cultuur 113 Samenwerking noodzakelijk 'Into the Woods biedt totaaltheater' m/j «AM.dJ.IM CULTUURBEZUINICINGEN Geen scheiding tussen 'elite' en 'het volk' agenda ZEEUWSE boekenprijs woensdag 29 september 2010 door Ali Pankow Henk Schoute ergert zich mateloos aan het onder scheid tussen 'elite' en 'het volk' dat gemaks halve gemaakt wordt in de discus sie over bezuinigen op cultuur. Hij loopt zich warm voor het Zeeuws Cultuurdebat morgen in de Histo rische Kerk in Oost-Souburg. „Als 10-jarig jochie uit een arbei dersbuurt in Amsterdam-Noord zat ik bij de openluchtvoorstelling van Shakespeare waar mijn ouders in meespeelden. Dat had niks met elite te maken. Het was een voor stelling voor en door mensen uit de buurt", zegt Schoute, directeur van Productiehuis Zeelandia en Zeeland Nazomerfestival. „Ik heb mezelf ook nooit afgevraagd of ik nou naar gesubsidieerd- of niet-ge- subsidieerd theater ben geweest. Daar valt ook moeilijk een scheids Peter Neef, directeur STEZ lijn in te trekken. Joop van den En- de-producties bijvoorbeeld onge subsidieerd? Maar de schouwbur gen waarin veel van zijn voorstel lingen worden gespeeld, zijn wel gesubsidieerd." Schoute heeft Van den Ende overi Henk Schoute, directeur Zeelandia gens heel hoog opstaan. Hij heeft voorbeelden te over om aan te ge ven dat deze producent echt wel wat meer is dan 'entertain- ment-brenger voor het volk'. Vol gens hem steunt Van den Ende met geld en overtuiging graag be loftevol talent dat het verdient tot ontplooiing te komen. Met deze U-bocht komt Schoute bij het M-Lab en hun voorstelling Into the Woods, die vrijdag in De Mythe in Goes staat. „Een musical, maar niet in de zin van groots spektakel en uit de lucht neerdalende de cors. Het is een bijzonderheid dat de groep Zeeland aandoet, want M-Lab on tour brengt in elke pro vincie slechts één voorstelling. Daar heb ik bij geholpen door Koen van Dijk van het M-Lab in contact te brengen met Peter de Neef van de Stichting Theaterex ploitatie Zeeland", zegt Schoute. Samenwerking in het Zeeuwse acht hij noodzakelijker dan ooit. Volgens hem is bezuinigen onont koombaar, maar graag zonder tweedeling tussen 'volk' en 'elite' en in het besef dat cultuur vrijwel iedereen raakt. „Het zijn vooral de ervaringen binnen dat brede vlak die je vormen als mens." Meer agendanieuws op de website van deze krant. Woensdag 29 september OP PAD Kamperland Zeeuws Planetarium. Wisselende tijden geopend: www.zeeuwsplanetarium.nl Veere Beklimmen toren, bezichtiging kerkge bouw en muziek-installatie van Dies Ie Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur PODIUM Kapelle Annejet van der Zijl vertelt over haar boeken Annie (M.G. Schmidt) en Prins Bernard. Bijeenkomst is bedoeld als opening van het theaterseizoen van de cultuurraad Kapelle Grote kerk, aanvang 20.00 uur. Terneuzen Mega Mindy Musical De Poppenmees- ter Scheldetheater, 16.00 uur. FILMS GOES Merral The Expendables: 19.00 en 21.30 uur; Salt: 19.00 en 21.15 uur; Step Up 3: 13.4S, 16.15 en 21.30 uur; The Karate Kid: 18.45 uur; Wall Street: Money never sleeps: 15.00, 18.45 en 21.30 uur; Cats Sr Dogs: 16.15 uur; Legende van Ga' Hoole (NL): 13.30, 16.15 uur; Shrek (NL): 13.45 uur. MIDDELBURG Schuttershof The Ghost Writer: 20.00 uur. Scène uit de voorstelling Into the Woods van het M-Lab. foto Bob Bronshoff door Ali Pankow GOES - De rode cape van Roodkap je, de melkwitte koe van Sjaak(van de bonenstaak), het goudblonde haar van Raponsel en de glazen schoen van Assepoester. Die attri buten spelen een belangrijke rol in de voorstelling Into the Woods van M-Lab, vrijdagavond in Theater De Mythe in Goes. Het klinkt als een cocktail aan sprookjes. Dat is het ook volgens directeur Peter de Neef van de Stichting Theaterexploitatie Zee land, 'maar zowel voor jongeren als ouderen', benadrukt hij. De Neefis blij dat collega Henk Schoute van Productiehuis Zeelandia/ZNF hem tijdig opmerk zaam maakte op deze bijzondere productie. „De omschrijving 'musi cal' doet eigenlijk geen recht. Into the Woods is totaaltheater van ver schillende talenten. Zo speelt caba retier Remko Vrijdag de rol van prins en wolf, is acteur Filip Bol- luyt de verteller en vertolkt een musicaltalent als Lone van Roosen daal de rol van de heks. Dat is zo'n verrassende cast", zegt De Neef. Hij is vooral enthousiast over de verhaallijn. „In eerste instantie lijkt het heel luchtig en kolderiek doordat de sprookjes van Grimm op één hoop worden gegooid. Er valt ook veel te lachen, maar te vens gaat het verhaal over heel we zenlijke dingen. Het publiek wordt geconfronteerd met keuzes maken op een tweesprong in je leven. Dan kom je na deze voorstelling toch wijzer de zaal uit." De Neef zag de voorstelling in de Theaterfabriek in Amsterdam, de eigen locatie van het M-Lab in Am sterdam-Noord. Hij was ook ver rast door de sobere vormgeving. „Er liggen wat herfstblaadjes op de grond en er speelt een orkestje. Verder wordt er weinig gebruik ge maakt van decorstukken of rekwi sieten. De nadruk ligt vooral op het spel." Het M-Lab werd in 2007 opgericht en staat inmiddels bekend om zijn vooruitstrevende en verrassende muziektheaterproducties. De voor stellingen worden gemaakt in nau we samenwerking met schrijvers en componisten. De Neef behoort tot het groepje van circa vijftien schouwburgdirec teuren verspreid over het land, die het M-Lab de mogelijkheid bieden 'on tour' te gaan om een breder publiek kennis te laten maken met Into the Woods. „Het is mooi dat dit net in het jubileumjaar van Stephen Sondheim gebeurt",vindt De Neef Sondheim is de tekst schrijver en is ook bekend van on der meer West Side Story en Sweeney Todd. De Zeeuwse theaterdirecteur is zo gecharmeerd geraakt van het M-Lab dat hij ook de productie Urinetown - Zeikstad de musical in het seizoensaanbod heeft opgeno men. Dit verhaal over een stad die lijdt onder een eindeloze droogte is op zaterdag 4 en zondag 5 de cember te zien in de Stadsschouw burg Middelburg. Maar eerst dus vrijdagavond Into the Woods. Vrijdag 1 oktober, Theater De My the, Goes, 20.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater, Nanny McPhee 2(NL): 15.00 uur; VLISSINGEN Dinner For Schmucks: 19.00 uur; Going The Distance: 13.45 en 19.15 uur; Grown Ups: 16.15,19.00 en 22.00 uur; Inception: 16.00 en 21.30 uur; Legend of the Guardians (3D): 19.30 uur; Wall Street: Money Never Sleeps: 16.00, 19.00 en 21.30 uur; The Last Airbender (3D): 19.00 uur; Toy Story 3 (3D): 13.45 uur; Sterke Verhalen: 13.45 uur; The Ex pendables: 21.45 uur; Salt: 13.45,19.15 uur; Sammy's Avonturen: 14.00 uur; Shrek (3D, NL): 16.15 uur; Piranha (3D): 22.00 uur; Resident Evil: Afterlife (3D): 16.30 en 22.00 uur; Legende van Ga' Hoole (3D, NL): 14.00 uur; Machete: 16.15, 22.00 uur; Marmaduke: 14.00 en 16.30 uur. Zierikzee Fizi Planet 51 (NL): 14.00 uur. BESTE ZEEUWSE BOEK Wat is volgens u het beste Zeeuwse boek van het afgelopen jaar? Maak een keuze uit alle inzendingen! www.pzc.nl/publieksprijs Prijsuitreiking op 5 november tij dens het Zeeuwse Boekenfeest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13