201 zeeland Kerkscheurinkje in Goese GKv Iedereen mag het weten, laten i oniaten Wilt u moeiteloos naar boven? ccoli €1,00 2 kilo Broccoli 1 kilo 1,00 ORANJEROUTE De Zeeuwse Oranjesteden komen binnenkort uitgebreid aan bod op de landelijke televisie. De EO maakt deze week opna mes in Sint-Maartensdijk, Veere, Middelburg en Vlissingen. )OPSTE VAN ZEELAI DE GOEDKOOPSTE VAN ZEELAND DEZE WEEK: woensdag 29 september 2010 B door Frank Balkenende GOES - Een kleine twintig mensen hebben zich afgescheiden van de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt (GKv) in Goes. Ze gaan verder in een nieuwe kerk in oprichting, die Vliedberggemeente heet. De groep vindt dat de GKv te modern wordt. Zo is bijvoorbeeld de vrouw in het ambt voor de uitge treden gemeenteleden onbespreek baar. Afgelopen zondag zijn ze 'afgele zen' in de GKv. Met andere woor den: vertrokken. De groep 'veront ruste broeders en zusters' bestaat uit vier families, samen zo'n twin tig mensen. Deze week hebben ze vergaderd over de oprichting van een nieuwe kerkelijke gemeente: de Vliedberggemeente. „Een toe passelijke naam, zeker in het Zeeuwse. We zijn namelijk ge vlucht. Wel met pijn in het hart", zegt woordvoerder Hugo Metske van de vier gezinnen. De groep vindt dat dat in de Gere formeerde Kerk vrijgemaakt de Bij bel en het belijden van het geloof te veel worden gerelativeerd. Ze verwijst naar besluiten van de sy nodes in 2005 en 2008. De GKv moderniseert in hun ogen te snel. Metske: „We hebben een verschil van opvatting over wat de leer is. Als je de bestaande leer tijdens een synode afschaft, heb je daar een bedoeling mee, maar dat wordt voortdurend ontkend. Wij vinden dat het allemaal te frivool en te plat wordt." Metske laat weten dat de Gkv de PKN te veel achterna gaat. De afge scheidenen willen bijvoorbeeld geen 'gasten' toelaten aan het Avondmaal. In de GKv zijn daar toe wel mogelijkheden voor leden van zusterkerken. Ook vrouwen in het bijzondere ambt is een stap te ver voor de leden van de Vlied berggemeente. Landelijk zijn zo'n 1500 mensen af gescheiden van de Gkv. Nieuwe ge meenten zijn ontstaan in Kam pen, Dalfsen, Hardenberg, Veenen- daal, Zwijndrecht en nu ook Goes. Scriba Herman Bouma van de GKv Goes vindt het jammer dat 20 van de 600 leden zich hebben losgemaakt. „Ik betreur het, maar denk dat het daarbij wel blijft." Volgens Bouma kon de kloof, on danks verschillende gesprekken, niet worden overbrugd. „Van hun kant was er ook weinig wisselgeld, dus dan wordt het moeilijk." De Vliedberggemeente kerkt in het Calvijn College in Goes. Daar gaat ds Egbert Hoogendoorn van de (ook afgescheiden) Ichtusge- meente in Kampen zondag 5 okto ber voor om 9.30 en 16.30 uur. door Rob Paardekam Het zal binnenkort nie mand meer ontgaan dat Sint-Maartensdijk deel uitmaakt van de bekende Oranjeroute. In de eerste plaats omdat bij alle ingangen van de Smalstad binnenkort borden hangen met de tekst Oranjestad. Bovendien komt de Thoolse kern binnenkort uitgebreid in beeld in het EO-televisieprogramma Blauw Bloed. Sint-Maartensdijk werd net als Middelburg, Vlissingen en Veere begin dit jaar opgenomen in de Oranjeroute. Dat is een netwerk van plaatsen in Nederland en Duitsland die een historische band hebben met het koningshuis. Opname in de route is doorgaans een garantie voor de komst van toeristen, met name uit Duitsland. Sint-Maartensdijk is in de route op genomen, omdat de Oranjes in het verleden vaak in het kasteel MEEST CELEZEN THOLEN 1. Op één tank naar Stockholm 2. Thoolse rotondes ter adoptie 3. Landelijke regels voor hagelkanon. STELLING Landhuizen in het buitengebied bij Thoien is een goed idee. Geef uw me ning op de site: www.pzc.nl/tholen. Thoolse tip? Mail naar tholen@pzc.nl. Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto van Smerdiek verbleven. Boven dien is het voormalige gemeente huis aan de Markt destijds ge bouwd als een buitenverblijf voor de Oranjes. Verder draagt onze huidige vorstin nog altijd de titel Vrouwe van Sint-Maartensdijk. De band tussen het koningshuis en Sint-Maartensdijk werd in 1996 nog eens onderstreept toen de ko ningin het stadje bezocht op Ko ninginnedag. Jan Geldof uit Vrouwenpolder is de drijvende kracht achter de op name van de Zeeuwse steden in de Oranjeroute. Het viel hem op dat geen enkele stad uit die route borden heeft waarop de status van Oranjestad wordt vermeld. Daar om ontwierp hij er zelf maar een. Sint-Maartensdijk heeft de pri meur. Bij elke ingang van de kern komt een bord te hangen. Gisteren was Geldof druk in de weer met een ploeg van het televi sieprogramma Blauw Bloed. Dat programma besteedt binnenkort aandacht aan de Oranjeroute en filmt daarvoor in Zeeland. Geldof neemt de televisiemakers een aan tal dagen op sleeptouw. Gisteren trok het gezelschap over het eiland Thoien, de komende dagen gaan ze verder Zeeland in. Niet alleen de vier Zeeuwse Oranjesteden ko men in beeld. „Ik neem de ploeg mee langs alle plaatsen die ook 'maar iets met het koningshuis heb ben", stelt Geldof. „Stavenisse, bij voorbeeld. Daar staan woningen die destijds zijn geschonken door de Noorse koning. Dat is toch leuk om even te laten zien?" Ondertussen gaan ook de voorbereidingen voor de Oranjekamer in Sint-Maartensdijk gewoon door. Dat wordt een klein museumpje op de bovenverdie ping van het pand waarin de VW binnenkort zijn intrek neemt. Dat staat op de hoek van de Markt en de Kaaistraat. Als Oranjestad moet je toekomstige toeristen namelijk wel iets te bieden hebben. Volgens wethouder Kees van Dis was het de bedoeling om de ka mer in oktober te hebben inge richt, maar dat bleek te kort dag. Toch hoopt hij nog dit jaar grote vorderingen te maken. Aan materi aal bestaat in elk geval geen ge brek. In het gemeentearchief en het depot van streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland staan veel spullen over de Oranjes. Bo vendien is er een Oranjemuseum in Buren dat bereid is om delen van haar collectie tijdelijk uit te le nen. Het bestuur van museum De Meestoof biedt tevens hulp bij het opzetten van het museumpje in Sint-Maartensdijk. „Waarom zou den we hun expertise niet gebrui ken?", stelt de wethouder. Verder is er een werkgroep in het leven ge roepen die bekijkt op welke ma nier er nog meer invulling kan worden gegeven aan het predikaat Oranjestad. „Binnenkort komen er concrete voorstellen", hoopt Van Dis. Waarom zou u verhuizen of uw bed beneden zetten? Molenaar heeft trapliften voor elke trap. Bel de specialisten via 0341 - 27 40 40 voor meer nfo of een gratis Thuisadvies. Veilige stoel V Eenvoudige bediening Geschikt voor elke trap Snel geleverd en gemonteerd Verhuizen niet nodig! CE m eT j Trapliften Bedden Scootmobielen U Dhr Mevrj Naam Adres Postcode I" Plaats Telefoon E-mail Zonder postzegel opsturen naar: Molenaar Welzijnsproducten, Antw. nr 506,8070 VB Nunspeet Wethouder Kees van Dis (I) en maker Jan Geldof tonen het bord dat binnen kort bij elke ingang van Sint-Maartensdijk komt te hangen. Qj www.oranjeroute.nl l RKT: 'dag ;dag derdag ag 07.30 - 16.00 07.30 - 12.00 07.30 - 16.30 07.30 - 16.30 tze winkel in Kapelie (naast de Aldi U VINDT ONS OP DE WEEKMARKT: GOES Dinsdag 07.30 - 16.00 KAPELLE Dinsdag 07.30 - 12.00 MIDDELBURG Donderdag 07.30 - 16.30 VLISSINGEN Vrijdag 07.30 - 16.30 Tevens kunt u dagelijks terecht in onze winkel in Kapelie (naast de Aldi)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64