"Echte duinen, geen teletubbieheuvels' Toneelvereniging speelt 'Avondrood' 24I LANDSCHAPSARCHITECT 'Waterdunen blijft kneuterig tuintje' Alserda wordt dominee Protestantse gemeente Inschrijven voor Strandvijfdaagse weekenddiensten Line-dansen in Oost-Souburg Goud voor rookworst keurslager Van Velzen Stadsveste vrijdag 1 oktober 2010 mm door René Hoonhorst door Als Pankow MIDDELBURG - Wat voor mogelijk heid geeft het leven nog als er veel verleden en maar weinig toekomst over is? Met die vraag houden veel personages zich bezig in de kome die Avondrood van Toneelvereni ging Pauze, die vanavond in het Minitheater in Middelburg in pre mière gaat onder regie van drama docente Katinka van den Dool. Avondrood is een stuk van het nu bijna legendarische Werktheater. Het verhaal speelt zich af in een bejaardentehuis. De bewoners heb ben het vooral over vroeger; met de toekomst hebben deze mensen niet veel meer. Dat klinkt wat som ber, maar volgens Léon Grim(46) zit er toch veel humor in de voor stelling. Hij vertolkt de rol van de oude heer Beusekom. „Hij is nogal een eigenheimer, die zich nauwe lijks met de anderen bemoeit. Als op de bonte avond zijn act met de cent mislukt, krijgt hij het even zwaar voor zijn kiezen. Een heerlij ke rol om te spelen", vindt Grim. Volgens hem stimuleert het stuk zelf ook eens even na te denken over ouder worden, maar echt veel zorgen maakt hij zich daar toch nog niet over. Hij heeft ten behoe ve van zijn rol bewust gelet op hoe oudere mensen zich bewegen. Johanna Smit (47) tobt evenmin over ouder worden. Zij speelt tot haar grote plezier de rol van me vrouw Walevska. „Zij is een enorm kreng en gedraagt zich heel hooghartig, maar zij is tevens moe dig en heeft ook een zachte kant. Zij heeft aan veel narigheid in haar leven het hoofd weten te bieden en ze bekommert zich wel om een medebewoonster die is opgege ven." Voor Smit geldt het verzor gingstehuis niet als schrikbeeld voor de toekomst. „Al ben ik wel al oma hoor, maar dat maakt me nog niet bejaard. Mijn eigen oma's kwamen in een bejaardentehuis te recht, maar die waren ook voor hun tijd al oud alleen door geen moderne kleren meer te dragen. Dat ben ik natuurlijk niet van plan", lacht Smit. Minitheater Middelburg, vrij. 1 en zat. 2 okt. 20 u.; zon 3 okt. 15 u.; 't Spiegel- theater, vrij. 8 okt., 20 u. Toneelvereniging Pauze repeteert. foto Izaak Verkeste GROEDE - Zeeuws-Vlaanderen is fenominabel. Met een niet zo be doelde verspreking geeft Adriaan Geuze in één woord de aantrekke lijkheid én de afschuwelijkheid van het Zeeuws-Vlaamse land schap aan. De gerenommeerde landschapsar chitect van het landelijk aan de weg timmerende West 8 vindt het uitzicht vanaf het duin op de zee fenomenaal. Maar de vormgeving van Hotel Noordzee, zijn logeer adres als hij met familie in Cad- zand is, is ronduit abominabel. Le lijk, niet romantisch, geen uitstra ling, geen duurzaamheid, kortom: bah... Geuze kwam deze week niet om zieltjes te winnen naar Groede, maar durfde te vloeken in de pas gerestaureerde kerk. Om Zeeuws- Vlamingen te confronteren met hun benauwde kijk op het land schap. De duinen, het brede strand, de paalhoofden, Saeftinge, Het Zwin, de Verdronken Zwarte Polder, de weidsheid, het onvolpre zen licht: buitengewoon prachtig. Evenals een stadje als Veere. Com pact en met een stevige kerktoren als een krachtig statement in het landschap. Maar Port Zélande, de Banjaard, Village Scaldia: hoe foei lelijk, totaal niet op zijn plaats wil je het hebben? Geuze is niet alleen landschapsar- VLISSINGEN De Protestantse gemeente te Vlis- singen heeft een beroep uitge bracht op dominee W. Alserda uit Neede. Alserda heeft het beroep aangeno men en zal komende zondag zijn intrede doen in een dienst in de Sint Jacobskerk. Die dienst begint om 10.00 uur. Voorgangers zullen zijn dominee A. G. Baas en dominee J.W. Steen bergen. chitect, maar ontpopte zich ook als psycholoog. De volksaard van de Zeeuw zit hem in de weg bij de in richting van het landschap. De Zeeuw heeft twee gezichten, meld de Geuze zijn gehoor, dat bestond uit enkele tientallen van die merk waardige mensensoort. „Hij is aan de ene kant rentmeester, koestert het landschap, geniet ervan en wil dat doorgeven. Aan de andere kant is de Zeeuw een geboren hande laar, hij wil verdienen. Voor gelde lijk gewin is de Zeeuw in staat zijn moeder te verkopen." De behoefte om snel geld binnen te rijven, zit het ontwikkelen van een visie nogal eens in de weg, hield de landschapsarchitect zijn gehoor voor. De Zeeuwen waren zo goed begonnen met het stich ten van stadjes als Veere, Hulst en Sluis. „Veere was de eerste water stad. Geen Venetië of Brugge, maar Veere werd eerst aan het wa ter gebouwd. Een stadje dat de dia loog met het water aangaat. Hui zen met rode daken, waar het fan tastische Zeeuwse licht vanaf kla tert. Compact, maar niet lullig en zeker niet miezerig. Voornaam en statig, maar niet arrogant", betoog de de landschapsarchitect lyrisch. Het vermogen om de dialoog met het omringende landschap aan te gaan, zijn veel bestuurders en pro jectontwikkelaars kwijtgeraakt, stelt-Geuze. Zo hebben de bouwers van de huidige camping Napoleon hoeve ook niet naar de kracht van OOST-SOUBURG Welzijnsstichting Palladium houdt vanavond een line-dansavond in Oost-Souburg. De avond vindt plaats in wijkcen trum De Regenboog aan de Middel burgsestraat 113. De zaal gaat open om 19.00 uur. Vanaf 19.30 uur wordt countrymu- ziek gedraaid. Wie wil, kan eigen cd's meenemen of verzoekjes aanvragen. Entree is 2,50 euro. Veere gekeken. Nietszeggende huis jes van betonsteen op iele, petieteri ge lcaveltjes, oordeelt Geuze. Hij vreest dat ook het nieuwe recreatie centrum Waterdunen blijft steken in te bescheiden ideetjes. „Weer te kleine kavels met te dicht op elkaar staande huisjes. Geen reliëfverschil- len, de romantiek wil maar niet ko men. Maak binnenduinen in het landschap, laat recreatiewoningen natuurlijk opgaan in de omgeving. Die verdient het." Geuze hield zich in het hol van de leeuw niet in. Hij veroordeelde Plan Waterdunen niet en sloot zich zeker niet aan bij het weer uit de kast gehaalde idee voor verklei ning van het recreatie- annex na tuurgebied. „Kijk eens naar die weidsheid van de kust. Waterdu nen blijft een kneuterig tuintje. Om echt allure uit te stralen, moet je geen teletubbieheuvels aanleg gen, maar echte- duinen." De Zeeuwen hoeven zijn recepten niet op te volgen, maar moeten in elk geval meer open discussiëren -over wat ze met hun landschap wil len. Directeur Cees Slager van Mo- lecaten zat er wat bedremmeld bij na de donderpreek van Geuze. Hij was al blij dat de landschapsarchi tect de nieuwe woningen niet hele maal had afgekraakt. En enorme kavels met bijpassende woningen vindt Slager ook prachtig. „Maar het moet ook economisch haalbaar zijn. De huisjes moeten wel wor den verkocht." KRABBENDIJKE Tijdens de landelijke rookworst keuring is de rookworst van keur slager Van Velzen in Krabbendijke met goud bekroond. Keurmeesters beoordeelden de worst onder meer op smaak, geur, samenstelling en uiterlijk en concludeerden dat de ambachtelijke rookworst van Van Velzen tot de beste van Nederland behoort De keuring valt samen met de opening van het rookworst seizoen. VLISSINGEN - De Strandvijfdaagse tussen Vlissingen en Rockanje wordt volgend jaar gelopen van maandag 4 tot en met vrijdag 8 juli. Inschrijven voor dit wandelevene ment langs de kust kan al vanaf ko mende week. De etappeplaatsen zijn Vlissingen, Domburg, Kamperland, Renesse, Stellendam en tenslotte Rockanje. De langste etappe is 31 kilometer, de kortste, op de laatste dag 9 kilo meter. voor meer informatie en inschrijvin gen www.strandvijfdaagse.nl Op 10 oktober gaan we 10% energie besparen voor een beter klimaat Ga naar www.milieucentraal.nl/energiebespaarwi/zer i milieu centraal Zaterdag 2 en zondag 3 oktober 2010 Huisartsen Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (open ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekend of tijdens feestdagen, alleen na telefonische af spraak) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Schin- kelshoek. vrij 17.30-zon 22.30 uur: W.L. Schinkels- hoek, D. Koddelaan 15a, Zoutelande, tel. (0118) 561282. zon 22.30-ma 8.00 uur: R. v. Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118) Tandartsen R. P. Reddingius, Singel 26, Vlissingen, tel. (0118) 412644.Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen: 0118-471140 of via semafoon- nr. 06-65029959 (24-uur bereikbaar). Middelburg: 0118-626045 (24-uur be reikbaar). Verloskundigenpraktijk Veere: 0118- 584101 (24-uur bereikbaar). Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedrecepten): Kring-Apotheek Paauwenburg - Dienst- apotheek Vlissingen/Middelburg Dreesstraat 2a, Vlissingen, tel 0118-468707. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen, tel. 06-13223446. Zorgstroom, tel. 0118-684000. Dierenartsen Kleine huisdieren: A.J. Diender en M.J.Diender- van Gemert, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel. (0118)410910. Spreekuur zonder afspraak 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren (grote huisdieren), Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za en zo visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en zpogdierenopvang De Mikke tel. 0118 628288. Dierenambulance 0900-7673437 (24-uur bereikbaar). Kom kijken naar onze rnodetappartemeiifen aan de Kolvenlershof op: 2 okiobera.s. van 10.00 -13.00 uur. Wonen in hartje Goes Koopsom vanaf 224.000,- v.o.n. fimarsaki y RWS sad^eelanci Voor meer informatie: www.stadsveste-goes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26