221 zeeland jSl M.i Koffer vol verboden vruchten Dierenpartij wil ingreep hondenbelasting Veere - -se Zeeuwse locaties in historieproject ■ife Eén nieuw rampenplan voor alle gemeenten brieven ALCOHOL- EN DRUGSPREVENTIE Ouders met puberkinderen kunnen in hun eigen huiskamer voorlichting krijgen over alcohol en drugs. BOEKENPRIJS www.pzc.nl/boekenprijs De Schelde Kap Veerse bos Traumahelikopter woensdag 29 september 2010 door Nadia Berkelder Het alcoholgebruik on der jongeren in Zee land moet worden te ruggebracht De pro vincie en alle der tien Zeeuwse gemeenten streven ernaar het drankgebruik van jonge ren onder de zestien jaar tegen te gaan en dat van oudere jongeren te beperken. Ze willen dat doen door middel van een campagne met de titel 'Laat ze niet verzui pen'. Die campagne loopt al een tijdje in de Oosterschelderegio, maar wordt nu uitgebreid: gemeenten en provincie besteden er samen vier ton aan. Ziekenhuizen moe ten jongeren die door alcoholge bruik op de eerste hulp belanden registreren. En ook de politie moet bijhouden welke jongeren te veel gedronken hebben. Homeparty's zijn al langer onderdeel van die campagne. Dat zijn een soort tup- perwareparty's, maar dan zonder keukenspullen en mét voorlich ting over alcohol en drugs. Giste- MIDDELBURG - Het Fort Ramme- kens, het Gat van Ouwerkerk, de Passegeule in Zeeuws-Vlaanderen, de Walcherse rede en de Deltawer ken zijn opgenomen in een lijst van 45 locaties van het Nationaal Historisch Museum. Ze maken deel uit van het project 'Plaatsen in Nederland' dat in 20ir begint. Op die plaatsen worden histori sche informatie, fysiek en digitaal ontsloten. Centraal staan de ge beurtenis, de plek en de histori sche context. Elk jaar worden onge veer vijftig locaties toegevoegd, steeds aan de hand van het thema van de Week van Geschiedenis. plaatsen.innl.nl Bij exploot van t.k.-gerechtsdeurwaarder L de Braai te Terneuzen d.d 24 septem ber 2010 is op verzoek van CLAVIS BEHEER B.V. gevestigd te Terneuzen, aan ERNA GEMMA COOLSEN (16-2- 1949), voorheen wonende te Terneuzen, doch thans zonder bekende woon- en of verblijfplaats, danwel kantooradres of vestigingsplaats in Nederland en daarbui ten. betekend de grosse van het vonnis d.d. 8 september 2010 gewezen door de Rechtbank Middelburg, sector kanton Terneuzèn, tussen requirante als eiseres en gerequireerde als gedaagde en bij welk vonnis Coolsen (ondermeer) is ver oordeeld tot betaling van het daarin gemelde verschuldigde, alsmede tot ont ruiming van de daarin gemelde garage box. De gerechtelijke ontruiming zal plaatsvinden op dinsdag 12 oktober 2010 te 12.00 uur Van dit exploot kan belanghebbende een afschrift verkrijgen op onderstaand adres. Van Damme c.s. - Gerechtsdeurwaarders Axelsestraat 12 4537 AJ TERNEUZEN Tel.: 0115-613651. ren was er één op basisschool De TWeemaster in Goes-Noord. Niet bij iemand thuis dus, want het is best lastig om een echte ho meparty te organiseren, vertelt André Nijssen van Indigo, de orga nisatie voor geestelijke gezond heidszorg en verslavingszorg. „Wer ving is het probleem. Zo'n party houden we het liefst bij iemand thuis, zoals bij een tupperwarepar- ty: mensen kunnen vrienden of kennissen uitnodigen, maar vaak schamen mensen zich er een beet je voor. Die homeparty's zijn voor al bedoeld om wat meer gesloten groepen te bereiken, zoals deze al lochtone moeders vandaag, of mensen met een wat zwaardere christelijke achtergrond." De meeste moeders die op deze dinsdagmiddag samen zijn drin ken geen alcohol thuis, zeggen ze. En hun kinderen mogen het ook niet. „Bij ons bepaalt het geloof dat", zegt één van hen. „Het mag niet." Dat ze - door vrienden, op school of op het werk - aangezet kunnen worden om toch alcohol en drugs te gebruiken, dat weten ze wel. „Vooral de jongens", zegt Wat is volgens u het beste Zeeuwse boek van 2010? Stem mee voor de PZC-publieksprijs op: Altijd op de hoogte van het laatste Zeeuwse nieuws: www.pzc.nl/nieuwsbrief Volg de PZC op Twitter twitter.com/pzcredactie één van de moeders. De homepar ty is voor de vrouwen vooral een eerste kennismaking met drugs. „Nee", schudden ze tegelijkertijd. Ze hebben geen idee hoe hasj en wiet gebruikt worden. De van oor sprong Egyptische Badria denkt wel het verschil te weten. „Mis schien is hasj wel meer groenig?" Jolanda Polderdijk van Indigo laat zakjes drugs rondgaan. De vrou wen reageren giechelig. „Die staaf jes, is dat nou hasj?" Jolanda knikt van ja. Het komt van dezelfde plant. „Oóóóóól", gaat het door de groep. En als er een joint tevoor schijn komt, neemt de herkenning toe. „Die kost twee euro", weet een moeder. En nu ze het er toch over hebben: die wietplanten, zijn dat die grote, met die grote blade ren? „Die heeft: mijn buurvrouw ook in de tuin." „Mijn buurman heèft ze op zolder", zegt een an der. Polderdijk waarschuwt: „De boetes zijn hoog als je betrapt wordt moet je ook je huis uit." De culturele verschillen zijn groot in de groep. Een Aziatische vrouw drinkt wel eens bier, geeft ze toe. En één van de Turksen rookt. Een MIDDELBURG - De dertien gemeen telijke rampenplannen worden ver vangen door één regionaal crisis plan van de Veiligheidsregio Zee land (VRZ). Dat moet het risico van haperende samenwerking bij grootschalig optreden beperken, zo is de veronderstelling. Het regionale crisisplan borduurt voort op de bestaande gemeentelij ke afspraken. De huidige rampen plannen zijn volgens de VRZ 'om vangrijk en ontoegankelijk en no digen in de praktijk niet uit tot ge bruik'. Het voorgestelde plan van aanpak wordt vandaag besproken. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De gemeente Veere wentelt de kosten van de opvang van loslopende dieren af op wille keurige hondenbezitters. Dat is on eerlijk en daarom moeten de mi nisters van LNV, Financiën en Bin nenlandse Zaken ingrijpen. Dat vindt de Partij voor de Dieren in de Tweede Kamer. Kamerlid Es ther Ouwehand heeft de demissio nair ministers daarom vragen ge steld. Ze reageert daarmee op het be richt dat de hondenbelasting in Veere het komend jaar vijf procent extra omhoog gaat om geld bin- bekentenis die tot ontzetting leidt bij de Marokkaaansen. „Ik ben in Nederland begonnen", giechelt de Turkse. „Mijn kinderen, die zijn twaalf, tien en acht, die vinden het niks. Ze vragen waarom ik rook, zeggen dat ik snel doodga." Marokkaanse vrouwen roken niet. „Voor een vrouw is dat echt een ta boe", zegt één van hen. „Mannen mogen het ook niet, maar ze doen het toch. Mijn man ook. En mijn zoon van zeventien." Een vrouw die rookt, dat is een straatmeid, valt een Somalische haar bij. „Ik was laatst in Amsterdam", huivert de Marokkaanse nog even verder. „Daar zag ik vrouwen mét een hoofddoek op roken. Met een hoofddoek! Dat is niet normaal, ik schaam me dan echt voor ze." Badria, die veertien jaar geleden vanuit Egypte naar Nederland kwam, neemt na afloop een stapel folders mee naar huis. „Ja, ik heb echt iets aan deze bijeenkomst ge had", zegt ze. „Van XTC had ik ei genlijk nog nooit eerder gehoord, en van speed ook niet. Ik laat de folders ook lezen aan mijn kinde ren, zodat ze informatie hebben." ::T - «W, !,v- VV nen te halen voor de opvang van loslopende huisdieren. Iedere ge meente is verplicht om een zwer vend 'gezelschapsdier' minimaal twee weken op te vangen. Veere denkt jaarlijks 5000 euro no dig te hebben en verhaalt dat op hondenbezitters. De Partij voor de Dieren is daarover niet te spreken. Ze vindt dat een heffing moet wor den ingevoerd op de verkoop van dieren - te betalen door fokkers, handelaren en verkopers. Dat zou het aantal impulsaankopen rem men en een financiële basis vor men voor de opvang van gedump te dieren, is de redenering van de gemeente Veere. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl We hadden uitgekeken naar de nieuwe film over 'de Schelde', maar wat een desillusie en teleur stelling! Door eenzijdige research, voorbereiding, uitbeelding, vormge ving en (veelal rood) gekleurde in terviews is er een verwrongen kari katuur ontstaan, waarin vele Vlis- singse, Walcherse en Zeeuwse Scheldemedewerkers en ex-mede werkers zich niet of nauwelijks kunnen herkennen. Ik zal probe ren deze film snel weer te verge ten. De vele Scheldemedewerkers en collega's uit al die jaren, die veel al terecht trots waren op hun vak manschap, werk, producten, projec ten, bedrijf en collega's zal ik niet licht vergeten. In dankbare herinne ring, Schelde Terneuzen, Gieterij Middelburg, Schelde Machinefa briek. Chr. L. Fleurbaaij Vlaamse Gaai 9, Oostkapelle Het is het waterschap ontgaan, dat het Veerse bos bij de kreken cultu reel erfgoed is, dat van historische waarde is. In 1946 is door Staatsbos beheer deze aanplant verzorgd met medewerking van bevolking om, na de inundatie van Walcheren (1944) weer enkele bomen in het polderland van Walcheren te krij- gen. Deze bomen zijn bijna 65 jaar oud, en vrijwel de enige in het lage polderland van Walcheren. En dan de reden: 'om de natuur- en cul tuurbeleving van het gebied te ver groten' (krant, 20 sept.). Hoezo! Wat ik begrijp, is het hoogste dat kan worden bereikt, dat men van uit de auto op de Polredijk alles kan overzien. De houthandelaar mag zelf 7 hectare bos weghalen. Noord-Walcheren is toch be schermd Landschap! Dat er in de Veerse kreken karpers zwemmen, is misschien vervelend voor de wal len, en de hengelaars. Maar door de wallen glooiend te maken veran dert daar niets aan. En dat men mensen doet geloven, dat de wa terkwaliteit verbetert, is natuurlijk niet te geloven! J. Buijs Prelaatweg 5, Aagtekerke Ik heb nooit begrepen waarom het besluit genomen is om de Rotter damse traumaheli (MUG) nu pas in te zetten. Drie jaar geleden was dat ook aan de orde; toen werd er niets gewijzigd! Waarom nu wel? De aanvliegtijd uit Rotterdam is 45 minuten; de aanvliegtijd met de MUG 15-20 minuten. Hebben de burgemeesters die dat protocol heb ben getekend zich in de luren laten leggen? Een eerste stukje weg van de pri ma gezondheidszorg in Zeeuws- Vlaanderen (samen met België); een eerste stap om heel stiekem zorg over te hevelen naar Goes en verder? De gemeenteraad in Hulst is anders ingelicht! Jos van Eek Oude Galgenstraat 25, Sint Jansteen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56