cultuur j 13 Muziek laat zich niet begrenzen Full House om te wonen tussen kunst Uit eten, op stap of avondje uit? agenda DELTA SUITE Integrale uitvoering op cd Drie bands in vierde seizoen van Popaanzee vrijdag 1 oktober 2010 Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Biervliet Open tuin kwekerij rond herfstgrassen. In Goede Aarde, Kapitalendam 7, 10 uur Veere Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies Ie Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur Vlissingen Dag van de ouderen met ontspannende en informatieve activiteiten. Atrium Ter Reede, vanaf 10.15 uur Bekijk de complete agenda op www.pzc.nl/uit Het Clazz Ensemble treedt brengt vanavond in de Zeeuwse Concertzaal de integrale uitvoering van de Delta Suite. door Reroé de Dreu Muziek houdt zich niet aan grenzen. Hoe graag we ook alles en iedereen in hokjes in delen, muziek heeft haar eigen wetten. Hoe muziek zich op na tuurlijke wijze verheft boven be krompen denken, kan vanavond weer worden ervaren als de Zeeuwse Concertzaal en het Clazz Ensemble de cd met een integrale uitvoering van de Delta Suite pre senteren. Het Clazz Ensemble bestaat uit zo wel in de jazz als klassieke muziek geschoolde bandleden. Dat resul teert in projecten waarbij heden daags klassiek en moderne jazz tot een nieuwe eenheid worden ge smeed. Zeeland was in 2009 al ge tuige van hun uitvoeringen de Del ta Suite waarvoor de componisten Dick de Graaf, Douwe Eisenga en Dies Le Due hun bijdragen lever den. De Zeeuwse Concertzaal nam het initiatief de Delta Suite op cd vast te leggen. „Een ontmoeting tussen jazz en klassiek is op zich niet nieuw. Wel de invalshoek die wij kiezen door de inbreng van de componisten en de sterk uiteenlopende achter grond van de muzikanten. Daar door krijgt Clazz een eigen signa tuur en sound. Het resultaat is mu ziek die grenzen en hokjes opheft. We zoeken elkaar juist op. Op die manier transformeren we de mu ziek tot ons eigen verhaal", vertelt artistiek en zakelijk leider van het ensemble, de Amsterdamse trom pettist Gerard Kleijn. „Om tot dat resultaat te komen heb je muzikanten nodig met enor me flexibiliteit. Clazz bestaat uit le den van het Asko/Schonberg En semble, Metropool Orkest en enke le gerenommeerde jazzensembles. Samen musiceren levert dan ook een soort fricties op die voor de muziek juist heel interessant en spannend zijn." Een formule die, naar de mening van Kleijn, goed werkt. „In het toch relatief korte bestaan van Clazz zijn er al ver schillende projecten uitgewerkt en waren er ruim twintig concerten op zeer uiteenlopende plaatsen." De Delta Suite kan nu op die ere lijst worden bijgeschreven. Voor die suite zijn de drie componisten met het thema Zeeland en de band die ze met de provincie heb ben aan de slag gegaan. Douwe Ei senga tekende voor Delta Dance waarin met een voor hem kenmer kend repeterend thema, bijna zo als de natuurlijke werking van eb en vloed, de spanning wordt opge bouwd. Het Walcherse buitenge bied inspireerde Dies Le Due voor 11 korte composities. Dick de Graaf grijpt onder andere terug op een foto die in 1883 in Sluis is ge maakt van een orkestje met daar op ook zijn overgrootvader als vio list. Van het orkest is niets bekend en De Graaf kleurt vanuit de ge componeerde jazz en zijn fantasie de muziek daarvan dus zeifin. Zijn bijdrage heet Babel Suite en is daarmee tevens een verwijzing naar het schilderij 'De toren van Babel' van Breughel. Het Bijbelse verhaal daarachter over de spraak verwarring is weer een link naar de filosofie van Clazz. Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, van avond, 20.00 uur. PODIUM Borssele Rita Vereecke brengt haar twee uur du rende programma 'Zuinige Marie'. Over een hopeloos ouderwetse huismoeder met een gouden hart die moeite heeft met de hedendaagse leefstijl. Ouderensoos, zaal Vijverzicht, 14.00 uur Goes Sprookjesmusical Into the Woods met Filip Bollut, Remko Vrijdag en Annick Boer, waarin sprookjes van Grimm door elkaar worden gehusseld. Theater De Mythe, 20.00 uur Middelburg De Middelburgse saxofonist René Everts staat op het podium met het Amerikaan se duo Tweak Bird en Capital Sentimental in het voorprogramma. De Spot, 21.00 uur Schore Accordeonensemble Encore concerteert. Kerk, 20.00 uur Terneuzen Prima Donna is de hoofdact tijdens avond punkrock. Verder met Rotterdam se formaties The Apers en Accelerators. De Pit, 21.00 uur Vrouwenpolder Het Zeeuws Vocaal Ensemble o.l.v. Kees van Eersel verzorgt een concert met gees telijke muziek.. Met medewerking van or ganist Wouter van der Wilt. Geref. Kerk, Schoolstraat 9, 20.00 uur Westkapelle Dancehall artiest Serani treedt op. De Hooizolder, 02.15 uur. MIDDELBURG - De bands Tuxedo Bandido, Capital Sentimental en Volt Violin zijn geselecteerd voor het vierde seizoen van Popaanzee. Voor het bandcoachingsproject hadden tien bands zich aange meld. De vijf Zeeuwse poppo diumprogrammeurs hebben een selectie gemaakt op basis van de motivatiebrieven en de ingestuur de demo's. De bands krijgen een jaar lang een professionele coach, die samen met hen gaat werken aan hun mu zikale kwaliteiten. Tuxedo Bandi do, Capital Sentimental en Volt Violin zullen de komende maan den regelmatig te zien zijn op de Zeeuwse podia en festivals. De Popaanzee-bands worden zon dag 7 november gepresenteerd in De Spot in Middelburg. Dan wordt ook bekendgemaakt wie hun coaches worden. door Ali Pankow MIDDELBURG - „Wie creatief met de schuiven omgaat, kan er letterlijk 'tussen kunst wonen", zegt archi tect Johan de Koning over zijn in tieme kunstmachine Full House. De installatie wordt vanmiddag rond 17 uur in gebruik genomen bij presentatieruimte Caesuur in de Lange Noordstraat, Middelburg. De kunstmachine, gebaseerd op het ontwerp waar De Koning in 2002 in Zuid-Korea een tweede prijs won, is onderdeel van de vie ring van het 20-jarig bestaan van zijn Laboratorium voor Architek- tuur. Rondom de opening van Full House gebeurt meer vanmiddag. Zo wordt vanaf het Zeeuws Ar chief aan het Hofplein om 16 uur de door De Koning samengestelde 'wandeling xx' gelopen langs ven sters en gevels waar maquettes van zijn werk te zien zijn. Verder wordt in het café van het Zeeuws Museum en in de filmzaal van de Drukkerij tot en met 17 ok tober doorlopend de film 'Cultuur debat Kustarchitectuur (2005)' ver toond. Ook zal de maandelijkse ar chitectentafel van het CBK Zee land op woensdag 13 oktober aan dif jubileum zijn gewijd. Tijdens de opening van de kunst machine bij Caesuur wordt verder de vierde editie van kunstmagazi ne 'decreet' gepresenteerd met een bijdrage van De Koning over zijn werk en de visie van het Laborato rium voor Architektuur. Caesuur biedt een jaar lang plaats aan Full House. In deze kunstma chine zullen diverse kunstenaars hun werk presenteren. Tevens wordt de mogelijkheid geboden er daadwerkelijk in te wonen. Voor Caesuur zelf lijkt dit een keerpunt. Tot nu toe kon hier immers kunst alleen van buitenaf worden beke ken, maar met Full House wordt het publiek ook naar binnen ge haald. Voortaan is de ruimte elke vrijdag en zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur ook werkelijk voor het publiek toegankelijk. Belangstellen den kunnen dan ontdekken hoe met gebruik van panelen de kunst machine bewoonbaar gemaakt kan worden. De eerste bewoner vanmiddag is de band Zaniac die de opening muzikaal omlijst. Kunstmachine 'Full House' van Johan de Koning bij Caesuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13