stapt sta je echt buiten' Brandbrief over Bevelandse musea oogst applaus op Noord-Beveland 10 mii ten 21 Paardenhotel Witte van Haemstede Steeds meer oliebollen nodig voor straorijders Een hotel voor paarden aan de Meeldijk Dronken Belg over de kop 2 kilo Hè Broccoli 2 kilo 1,00 DE GOEDKOOPSTE VAN ZEELAND DEZE WEEK: dinsdag 28 september 2010 Bij de boerderij van Cees-Jan Kooman aan de Meeldijk verrijst momenteel een paardenhotel. Een van de acti viteiten die Kooman en zijn vrouw ontwikkelden als aanvulling op de opbrengst van hun 20 hectare land bouwgrond. „Want daar kun je niet meer van leven." De 40-jarige Cees-Jan Kooman speelt al dertig jaar in muziekvereniging Witte van Haemstede. „Omdat mijn oom en zus ook lid waren wilde ik het ook eens proberen. Ik vond het leuk. In het begin speelde ik bariton, inmiddels al vele jaren esbas." de Cees-Jan op het dorp veel men sen kennen, maar tegenwoordig zijn de meeste inwoners hem on bekend. „Burgh-Haamstede is het grootste dorp in de Westhoek en sinds de jaren zeventig kwamen hier veel mensen van buiten wo nen." De landbouwer en hove nier, die meestal aan het werk is op zijn boerderij of in particuliere tuinen, geniet van de afwisseling tussen het levendige zomersei zoen wanneer ook de minicam- ping bij zijn boerderij volstroomt met recreanten en de relatieve stil te van de winterperiode. „Dat vind ik nog de mooiste periode omdat ik dan met de honden kan uitwaaien op het verlaten strand." Kooman zou nooit ergens anders willen wonen. „Als je hier naar buiten gaat, ben je ook buiten. Als je in een grote stad naar buiten gaat, sta je op de stoep." strand na afloop van de drukke zomerperiode. foto Dirk-Jan Gjeltema door Frank Balkenende COLIJNSPLAAT - Voorzitter Hendrik jan Hoffman van de stichting Houtzaagwerf Kortgene en initia tiefnemer Volksmuseum Colins Plaet is blij met het idee de Beve landse musea onder één bestuurlij ke paraplu te brengen. De Vereniging tot Behoud van de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) pleit daarvoor in een brandbrief aan de vier Bevelandse gemeen ten. Zij willen eenderde besparen op het budget voor de gemeen schappelijke regeling voor de mu sea in Goes (Historisch Museum de Bevelanden) en Kapelle (Fruit teeltmuseum). De opdracht is zo'n 150.000 euro te bezuinigen op een begroting van een krappe 500.000 euro. Bovendien neemt Borsele in december een besluit over uittre ding. Die gemeente heeft-zich het laatste jaar kritisch uitgelaten over het tempo van het verbeterplan voor het Goese museum. Als Bor sele uittreedt, treedt waarschijnlijk een sneeuwbaleffect op. Dan ver laat wellicht ook Kapelle het sa menwerkingsverband. BZZB is bang dat de culturele bio grafie van De Bevelanden ver dwijnt als zwaar het mes in de mu seumregeling wordt gezet. De vere niging adviseert dan ook om kos Het waren de ouders van Cees-Jan Kooman die in de jaren '80 het initiatief namen om oliebollen te bakken voor de straor ijders die jaarlijks over de Meeldijk langs hun hoeve reden. „Het strao- feest zat toen zo in het slop dat er nog maar zo'n tien ruiters aan deelnamen. Omdat mijn vader in het straocomité zat en het erg re genachtig was bakten mijn ouders een keer oliebollen voor die gas ten." De reacties waren zo enthou siast dat het een traditie werd. Le na Kooman-van der Klooster bak te steeds meer oliebollen omdat de populariteit van het folkloris tische voorjaarsritueel weer toe nam. „Op den duur waren er 150 nodig!" Die bestellen Cees-Jan en Sylvia Kooman tegenwoordig bij bakkerij In den Soeten Suikerbol. „Het is niet meer te doen om ze zelf te bakken, maar de traditie moet blijven." Ook paarden kunnen het naar hun zin hebben als ze een poosje van huis zijn. Dat is de ge dachte achter het 'Paardenhotel' dat Sylvia en Cees-Jan Kooman momenteel laten bouwen achter hun hoeve aan de Meeldijk. „Het is een idee van Sylvia. Zij komt uit de paardenwereld. Mensen kun nen hier tijdens de vakantie hun paard stallen, maar ook voor lange re tijd." Hen initiatief waarmee het echtpaar inspeelt op het toerisme in hun woonomgeving, maar ook een traditie in ere houdt. „Op on ze boerderij waren altijd paarden. Mijn opa gebruikte ze om het land mee te bewerken. Mijn broer en zus reden uit liefhebberij paard toen we hier met onze ouders woonden en mijn vrouw is er mee opgegroeid. Zelf vind ik paarden ook mooi, maar niet om op te zit ten," lacht Cees-Jan Kooman. raamhorren zomer- winterbeslag attentie voor iedere bezoeker Vraag in de showroom naar onze andere aanbiedingen en de over heidssubsidies! Marie Curieweg 15, Vlissingen www.paczonweringen.nl Zonweringen Kozijnen zonweringen horren - roBoiken dakramen - geragedsvrea WESTDORPE - Een 37-jarige Bel gische automobilist die zondaga vond een aanrijding veroorzaakte op de Tractaatweg nabij Westdor- pe, verkeerde onder invloed. Hij had twee keer te veel gedronken. Een inzittende van de auto die hij aanreed, raakte lichtgewond aan een oor. De bestuurster van de ge raakte auto, een 20-jarige vrouw uit de gemeente Terneuzen, liep voor zover bekend geen verwon dingen op. De Belg ging met zijn auto diverse keren over de kop en ramde achtereenvolgens een ver keersbord, een lantaarnpaal en een verkeerslicht. Hij verklaarde te genover de politie dat hij tijdens het rijden een cd wilde wisselen. APPELPERS IN BEDRIJF Kijk op www.pzc.ril/video hoe de mo biele Appelpers werkt die afgelopen weekend in Dreischor stond. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto ten te drukken door alle musea op de Bevelanden onder één hoed te brengen, ook het Oosterschelde- museum in Yerseke en het Bevrij dingsmuseum in Nieuwdorp. Voorzitter Hoffman van de Stich ting Houtzaagwerf in Kortgene lijkt dat een zinvol idee. Hij is blij met de actie van de BZZB. „Ik krijg steun uit onverwachte hoek. In een toespraak voor de Rotary heb ik dit voorjaar al gepleit voor een overkoepelende Stichting Ont wikkelingsfonds Noord-Beveland die culturele en museale projecten op touw zet." Volgens Hoffman is zijn idee te transponeren naar Be velandse schaal. U VINDT ONS OP DE WEEKMARKT: GOES Dinsdag 07.30- 16.00 KAPELLE Dinsdag 07.30 - 12.00 MIDDELBURG Donderdag 07.30- 16.30 VLISSINGEN Vrijdag 07.30 - 16.30 Tevens kunt u dagelijks terecht in onze winkel in Kapelle (naast de Aldi)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57