21 zeeland Verkleining plan voor Een misschien begaanbaar padje SP in Kamer: Thermphos krijgt te veel tijd Linkse hobby PZC woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! ONTEIGENING De verkleining van het plangebied kan partijen tot elkaar brengen, hoopt de CDA-Statenfractie. Maar binnen het eigen smaldeel blijft verzet tegen gedwongen onteigening bestaan. IWS'tifill WK BE BB *4, Z?, VIDEO'S KUSTMARATHON woensdag 29 september 2010 door Ernst Jan Rozendaal De kunstwereld is in rep en roer. De vrees be staat dat het rechtse ka binet 200 miljoen euro gaat bezuinigen op cultuur. De provincie Zeeland heeft aan de grootste culturele instellingen al een bezuiniging van twintig pro cent opgelegd. Het budget voor kunst is slechts een fractie van el ke overheidsbegroting, maar het staat wel stoer om in die 'linkse hobby' te snijden. Culturele organisaties moeten hun eigen broek ophouden, vin den veel politici. Is het toeval dat musea uitgerekend nu met de gek ste plannen komen om meer pu bliek te trekken? In Apeldoorn willen ze de Suzuki Swift tentoon stellen waarmee Karst T. ander halfjaar geleden op de koninklij ke familie inreed. De commotie daarover is nauwelijks geluwd of het Rijksmuseum maakt bekend het pistool te willen showen waar mee Pim Fortuyn is vermoord. Ramptoerisme als cultuur verko pen, dat lijkt de nieuwe formule. Jammer dat we in dit opzicht niks van het Zeeuws Museum horen. Volkert van der G. is een Zeeuw, dus dat pistool van hem hoort thuis in Middelburg, maar het Rijks is ons mooi te vlug af. Wat hebben we dan wel? Geluk kig is er geen Zeeuwse link met andere politieke moorden of rampspoed, maar het nadeel is wel dat er daardoor niks sensatio neels valt te exposeren. Zelfs als we teruggaan tot de tijd van Michiel de Ruyter levert dat wei nig op. Zijn blauwgeruite kiel heeft waarschijnlijk nooit bestaan en de kanonskogel die zijn linker voet verbrijzelde ligt op de bo dem van de Middellandse Zee. We zullen het moeten doen met een foto van Geert Wilders die zich in juni voor Veronica Magazine liet portretteren als De Ruyter. Maar wacht eens... Bleek niet on langs - in Geert Wilders The Movie - dat de PW-leider graag landschap jes schildert? Dat biedt kansen! Zeeuws Museum, nodig Wilders uit de Hedwigepolder, 't Zwin en Waterdunen te schilderen, nu het nog kan. Zo'n tentoonstelling wordt een hit. Stel je voor: gered door de linkse hobby van Geert. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) - Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. door René Hoonhorst Topman Cees Slager van Molecaten klimt niet in de gordijnen nu de CDA-Statenfractie voor stelt het plan voor re- creatie- en natuurgebied Waterdu nen te verkleinen. Zo lang de 'unieke combinatie' van recreatie en zilte natuur geen geweld wordt aangedaan, wil Slager met ieder een in gesprek blijven. „Iedereen heeft gelijk, vanuit eigen standpunt gezien. Het gaat er om met concessies van beide kanten naar een zo groot mogelijk draag vlak te zoeken. Ik wijs eventuele aanpassingen dus niet bij voorbaat af', zegt Slager. De directeur van Molecaten voegt er wel aan toe dat ook andere partijen er dan zo over moeten denken. Als Haagse minis teries bij verandering van de plan nen hun investeringen terugtrek ken, valt de bodem onder de uit voering van de plannen weg. Slager benadrukt dat hij grote mo gelijkheden ziet voor recreatiepark Waterdunen. „Mensen komen niet alleen meer voor een huisje naar een recreatiepark. Ze willen de om geving beleven." Hij bevestigt dat Molecaten niet over één nacht ijs is gegaan en gedegen marktonder zoek heeft gedaan. „Maar om te be wijzen dat het recreatiepark een groot succes kan worden, moet het er natuurlijk wel eerst komen." De Aardenburgse CDA-coryfee Eugène Wijffels (voormalig Staten lid, wethouder en raadslid van Aar denburg) was juist vanwege ver wachte economische impulsen al tijd al voorstander van het combi neren van een nieuw recreatie park, nieuwe natuur en een nieu we zeewering. „Het gaat niet al leen om de kwaliteitsslag van het reCTeatiebedrijf Waterdunen. Ande re recreatieparken in de buurt gaan mee, omdat ze ook vertrou wen in de toekomst krijgen." Om draagvlak te krijgen en de im passe vlot te trekken, lanceerde Wijffels twee jaar geleden al het idee Waterdunen in te krimpen. Door het gedeelte tussen Lange- weg en Hogedijk/Nolletjesdijk 'na- tuurvrij' te houden, hoeft een boe renbedrijf minder te worden aan gekocht en blijft de verbinding Breskens-Groede via Langeweg en Slikkenburgseweg gehandhaafd. „Twee jaar terug wilden zowel de tegenstanders van Waterdunen als de provincie er niet van horen. Als nu wel een meerderheid voor de aanpassing te vinden is, zou dat mooi zijn." De laatste week laten steeds meer partijen en indivi duen horen voor Waterdu nen te zijn. Zeeuws-Vlaanderen Positief en Werkgroep Waterdu nen Groede betogen dat Waterdu nen dé reddingsboei kan zijn voor een door krimp en leegloop be dreigde streek. Dat zij de 'zwijgende meerder heid' vertegenwoordigen wordt in twijfel getrokken door de Vrien den van Waterdunen Nee!!! Die ac tiegroep had gistermiddag al ruim tweeduizend steunbetuigingen te gen 'het ontpolderen' van de Oud-Breskenspolder ingezameld. Volgens woordvoerder Guus Lan- geraert zouden dat er veel meer zijn als de honderden mensen die zich eerder tegen de verwezenlij king van Waterdunen uitspraken nogmaals steun hadden betuigd. Zes jaar nadat Het Zeeuwse Land schap de plannen voor Waterdu nen - een in 1357 verdronken stad je - presenteerde als lustoord voor rustende en fouragerende (trekvo gels en genietende toeristen lijkt verwezenlijking nog ver weg. Tweeënhalve week geleden was hij nog zeer resoluut. De suggestie van het CDA om Waterdunen te verkleinen zou 'het zorgvuldig opgebouwde kaar tenhuis ineen doen vallen'. Giste ren, na de wekelijkse vergadering van het dagelijks provinciebestuur, reageerde gedeputeerde Marten Wiersma (GL - hij heeft het pro ject om economie, veiligheid en natuur in West-Zeeuws-Vlaande- ren te versterken in zijn portefeuil le) toeschietelijker. „Het is een pad je waarvan de begaanbaarheid moet worden bekeken", zei hij. Wiersma had ook waardering voor het feit dat het CDA een uit weg zoekt in het Waterdunendos- sier. „Iedere poging om het project uit te voeren, is zonder meer te waarderen." Wat het dagelijks be stuur inhoudelijk vindt van het CDA-voorstel de oppervlakte van Waterdunen terug te brengen van 300 naar 225 hectare liet hij in het midden. Maar hij zei wel: „We wil len met oplossingen naar de sa menleving komen; niet met pro blemen." Bij andere politieke partijen in de Staten van Zeeland is met enige verwondering kennis genomen van het voornemen van het CDA vrijdag bij de behandeling van het Waterdunenproject een verklei ning van het gebied te bepleiten. „Verrassend", zei Kees Bierens. „Zeker van een coalitiepartij en zo kort voor de finale besluitvor ming." Goos Roeland (SGP) veron derstelde dat vooral interne partij politieke overwegingen aan de stel- lingname van het CDA ten grond slag liggen. Johan Robesin (PvZ) sprak van 'politiek gespartel om dat de achterban in West-Zeeuws- Vlaanderen zich roert'. Leen Har- pe (GL) meende dat een fiks klei nere oppervlakte Waterdunen on deruit haalt. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het is niet zonder meer acceptabel dat de provincie Zeeland Thermphos tot 2015 de tijd geeft om orde op zaken te stel len. Dat vindt de SP in de Tweede Ka mer. Kamerlid Paulus Jansen heeft minister Eimert van Middelkoop (VROM, Christenunie) ophelde ring gevraagd over de problemen rond de uitstoot van dioxine. Jan sen wil weten of de minister het verbeterplan adequaat vindt en of de schade aan gezondheid, boeren en natuur wordt geïnventariseerd. Ook vraagt Jansen op welke ter mijn Thermphos weer voldoet aan alle wettelijke vergunningseisen. Jansen heeft moeite met de ter mijn die de provincie Zeeland aan Thermphos wil geven. „2015 is wel heel coulant. De wet is er niet voor niets. Het is opmerkelijk dat een bedrijf dat al jarenlang de wet overtreedt nog eens zoveel extra tijd krijgt om schoon schip te ma ken. De effecten op de omgeving gaan in die tijd wel door. Bedrijfs kosten lijken te worden afgewogen tegen gezondheid en dat bevalt me niet. Thermphos moet hooguit de tijd krijgen die het nodig heeft om technisch de orde op zaken te stellen. Geen moment langer." Of ze nu vandaag gemaakt zijn of een jaar geleden. Alle video's zijn terug te kijken :www.pzc.nl/video Dit weekend is het zover. Op www.pzc.nl/kustmarathon komt u alvast in de stemming. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter twitter.com/pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2