tegen 50.000 kilo per hec- door Edith Ramakers door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij de politie Zee land heeft de afgelopen jaren een cultuuromslag plaatsgevonden. Po litiemensen durven naar de korps leiding te stappen als ze iets niet aanstaat en dan wordt er ook nog geluisterd. Dat zegt Fred van der Werf van de ondernemingsraad van het korps. „Vroeger zei je niks, of je stuurde een mail naar de korpsleiding en dan hoorde je dat weer terug via je chef. Dat is nu erg veranderd, we hebben er erg veel vertrouwen in. Voor de ondernemingsraad is het werk nu open en transparant. Al les wordt besproken; vroeger moes ten we alles zelf uitzoeken." Per 1 september is het Zeeuwse po litiekorps gereorganiseerd. Er zijn minder chefs en de organisatie is platter geworden: overal in het korps moet nu op dezelfde manier worden gewerkt. Aanleiding voor de reorganisatie is het rapport dat is opgesteld nadat de OR het ver trouwen in Fup Goudswaard, de vorige korpschef, opzegde. Gouds waard vertrok. Hij werd vorig jaar opgevolgd door Letty Demmers. D emmers wil het vertrouwen van de burgers terugwinnen, zegt ze. Dat kan door politiemensen meer tijd op straat te laten lopen, men sen die het politiebureau binnenlo pen beter en sneller te helpen, of door iets simpels als even terugbel len om door te geven wat er met een aangifte is gebeurd. „Het leuke is dat collega's merken dat het werk leuker wordt als ze dat ge woon doen", zegt Demmers. Agenten moeten beter overzicht krijgen over de zaken waaraan ze werken. En ze moeten meer tijd besteden aan het echte politie werk. „Bij een huiselijk geweld- zaak zijn we nu acht uur bezig met papierwerk." Intern moet het normaler worden om zaken aan te kaarten bij de leiding. „De lijnen zijn korter en duidelijker. En het zijn allemaal dezelfde lijnen. We kunnen tegenwoordig kritische vragen stellen", zegt Van der Werf Over een jaar wordt bekeken of de reorganisatie echt het beoogde ef- fect heeft gehad. tare. De boer kan momenteel voor 1 ki lo aardappelen, die bestemd zijn voor de export, ten minste 19 eu rocent krijgen. De prijzen schommelen. Zo'n 70 procent van de Nederland se aardappelen wordt echter op contractbasis geteeld voor fritesfa- brieken. De telers ontvangen dan aanzien lijk minder per kilo dan die 19 eu rocent. Na bijvoorbeeld een mislukte aardappeloogst in Rusland, wordt de prijs per kilo wereldwijd opge dreven. Voor fritesaardappelen zijn de soor ten Ramos, Agria of Innovater ge schikt. De schatting is dat door de aanhou dende regen pas 85 procent van de aardappels is geoogst. De eerstkomende drie weken kunnen we niets doen", zegt Jasper Cevaal. „Het is veel te nat en de regen blijft nog een week aanhouden volgens de buien radar. De aardappels zijn klaar, maar we kunnen het land niet op. Het wordt spannend", zegt de Wal- cherse aardappelboer, die nog zo'n twintig hectare aardappelen moet rooien. Loonwerkersbedrijven die een mo derne aardappelrooimachine met rupsbanden hebben, zijn spekko- per in natte periodes. Dit zijn zo'n beetje de enige machines die 'over eind blijven in de blubber en die de aardappels zonder te veel aan klevende klei kunnen rooien'. „Maar ik kan maar op één plaats te gelijk zijn", reageert David de Looff uit Nieuw- en Sint Joosland. Hij is ook niet blij. „Ik kan niet meer doen dan ik al doe, want ik werk tot 's avonds laat. En ik moet natuurlijk eerst de aardappelen rooien bij mijn vaste klanten." David rooit deze woensdag aardap pels onder de rook van de grasdro gerij bij Kortgene. De imposante landbouwmachine bromt zachtjes en glijdt bijna over het land. Het is een Grimme Tectron, waar van er maar zo'n tien in Zeeland zijn. In de cockpit kan de route van de aardappel gevolgd worden op een aantal displays. „Maar ik heb veel liever droog weer",zegt David. „Normaal rij ik met een snelheidje van 5,5 kilome ter per uur, en nu moet ik terug Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Te veel 'van het goede' voedt tegen standers: Zo begint PZC-verslagge- ver Harmen van der Werf zijn ana lyse. Zeeuws-Vlamingen zijn niet - wars van veranderingen, maar het is gewoon te veel van 'het goede', alle nieuwe natuur- en recreatieont wikkelingsprojecten. Het is geen wonder dat het verzet groot is in Zeeuws-Vlaanderen. Toch ver trouw ik het niet, een dergelijk rea listisch stuk in de krant! Controle ren of het aan de overkant ook te lezen is. Zwager Jan uit Middel burg ziet niets over te veel van het goede! Oproep aan Zeeuwen die begaan zijn met Zeeuws-Vlaande ren, lees het stuk op pzc.nl. Jan Wolfert Fahrenheitlaan 2, Terneuzen Zoals elk jaar in deze tijd van het jaar staan de kranten vol van artike len over de stijging van de zorgkos- ten (krant, 29 sept.). Daarbij gaat het over de hoogte en de stijging van de zorgpremie en van het ei gen risico. Er wordt bijna nooit iets geschreven over de, via de belas ting ingehouden, inkomensafhan kelijke bijdrage zorgverzekerings- wet (geheven over de eerste 33.000 euro van het inkomen). Terwijl de ze bijdragen hoger zijn dan de pre mies en ook sterker zijn gestegen. Zo betaal ik in 2010 1.467 euro ziek tekostenverzekering. Als gepensio neerde betaal ik dit jaar een hoger bedrag, 1.923 euro aan inkomensaf hankelijke bijdrage. De door mij be taalde premies zijn in de periode 2006-2010 gestegen met 7 procent, maar de inkomensafhankelijke bij dragen met 24 procent! De hoogte van het eigen risico (165 euro) is dit jaar toegenomen met 10 euro. Gezien de hoogte van de premies en de inkomensafhankelijke bijdra gen is het belang van het eigen risi co te verwaarlozen. S.P. van der Zee Spanjaardstraat 46, Middelburg De meningen zullen verschillen over het wel/niet opheffen van het rookverbod. Door het beleid van minister Klink is al menig klein ca fé ter ziele gegaan. De cafeetjes kre gen zelfs geen optie om een deug delijke rookafzuiging boven bar of leestafel te installeren. Als het rook verbod wordt opgeheven, is voor vele cafébazen het bier al zuur ge worden. Te laat immers! W. van Gilst, Boogerdlaan 23, Kortgene Bij ZLM bent u goed en voordelig verzekerd Wie meerdere ver zekeringen bij ZLM afsluit, krijgt zelfs 8% korting op de premie. Dat is één van de redenen waarom onze klanten zo tevreden zijn. Meer weten over de voordelen van ZLM? Kijk op zlm.nl of neem contact op met uw ZLM adviseur. verzekeringen u tevreden, wij tevreden Dat vinden niet alleen onze klanten maar blijkt ook uit onafhankelijk consumentenonderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28