hobbel Onderhuids schuurt het blijven portemonnee plagen binnenland 15 www.su n n I Goedkoop naar de Sunweb Wegblijven is ook een daad Actie Kinderpostzegels begonnen Doek valt voor weekblad Yes EU heeft begrip voor Nederlandse klacht Molukse burgerwacht Aanrijding was bewaakt kerken poging tot doodslag VAKANTIES woensdag 29 september 2010 CDA-prominent Dries van Agt weet niet of hij naar het congres gaat man Wijffels voorspelt een makke lijke overwinning voor de partij top. Van Agt denkt er net zo over. „De partijleden gaan in meerder heid voorstemmen. Dat is gewoon de stemming die nu vibreert bin nen de partij: het moet maar ge beuren." Van Agt meent dat tegen standers niet op veel sympathie hoeven te rekenen. „Als ik te lang praat, zal ik uitgefloten worden. Daar maak ik me geen illusies over. Ik heb ooit wat betekend voor de partij, maar dat is dertig jaar geleden. Wie weet dan nu nog?" Hij weet niet zeker of hij naar het congres gaat. „Als ik het gevoel krijg dat het verbraste moei te is, ga ik niet. Wegblijven is ook een daad." De architecten van het kabi- net-Rutte kunnen het goed met elkaar vinden. Ook als het CDA de rijen sluit, is de stabiliteit van de coalitie ech ter niet gegarandeerd. door Laurens Kok Wie Mark Rutte, Maxi me Verhagen en Geert Wilders giste ren naar formateur Ivo Opstelten zag lopen, kon maar één ding denken: met de chemie tussen de drie zit het wel goed. Rutte sloeg nog maar eens op de schouders van zijn twee 'rechtse' kompanen. Glimlachen braken door. Aan de onderhandelingstafel ging het er naar verluidt stevig aan toe: de inzet was dan ook een niet misselijke 18 miljard euro aan be zuinigingen. Maar de persoonlijke verhoudingen bleven goed. Dat is een belangrijk verschil met de vori ge kabinetsformatie. PvdA-leider Wouter Bos en CDA-voorman Jan Peter Balkenende hadden niks met elkaar. Het kabinet-Rutte lijkt een beter begin gegund, mits het CDA de rijen sluit en instemt. Maar onder de oppervlakte schuurt het. Verha gen heeft veruit het meest te verlie zen. Het CDA hangt sinds de dra matische Kamerverkiezingen op g juni in de touwen. Door voor rege ringsdeelname te kiezen, heeft Ver hagen zijn nek ver uitgestoken. Dat het CDA vooral zetels aan de PW heeft verloren, steekt. Vol gens sommige CDA'ers heeft Wil ders maar één doel: het CDA defi nitief te splitsen in links en rechts. msmsmmsmtssffi i Hoogte verplicht eigen risico 200 150 100- 50- 1000- 2006 2007 2008 2009 2010 2011 Die houdt in dat achteraf wordt be rekend of kosten te laag zijn inge schat en wat de financiële gevol gen zijn van tussentijdse beleids wijzigingen. Als die nacalculatie wordt afgeschaft, moeten de verze keraars hogere premies gaan invoe ren om genoeg geld in hun kassen te hebben. „Dat kan de burger een 2008 2009 2010 2011 2012 2006 en 2007 kende een no claim ter hoogte van 255,- brom vektis extra premieverhoging opleveren van 6o euro per jaar", zei ZN-voor- zitter Hans Wiegel gisteren. Bij de invoering van het huidige ziektekostenstelsel in 2006 voorza gen critici dat verzekeraars om klanten binnen te halen eigenlijk te lage premies zouden berekenen, die de jaren daarna flink zouden Terwijl het CDA 'door het putje gaat', heeft Wilders de zetels voor het opvegen. Een mislukking kan Verhagen zich niet permitteren. Als de partij in de peilingen niet snel opkrabbelt, zal het rumoer blij ven.klinken. De Statenverkiezingen in maart staan voor de deur en vele provinciale CDA-politici zien de bui al han gen. Een slechte score ondermijnt de stabiliteit van Rutte I op een direc te manier. Hoe minder zetels in de provincie, hoe minder in de Eerste Kamer. Zonder 'rechtse' meerder heid in de senaat krijgt het kabi net het lastig. Voor Wilders geldt op het eerste gezicht dat hij slechts te winnen heeft met zijn gedoogsteun. Hij draait mee aan de knoppen, maar ontloopt regeringsverantwoorde lijkheid. Toch heeft Wilders ook angst dat het zijn PW net zo ver gaat als de LPF in het eerste kabi net-Balkenende. Door onderlinge strubbelingen blies die partij zich uiteindelijk zelf op. Spannend voor Wilders is ook hoe de compromissen op het ge bied van zorg en sociale zekerheid bij zijn achterban vallen. Het CDA hoopt stiekem dat de PW aan ge loofwaardigheid inboet en dat de verloren kiezers terugkeren naar de moederschoot. Rutte is erin geslaagd zijn belang rijkste concurrenten aan zich te binden, nu is het zaak ze vast te houden. Wellicht kan de oppositie hem een handje helpen. In het eer ste kabinet-Van Agt leidde het he vige verzet er juist toe dat de rege ringspartners CDA en WD nog dichter op elkaar kropen. Rutte kan alle hulp gebruiken om het onderlinge vertrouwen te ver sterken. gaan stijgen om zwarte cijfers te kunnen blijven schrijven. De zorgkosten blijven stijgen door dat technisch steeds meer moge lijk is terwijl minder mensen pre mie betalen dan verwacht werd. En dan laat ook de financiële crisis zijn sporen na. De Nederlandsche Bank is strenger geworden en wil dat verzekeraars meer geld in kas houden en minder premiegeld wegzetten in risicovolle beleggin gen. Naast de hoogte van de premie is ook de inhoud van het verzekerde basispakket van belang. In 2011 ver dwijnen de tandheelkundige hulp voor 18- tot 22-jarigen, anticoncep tie vanaf 21 jaar, antidepressiva en rollators, krukken en looprekken uit dit basispakket. Wie zich daar voor tóch wil verzekeren, ziet zijn premie nog meer stijgen. Daar staat tegenover dat program ma's voor stoppen met roken wél vergoed gaan wordén. HOOFDDORP Het weekblad Yes houdt op te be staan. Sanoma Uitgevers maakte gisteren bekend dat het laatste nummer eind december ver schijnt. Yes, een tijdschrift voor en over twintigers, heeft 24 jaar be staan. Sanoma zag niet genoeg 'winstpotentieel' meer in het tijd schrift. Sanoma maakt al jaren in totaal meer dan zeventig tijdschrif ten. ASSEN BRUSSEL De Europese Commissie wil Neder land en enkele andere nettobeta lers aan de EU tegemoetkomen. Nettobetalers zijn landen die meer aan de EU moeten bijdragen dan ze krijgen. Commissaris Lewandows- ki toont begrip voor Nederlandse klachten. Volgens hem is het be langrijk dat er in de lidstaten draag vlak is voor de financiële afdrach ten aan Brussel. CULEMBORC De Molukse gemeenschappen in Assen, Bovensmilde en Appinge- dam gaan hun kerkgebouwen 's nachts bewaken. Dit om te voorko men dat er opnieuw brand wordt gesticht. Tijdens bijeenkomsten in Assen en Bovensmilde meldden zich diverse Molukkers aan voor een burgerwacht die in de late avonduren en 's nachts de wijken gaat bewaken. De 22-jarige Culemborgse Marok kaan die op nieuwjaarsdag drie per sonen aanreed in de overwegend Molukse Diepenbrockstraat, pleeg de pogingen tot doodslag. Dat vindt de rechtbank in Arnhem, hoewel de rechtbank ook gelooft dat hij in paniek handelde. De rechtbank legt anderhalf jaar cel op, waarvan een halfjaar voorwaar delijk. Er was vier jaar cel geëist. —WIIII mil 'i' 11 iHimiimiiih' 1 DEN HAAG - Noortje Herlaar gaf gis teren officieel het startsein voor de Kinderpostzegelactie 2010 op Den Haag Centraal. De musicalster be stelde de eerste kinderpostzegels en kaarten bij de 11-jarige Nikita, dit jaar de projectambassadeur voor Kinderpostzegels. Zij heeft een spierziekte en krijgt op school extra steun eri huiswerkbegelei ding dankzij een project van Kin derpostzegels. De zegels staan voor de derde keer in het teken van onderwijs. De organisatie vindt het belangrijk om onder de aandacht te brengen dat er wereld wijd honderd miljoen kinderen niet naar school kunnen. mm Gemiddelde hoogte betaalde premie (bedragen in euro's) 1200 €1196

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5