premier II vandaag uitSelicht Niet de jongste WD-leider Mark Rut te was jarenlang een weifelende politicus. Nu lijkt het een kwes tie van tijd voordat hij zijn intrek neemt in het Torentje. Het is voor iedereen nog even wennen. 'Wat je Rutte kunt verwijten, is dat-ie misschien te aardig is, te weinig straatvechter' Mark Rutte 'Dit wordt kabinet Rutte-Verhagen' woensdag 29 september 2010 Rutte heeft het niet gered. Om de jongste premier van Nederland te worden had hij half augustus al op het bordes moeten staan. Lees meer over jonge lei ders, zoals John F. Kennedy, op zie: Uitgelicht op onze website 'O- V:. ..ii,C :ïSSÏ' S Rutte, de door Frank Hendrickx Van de drie partijleiders die de afgelopen weken aan de onderhandelings tafel zaten om een nieuw kabinet te vormen, oogde Mark Rutte nog het minst als premier. CDA-fractievoorzitter en demissio nair minister van Buitenlandse Za ken Maxime Verhagen had 's avonds na weer een dag van forme ren altijd zijn sierlijke dienstauto met chauffeur klaarstaan voor de deur. Geert Wilders van de PW reist noodgedwongen alleen nog in gepantserde voertuigen en afgeschermd door een legertje lijfwachten. En Mark Rutte? Die moest 's avonds in de parkeergara ge in zijn eentje op zoek naar zijn blauwe Saab, op weg naar Benoordenhout, de keurige, ietwat gezapige Haag se wijk waar hij geboren en.getogen is. Hij woont er nog steeds, alleen, in een bescheiden woning uit de ja ren dertig. Het zal niet lang meer duren of Mark Rutte kan in de gepantserde Mercedes-Benz S 600 stappen van zijn voorganger Jan Peter Balkenende om de paar kilome ters tussen het Torentje en zijn woning af te leggen. De fracties moeten nog akkoord gaan en het CDA-congres kan nog roet in het eten gooien, maar het moment van triomf komt nu wel erg dichtbij voor de WD'er. Nog even en hij staat op het bordes van Huis ten Bosch als lei der van het kabinet Rutte. De eerste WD-premier uit de geschiedenis. Minister-president Mark Rutte. Het is nog even wennen, waarschijnlijk ook voor Maxime Verhagen en Geert Wil- Rutte presenteerde zich ooit als een vernieuwer, maar het WD-programma is inmiddels weer gewoon van de oude school: lagere belastingen, meer asfalt, meer politie. Hij is bij de hand genomen door par tijvoorzitter Ivo Opstelten, zo luidden de roddels op het Bin nenhof Rutte mag niet bekend staan als een bikkelhard leider, in middels zal niemand hem nog onderschatten. In de verkie zingscampagnes opereerde hij soeverein, bijna foutloos. In de debatten bleef hij moei teloos overeind. Binnen de WD lijkt inmiddels een ij zeren discipline te heersen. De afgelopen maanden was er geen wanklank te horen bij de liberalen. Het CDA rolde in die periode vechtend over straat. Zelfs binnen de PW waren er fricties. Al leen Rutte hield de rijen gesloten. „Sorry, radiostilte", zo herhaalden WD'ers als trouwe volgelingen het man tra van de partijleider. Rutte heeft loyaliteit afgedwongen. Iemand als WD-Kamerlid en oud-officier van justitie Fred Teeven koos tijdens de strijd om het partijleiderschap openlijk partij voor Rita Verdonk. Bij de samenstelling van de kieslijst had Mark Rutte revanche kunnen nemen, maar het tegendeel gebeurde. Teeven kwam op plaats drie. De rechtse WD'er loopt nu dankbaar in de pas. Ook bij de onderhandelin gen over zijn kabinet speel de de voormalige personeels- manager van Unilever de 'in tegrerende rol', zo viel te be- ders. Nog niet zo lang geleden was luisteren bij ingewijden. Hij Rutte een weifelende politicus, te soft en te links voor de WD-achterban, een fractie voorzitter die liever pianist was geworden. Wilders trok volgens zijn secondant Martin Bosma 'een virtuele fles champagne open' toen de ex-staatsse cretaris ternauwernood de strijd won van Rita Verdonk om het partijleiderschap van de WD. De PW'ers vreesden IJzeren Rita veel meer dan 'moederskindje' Rutte. Rutte heeft het softe imago dat in Nederland over hem bestaat, deels aan zichzelf te wijten. In een vermaard in terview met het feministisch maandblad Opzij vertelde de vrijgezel nogal openhartig over zijn persoonlijke le ven. „Mijn moeder wast en strijkt voor me", bekende Mark Rutte, die er aan toevoegde dat hij wel gek is op schoonmaken. „Er gaat niets meer boven de geur van Glorix." Rutte gruwelde achteraf van die ontboezemingen. Zelfs zijn oude vriend, journalist Jort Kelder, uitte twijfels. „Wat je de jongeheer Rutte kunt verwijten, is dat-ie mis schien te aardig is, te weinig straatvechter, te veel Be noordenhout." Politiek gezien leek de WD'er ook lange tijd te zwal ken. Zijn pleidooi voor 'een groen-rechtse koers' is een stille dood gestorven. Pogingen om de PW met flinke taal te pareren op het gebied van immigratie en integra tie sloegen evenmin aan. Tegenstanders spraken schamper over 'Wilders Light'. bleef altijd rustig in de ge sprekken met de licht ontvlambare Verhagen en Wil ders. Ook nadat CDA-onderhandelaar Ab Klink de handdoek in de ring gooide, oogde Rutte beheerst, bijna laconiek. Alsof het allemaal nog wel goed zou komen. Hij kreeg nog gelijk ook: het kwam allemaal goed. Heel even kreeg hij tijdens de onderhandelingen kri tiek van Maxime Verhagen. Rutte zei, toen de onder handelingen mislukt leken, dat er bijna een akkoord had gelegen 'waarbij rechts Nederland zijn vingers zou aflikken'. Dat was wel de laatste opmerking die Verha gen kon gebruiken. Binnen zijn partij is het toch al zeld zaam onrustig sinds er onderhandeld wordt over een minderheidskabinet met gedoogsteun van de PW. Rutte kan nu alleen nog maar afwachten. Hij heeft zijn werk gedaan: het regeer- en gedoogakkoord is af. Toe stemming van zijn eigen fractie is een formaliteit. Het is wachten op de PW en vooral op het CDA. Bij de christen-democraten heerst grote bezorgdheid over de samenwerking met de 'straatvechter' Wilders. Het sof te imago van Rutte kan eindelijk van pas komen. De voorstanders binnen het CDA zullen erop wijzen dat de PW slechts gedoogt; geregeerd gaat er worden met de WD van de keurige Mark Rutte. Een fatsoenlijke, 'té aardige' man die in een bovenwoning in Haagse wijk Benoordenhout woont. Welke CDA'er kan daar nou iets op tegen hebben? Geboren: 14 februari 1967 in Den Haag Studie: geschiedenis in Leiden Loopbaan: 1992-2002 werkzaam bij diverse maatschappijen van Unilever, als onder meer personeelsmanager Politieke loopbaan: 1988-1991 voorzitter JOVD lid hoofdbestuur WD staatssecretaris Sociale Zaken en Werkgelegenheid staatssecretaris Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen politiek leider en fractievoorzitter WD Tweede Kamer 1991-1997 2002-2004 2004-2006 2006-heden Het minderheidskabinet van WD en CDA heet wat beoogd premier Mark Rutte betreft 'het kabinet Rutte-Verha gen'. Rutte zei dat gisteren. Verwijzend naar het kabinet Van Agt-Wiegel van eind jaren zeventig, zei de WD-leider dat kabinetten vaak vernoemd worden naar de premier en vicepremier. Er is altijd van uitgegaan dat CDA-fractielei- der Maxime Verhagen vicepremier in het nieuwe kabinet wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11