Balletschool baalt van procedures Iedereen mag het weten, iSl zeeland Aannemer houdt effect bronbemaling tunneltje continu in de gaten Europees geld voor Oude Havenstraat Weer fietsen opruimactie in Middelburg ORANJEROUTE De Zeeuwse Oranjesteden komen binnenkort uitgebreid aan bod op de landelijke televisie. De EO maakt deze week opna mes in Sint-Maartensdijk, Veere, Middelburg en Vlissingen. woensdag 29 september 2010 w Isabelle Zwaan in haar balletschool in de Kenau Hasselaarstraat. foto Ruben Oreel door Theo Giele VLISSINGEN - Echt zenuwachtig wordt ze er niet meer van de juri dische procedures, maar leuk is an ders. Sinds vijf jaar heeft Isabelle Zwaan een balletschool in een pand aan de Kenau Hasselaarstraat in Vlissingen. Tussen het Woold- huis en de plek waar hotel Britan nia stond. Boven de balletschool zijn vier ap partementen. Tot de komst van Zwaan was er een sportschool en een fysiotherapeut in gevestigd. Om er een balletschool in te mo gen beginnen had Zwaan vrijstel ling van de bepalingen in het be stemmingsplan nodig, want daar in had het nog de bestemming van garage (van hotel Britannia). Dat was snel beslist. Op één per soon na had de vereniging van ei genaren geen bezwaar, aldus Zwaan. De gemeente ging ak koord, maar de ene tegenstemmen de bovenbuurman begon een juri dische procedure. En niet een, maar meerdere. Om de bestemmingsplanwijziging, om de geluidsvergunning, over de gip sen scheidingswandjes, kortom, te gen elke vergunning die de ge meente aan de balletschool ver leende werd door de bovenbuur man bezwaar gemaakt. Zonder succes overigens. Telkens weer bleek de balletschool aan alle nor men te voldoen. De gemeente kreeg als vergunningverlener steeds gelijk. Eerst van de eigen commissie die zich over de bezwa ren boog, vervolgens van de recht bank in Middelburg en vervolgens van de het hoogste rechtscollege, de Raad van State in Den Haag. Vorige week reisde Zwaan maar weer maar naar Den Haag om een zitting van de Raad van State bij te wonen. Ditmaal ging het om sloopwerkzaamheden die al in 1997 waren uitgevoerd. Daarbij viel het woord 'instortingsgevaar', maar deskundigen hebben bij her haling verklaard dat hiervan geen sprake is. De gemeente toog met zes man naar Den Haag om dit nog eens te benadrukken. „Op zich kost het ons behalve tijd geen advocaatskosten, de gemeen te is partij", vertelt Zwaan. „Maar dit soort procedures kosten wel handenvol belastinggeld. „In het begin was ik nog wel zenuwachtig, maar ik heb veel vertrouwen in het Nederlandse rechtssysteem." De Raad van State doet over zes weken uitspraak. door Theo Giele SEROOSKERKE - Aannemerscombi- natie Kun57 houdt de effecten van de bronbemaling bij de aanleg van een tunneltje in Serooskerke con stant in de gaten. Tot op tweehonderd meter van het .werk zijn 22 peilbuizen ge plaatst en bij een aantal panden, waaronder Molen De Hoop, de au la van de begraafplaats, het huis van de familie Staal en twee pan den aan de Kadetweg wordt dage lijks gemeten of er verzakking op treedt. Tot nu toe is hiervan nau welijks sprake, aldus de aanne merscombinatie in een reactie op de onrust die in de buurt was ont staan over de bronbemaling. Dat is het tijdelijk wegpompen van door Rob Paardekam Het zal binnenkort nie mand meer ontgaan dat Sint-Maartensdijk deel uitmaakt van de bekende Oranjeroute. In de eerste plaats omdat bij alle ingangen van de Smalstad binnenkort borden hangen met de tekst Oranjestad. Bovendien komt de Thoolse kern binnenkort uitgebreid in beeld in het EO-televisieprogramma Blauw Bloed. Sint-Maartensdijk werd net als Middelburg, Vlissingen en Veere begin dit jaar opgenomen in de Oranjeroute. Dat is een netwerk van plaatsen in Nederland en Duitsland die een historische band hebben met het koningshuis. Opname in de route is doorgaans een garantie voor de komst van toeristen, met name uit Duitsland. Sint-Maartensdijk is in de route op genomen, omdat de Oranjes in het verleden vaak in het kasteel van Smerdiek verbleven. Boven dien is het voormalige gemeente huis aan de Markt destijds ge bouwd als een buitenverblijf voor de Oranjes. Verder draagt onze huidige vorstin nog altijd de titel Vrouwe van Sint-Maartensdijk. De band tussen het koningshuis en Sint-Maartensdijk werd in 1996 nog eens onderstreept toen de ko ningin het stadje bezocht op Ko ninginnedag. Jan Geldof uit Vrouwenpolder is de drijvende kracht achter de op name van de Zeeuwse steden in de Oranjeroute. Het viel hem op dat geen enkele stad uit die route borden heeft waarop de status van Oranjestad wordt vermeld. Daar om ontwierp hij er zelf maar een. Sint-Maartensdijk heeft de pri meur. Bij elke ingang van de kern komt een bord te hangen. Gisteren was Geldof druk in de weer met een ploeg van het televi sieprogramma Blauw Bloed. Dat programma besteedt binnenkort aandacht aan de Oranjeroute en Wethouder Kees van Dis (I) en maker Jan Geldof tonen het bord dat binnen kort bij elke ingang van Sint-Maartensdijk komt te hangen. grondwater om de bouw mogelijk te maken. Het water wordt plaatselijk wegge pompt uit de zandlaag onder de metersdiepe klei- en veenlaag waarop de panden in de buurt zijn gebouwd. Met die bovenste laag gebeurt eigenlijk niets. Door heiwerkzaamheden is eerder schade ontstaan aan de woning van de familie Staal aan de Molen straat. Die schade zal door de ver zekeraar van de aannemer worden vergoed. Over de hoogte van het schadebe drag bestaat nog geen overeen stemming. Voordat de bouw van het tunneltje begon zijn door de aannemer een kleine zeshonderd foto's gemaakt om de aanvangssi- tuatie in beeld te brengen. ARNEMUIDEN - De provincie is be reid een deel van het Europese geld voor Zeeland te besteden aan de herinrichting van de Oude Ha venstraat in Arnemuiden. Het gaat om een project dat in to taal 267.800 euro kost. Uit de EU-pot wordt daarvan de helft be taald, de rest komt voor rekening van de gemeente Middelburg. Bedoeling van de herinrichting is in de straat 'het historisch mari tiem' karakter te versterken. De herinrichting van de Oude Ha venstraat maakt deel uit van een veelomvattender plan om delen van Arnemuiden een facelift te ge ven. filmt daarvoor in Zeeland. Geldof neemt de televisiemakers een aan tal dagen op sleeptouw. Gisteren trok het gezelschap over het eiland Tholen, de komende dagen gaan ze verder Zeeland in. Niet alleen de vier Zeeuwse Oranjesteden ko men in beeld. „Ik neem de ploeg mee langs alle plaatsen die ook maar iets met het koningshuis heb ben", stelt Geldof „Stavenisse, bij voorbeeld. Daar staan woningen die destijds zijn geschonken door de Noorse koning. Dat is toch leuk om even te laten zien?" Ondertussen gaan ook de voorbereidingen voor de Oranjekamer in Sint-Maartensdijk gewoon door. Dat wordt een klein museumpje op de bovenverdie ping van het pand waarin de VW binnenkort zijn intrek neemt. Dat staat op de hoek van de Markt en de Kaaistraat. Als Oranjestad moet je toekomstige toeristen namelijk wel iets te bieden hebben. Volgens wethouder Kees van Dis was het de bedoeling om de ka mer in oktober te hebben inge richt, maar dat bleek te kort dag. Toch hoopt hij nog dit jaar grote vorderingen te maken. Aan materi aal bestaat in elk geval geen ge brek. In het gemeentearchief en het de pot van streekmuseum De Mees- toof in Sint-Annaland staan veel spullen over de Oranjes. Boven dien is er een Oranjemuseum in Buren dat bereid is om delen van haar collectie tijdelijk uit te lenen. Het bestuur van museum De Meestoof biedt tevens hulp bij het opzetten van het museumpje in Sint-Maartensdijk. „Waarom zou den we hun expertise niet gebrui ken?", stelt de wethouder. Verder is er een werkgroep in het leven ge roepen die bekijkt op welke ma nier er nog meer invulling kan worden gegeven aan het predikaat Oranjestad. „Binnenkort komen er concrete voorstellen", hoopt Van Dis. www.oranjeroute.nl Door een aantal bestaande en nieuwe projecten te bundelen en die als een pakket onder de titel 'valorisatie' en 'dorpen van de 21e eeuw' aan de EU kunnen ze in aanmerking komen voor Europese ondersteuning. Voorwaarde is wel dat kennis en ervaring wordt ge deeld met andere plaatsen langs de zuidelijke Noordzee. Dat wor den Besselare (België), Hythe (En geland) en de Franse organisatie CAUE. De projecten waar het om gaat zijn onder meer de doorgaande route (Schuttershof-Nieuwlandse- weg), de winkelstraten en de Oude Havenstraat. MIDDELBURG - Fietsen die bij het NS-station in Middelburg niet in de beugels staan, worden komen de maandag verwijderd. De gemeente Middelburg ruimt met enige regelmaat fout gepar keerde fietsen omdat die de per rons en kaartautomaten lastig be reikbaar maken. Vooral ouderen, gehandicapten en de hulpdiensten ondervinden hinder van de her en der neergezette fietsen. Geruimde fietsen gaan naar de stichting Gered Gereedschap aan de Arnesteinweg. Tegen betaling van 15 euro, overlegging van een le gitimatiebewijs en een passende fietssleutel kunnen de foutparkeer- ders hun rijwiel daar ophalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20