Chinezen ontdekken vrijheid van de auto Honderden verr 8| Ontslagen burgemeester was heer en meester in Russische hoofdstad Krant stopt met poll over parachutemoord Flesje in vliegtuig mag weer in 2012 Watersnood door hevige regens treft westen van Mi woensdag 29 september 2010 mmmmmmm door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - De Russische president Dmitri Medvedev heeft gisteren, na wekenlang politiek getouwtrek de burgemeester van Moskou ont slagen. Terwijl burgemeester Joeri Loezjkov (74) onderweg was naar het stadhuis, publiceerde het Kremlin de oekaze daarover van Medvedev op de officiële website. Loezjkov krijgt per direct de wacht aangezegd, omdat hij 'het vertrou wen van de president kwijt is'. Daarmee komt er een einde aan een tijdperk. Achttien jaar lang was Loezjkov heer en meester van de stad. Hij transformeerde Mos kou van een grijze sovjet-stad tot een kapitalistische boomtown. Hij ging daarbij niet bijzonder omzich tig te werk. Historische gebouwen gingen zonder pardon tegen de vlakte om plaats te maken voor gla zen kantoorkolossen. Loezjkov vergat zijn eigen welzijn ook niet. Zakenblad Forbes schat zijn vermogen op 30,9 miljard roe bel (bijna 750 miljoen euro). Loezj- kovs echtgenote Jelena Batoerina, een bouw- en vastgoedmagnate, is volgens Forbes de rijkste vrouw van Rusland. President Boris Jeltsin benoemde de in 1936 geboren Loezjkov in 1992 tot burgemeester van Mos kou. Hij wist de rust in de stad te bewaren tijdens de wilde jaren m Joeri Loezjkov van het kapitalisme na de val van de Sovjet-Unie in 1991. Loezjkov slaagde erin de stad tot het absolu te economisch en financieel mid delpunt van Rusland te maken. President Medvedev wilde al lan ger van Loezjkov af Ondanks de toenemende druk, met name een campagne waarin Loezjkov van corruptie werd beticht, peinsde de ze er niet over op te stappen. Het Kremlin liet gisteren merken dat die beslissing bij de Russische president ligt. Medvedev lijkt be zig zich te ontdoen van machtige, onafhankelijke gouverneurs en an dere politieke leiders. Dat deed hij dit jaar al met de gouverneur van Basjkortostan en Tatarstan. Omdat mffimmm&msmemmismmMmmimmmmimiim zowel de hoofdstad als Sint-Peters- burg voor de Russische wet een strategische stad is, hebben de bur gemeesters daarvan ook de status van gouverneur. Die worden sinds 2004 niet meer gekozen, maar door de president aangewezen. Lo co-burgemeester Vladimir Resin (74) krijgt nu tijdelijk de sleutels van Moskou in handen. De tot nu toe stille machtsfactor in de strijd tussen het Kremlin en het stadhuis aan de Moskouse Tverskajastraat was premier Vladi mir Poetin. Volgens de Russische persbureaus was Poetin 'op de hoogte' van het ontslag. Poetin en Loezjkov hebben volgens experts een goede onderlinge verstandhou ding. Loezjkov zorgde er tijdens de verkiezingen in 2000 voor dat veel Moskovieten op Poetin stemden. En in 2001 liet Loezjkov zijn poli tieke beweging 'Vaderland' fuse ren met Verenigd Rusland, de in middels almachtige partij waarvan ook Poetin lid is. De Russische premier hield zich de afgelopen weken opvallend op de vlakte. Analisten menen dat Loezjkov probeerde een wig te drij ven tussen premier en president. Gisteravond liet Poetin weten dat hij wil meebepalen wie nu bur gemeester van Moskou wordt. Hij zal Medvedev 'een suggestie doen als partijleider van Verenigd Rus land', dat de meeste zetels in de ge meenteraad van Moskou heeft. door Remko Tanis Het aantal Chinese auto bezitters explodeert, met alle verkeersproble men van dien. Toch zien veel Chinezen, verenigd in clubs, vooral de mooie kanten van autorijden. Autorijden is voor Bing Yu (43) geestverruimend, een bijna reli gieuze ervaring. „Zodra ik over de snelwegen zoef, krijg ik terug wat ik in de overbevolkte stad niet meer heb. Een gevoel van puur heid die onbeschrijflijk is." Bing is voorzitter van autoclub Feng Shang in Sjanghai. Elke maand rij den de honderden leden van de club de stad uit om nieuwe plek ken te ontdekken. Het aantal Chinezen dat genoeg geld heeft voor een eigen auto groeit explosief Vorig jaar steeg het aantal auto's met bijna twintig procent tot 76,2 miljoen. Alleen al in hoofdstad Peking komen er elke dag tweeduizend nieuwe auto's bij, op een wegennet dat al ernstig verstopt is. En de groei gaat onverminderd door. In de eerste helft van dit jaar steeg de autoverkoop met bijna 75 procent. De overheid rekent erop dat er over tien jaar 200 miljoen auto's rondrijden in het land. Om die de ruimte te geven, is sinds 2000 dertigduizend kilometer snel weg aangelegd. De groei van het wegennet kan de golf aan nieuwe auto's echter nau welijks bijhouden. De afgelopen Bing Yu (met pet) voorzitter van au toclub Feng Shang en Li Guitian (r). weken ontstond op een snelweg buiten Peking tot twee keer toe een megafde, waarvan de langste tien dagen voortduurde en ruim honderd kilometer lang was. In de hoofdstad staat het verkeer inmid dels zo vast, dat het sneller is om te fietsen. Autofan Bing (43) ziet deze proble men ook. Hij haalde zijn rijbewijs in 2004. Z'n eerste auto was een Volkswagen Santana, waarmee hij moeiteloos door kon rijden en overal kon parkeren. Nu rijdt hij in een snellere bak, een Buick. „Maar daar kom ik in de grote ste den niet meer mee vooruit. En par keren wordt ook steeds moeilij ker." De vrijheid van de eigen auto voelt Bing pas weer tijdens de tochten met zijn autoclub. Het aan tal leden groeit zo snel, dat de maandelijkse trips eind dit jaar ver anderen in wekelijkse. Niet ieder een rijdt overigens in een dure, snelle bak. „Er zitten veel gewone personenauto's bij. Het gaat meer om de nieuw ontdekte vrijheid van het rijden, dan om het type au to." In de vooral kleinere dorpen wor den ze met open armen ontvan gen, voorheen zagen ze hier nau welijks buitenstaanders. Bing: „Het levert zo'n dorp veel geld op als we langskomen. Daarom bellen we van tevoren met de lokale poli tie. Die zet dan kruispunten voor ons af, zodat de clubleden makke lijk achter elkaar kunnen blijven rijden en niet voor een rood licht hoeven wachten." Li Guitian (53), een van de leden van Bings club, kan niet wachten om zijn twee we ken oude Chevrolet Captiva uit te proberen op de snelweg. Zaterdag moet het gebeuren, tijdens de club- reis naar Zhejiang, een buurprovin cie van Sjanghai. „Mijn record op de snelweg is 195 kilometer per uur", grijnst Li, die vier jaar gele den zijn rijbewijs haalde. „Als het goed is, haalt deze Chevy met ge mak 220." Hoewel het lekker rijden is op de lege wegen buiten de steden, is het gebrek aan voorzieningen ook een probleem. Li: „We nemen onze ei gen benzine mee in jerrycans. De benzine op het platteland is niet te vertrouwen: pomphouders lengen die aan met water." Hij heeft, voor hij aan een trip begint, ook altijd een kaart bij zich waarop goede ga rages staan vermeld. „Die zijn schaars. Zonder kaart vind je ze nooit." Autoriteiten vrezen minstens 500 doden. Eerste slachtoffers gisteravond geborgen. Reddingsteams worden inge vlogen. Meeste inwoners getroffen stad sliepen nog tijdens aard verschuiving. Driehonderd huizen raakten bedolven. BRUSSEL - De Vlaamse krant Het Belang van Limburg stopt met een onlinepeiling over de parachute- moord. Dat heeft de hoofdredac teur beslist, zo is gisteren bekend gemaakt. De krant nodigde eerder lezers uit om via internet te stemmen over de vraag of een Belgische vrouw in 2006 haar liefdesrivale heeft ver moord door haar parachute on klaar te maken of niet. Maandag noemde de voorzitter van het ge rechtshof in Hasselt, waar de zaak dient, het organiseren van zo'n poll 'bijzonder onkies'. De rechtszaak over de parachute- moord trekt grote aandacht in Bel gië. De 26-jarige Els Clottemans wordt ervan verdacht een 38-jarige vriendin door sabotage van haar parachute om het leven te hebben gebracht. Beide hadden een relatie met een man uit Eindhoven. MEXICO-STAD - Bij een aardver schuiving in het westen van Mexi co zijn gisteren ongeveer driehon derd huizen bedolven. Gevreesd wordt dat honderden mensen om het leven zijn gekomen. Dat heeft de gouverneur van de deelstaat Oaxaca, Ulises Ruiz, gisteren ge zegd. Gisteravond werden de eerste do den geborgen. Honderden mensen worden nog vermist Door zware regenval in de bergen MONTREAL - Vliegtuigpassagiers mogen over twee jaar weer flesjes, tubes en make-up meenemen aan boord van een vliegtuig. Dat zei se cretaris-generaal Raymond Benja min van de leao in de Canadese stad Montreal, waar dinsdag de al gemene vergadering van die inter nationale luchtvaartorganisatie be gint. Nieuwe apparatuur maakt het mo gelijk om in luchthavens te contro leren of vloeistoffen in flesjes of tu bes explosieven bevatten. Sinds 2006 mogen passagiers om rede nen van veiligheid dit soort spulle tjes niet meer als handbagage bij zich dragen. De maatregel werd ingevoerd na dat er in Groot-Brittannië enkele terreurverdachten werden gearres teerd die aanslagen wilden plegen op passagiersvliegtuigen met explo sieve vloeistoffen in drinkflessen. Een weg is door de aardverschuiving verdwenen in Puerto Escondido.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8