TUIN schooi terug in oude 'Onderduiken, dat wilde mijn broer Frits niet' Restauratie Perrydokje begint Raad Veere achter vakantiedorp bij Dishoek ondanks groeiend verzet vi n id VAN ZEELAND Stichting Dunya is weer dakloos Visbootje in problemen vrijdag 1 oktober 2010 mooist aangelegde www.verstratenenwalhout.nl door Selma Osman Haar broer Herman hield er zijn leven lang een schuld gevoel aan over dat hij zijn jongere broertje Frits in 1943 niet uit de trein naar Duitsland heeft kunnen halen. Hij had uren op station Utrecht staan wachten, maar de trein kwam veel te laat. Zus Els Vischer-Weijens is er van overtuigd dat Frits hoe dan ook van plan was om gehoor te geven aan de oproep voor de Arbeidsein- satz. „Hij had kunnen onderdui ken, maar dat wilde hij niet. 'Ik wil niet dat ze pa komen halen', zei hij." Frits Weijens is de 41ste naam op de plaquette met gesneuvelde oud-HBS'ers. „Hij was net 21 jaar geworden", blikt de Vlissingse te rug. „Hij was verplicht tewerkge steld in Berlijn. Daar werkte hij als kruier op een station. Op een nacht dat er bommen op de stad vielen, is hij in pyjama de barak uit gevlucht. Toen heeft-ie kou ge vat. Als gevolg daarvan, overleed broer Frits enkele dagen later aan long ontsteking. Els was toen dertien jaar. „Deze trieste gebeurtenis drukte een stempel voor het hele leven op ons gezin." Ze omschrijft haar broer als een zachtaardige jongen, vol humor. „Hij was goudsmid en graveur." Uit de kast komt een zilveren plaat vol keurige gegraveerde tekens en teksten. Oefenmateriaal van Frits, tijdens zijn opleiding in Schoonho ven. „Ik heb het altijd bijzonder mooi gevonden." Vader Weijens had aan het Vlis singse Bellamypark een horloge- en juwelierszaak. De oorlog beroof de hem van zijn zoon én zijn op volger in het familiebedrijf. In 1963 ging de zaak dicht. Daags na het bericht dat haar broer ziek was, stond ef al een geestelijke op de stoep met het overlijdensbericht. Samen met een foto Ruben Oreel Frits Weijens bevriende opticien toog Frits' va der naar Berlijn om het lichaam van zijn zoon op te halen. Uit een minutieus, handgeschreven ver slag blijkt dat dat niet lukt. Opti cien Schroote beschrijft hoe ze Frits' lichaam in Berlijn aantref fen: 'Keurig opgebaard in een gla zen kamer, omringd door een fraaien bloemenrand'. Pas jaren la ter kan de Vlissinger worden her begraven in zijn geboortestad. Dat haar ouders niet naar hun zie ke kind toe mochten, doet nog al tijd pijn. „Hij is daar in een vijan dig land, alleen gestoven", zegt zijn zus geëmotioneerd. Na het abrupte verlies van hun zoon liet vader zich een beetje gaan, vertelt ze terwijl ze haar hoofd diep naar beneden buigt. „Maar moeder zei meteen: 'Er is meer, we hebben nog andere kin deren'." Regelmatig vraagt zijn zus zich af hoe het zou zijn als haar broer de oorlog had overleefd. „Wat voor mens zou hij dan zijn? Zou hij een gezin gevormd hebben? Dat soort dingen blijven altijd door je hoofd spelen." VLISSINGEN - Het Dokje van Perry, één van de historische oogappel tjes van het Scheldekwartier in Vlissingen, is over een half jaar in ere hersteld. De spa gaat over een week of vier de grond in. De restauratie is door de gemeente gegund aan de beton- en water- bouwsectie van Heijmans, waar de WBU deel van uitmaakt. Die gaat het droogdokje zo herstellen dat het weer kan worden gebruikt. Het moet het hart van het eerste deelplan Bestevaêr worden. Het werk omvat de restauratie van het stenen dokhoofd, het herstel van de houten vloer en wanden, de aanleg van een bemalingsinstal latie voor het droogzetten van het dok en het vrijgraven en uit tillen van de oude schipdeur. Ook die deur wordt gerestaureerd, maar dat werk wordt nog apart aanbe steed. De kade is in 2009 al vernieuwd, ter voorbereiding van de totale res tauratie. Het Dokje van Perry is het oudste droogdokje van Nederland. Het is in 1705 aangelegd. Het dokje heeft zijn naam ontleend aan de archi tect. Voor de restauratie van het Per- rydok heeft de gemeente Vlissin gen een Europese subsidie van vijf ton ontvangen. Dat gebeurde in het kader van een project dat draait om de revitalisering van de oude industriehavens. MEEST G VLISSINGEN - Stichting Dunya uit Vlissingen kan weer op zoek naar een nieuw onderkomen. De sa menwerking met wijkteam Local Board in het voormalige kleuter schooltje aan de Ridderspoorlaan gaat niet goed. Toen het pand van Dunya in de Bonedijkestraat tegen de vlakte ging, bood Local Board een plekje aan. Dat was een paar weken gele den. Maar er is wrijving ontstaan over de aankondiging van een kin derclub. Als gevolg daarvan heeft Local Board aan Dunya gevraagd te vertrekken voor 1 november. Dunya is radeloos, laat bestuurslid Janny Berg weten. Namens Local Board zegt ook Webby van den Berg de situatie te betreuren. door Henk Postma DOMBURG - Hoewel nu ook in Kou- dekerke fel verzet is gerezen tegen de bouw van een hotel met vakan tiedorp bij Dishoek, ging de Veer- se gemeenteraad gisteravond una niem akkoord met het daarvoor ge reedliggende bestemmingsplan. Ook PvdA/GroenLinks, die nog probeerde tijd te winnen voor nieuw overleg met de projectont wikkelaar, ging uiteindelijk over stag. Dat gebeurde nadat die frac tie het verwijt kreeg eerdere afspra ken 'om zeep te helpen'. Maaike Walraven (PvdA-Groen- Links) drong er aanvankelijk op aan opnieuw met de projectont wikkelaar te gaan praten over het inperken van het project. Dit om meer 'draagvlak' te verkrijgen on der de bevolking. Dat kwam haar op felle verwijten te staan, met name uit de hoek van de SGP/CU en het CDA. Ze werd eraan herinnerd dat de PvdA/GroenLinks in een eerder stadium al met het plan akkoord was gegaan. Al in 2006 en in 2009 sprak de Veerse gemeenteraad zich positief uit over de plannen. Daarbij werden voorwaarden ge steld, met name door de PvdA/GroenLinks, waaraan door de projectontwikkelaar was vol daan. Dus moeten we ons nu aan óns woord houden, peperden de andere fracties PvdA/GroenLinks in. Want anders is het gemeentebe stuur niet meer geloofwaardig. Woordvoerder Aart Lodder van het Dishoeks verzet zei na afloop sterk te overwegen naar de rechter te stappen.om het plan aan te vechten. Hij sprak namens 118 be woners die zich in een pamflet te gen het vakantiedorp keerden. Van hen dienden 99 een bezwaar schrift in. In Koudekerke tekenden onlangs nog eens 145 mensen een protestbrief tegen het 'verpesten' van de 'unieke plek' aan de voet van de duinen. 1. Sauna Vlissingen gaat uitbreiden 2. Asfalt vernieuwd op A58 3. Restauratie Perrydok van start STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl WESTKAPELLE De reddingboot Uly heeft gister morgen rond zeven uur assistentie verleend aan een visbootje met mo torproblemen. Het bootje, de Aquaholic, lag ter hoogte van de Thorntonbank, twin tig kilometer uit de kust van West- kapelle. De Uly heeft het bootje naar de jachthaven van Breskens gesleept, de thuishaven van de visser. l> JXAMf tp 0.5.ITÖ00V V-itilHH AvWftf mmh cttoimtJ UNO N AAv.V'ANé f l JWAASimUS- ÉOONH O.i* RAVt li AA S&Y&Wk&s'y lawökf UMVOg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25