41 binnenland Paspoorten steeds anders Specialisten vrezen President RMS: Molukkers Afbouw missie Uruzgan sneller en goedkoper FRAUDEBESTRIJDING Ontvoerd meisje terug Invalidenwagen van bij haar moeder snelweg gehaald Koningin twittert Premier naar vijfde over kersttoespraak plaats op ranglijst PAUL KUSTERS Panorama Mesdag krijgt extra geld dinsdag 28 september 2010 DEN HAAC - Het nieuwe Nederland se paspoort moet zo kunnen wor den aangepast en beveiligd, dat technisch snel kan worden inge speeld op fraude en onvolkomen heden. Het reisdocument wordt per oktober 2011 ingevoerd en krijgt een 'dynamisch veiligheids karakter'. Dat blijkt uit de aanbestedings- brief die staatssecretaris Ank Bijle- veld (Binnenlandse Zaken) aan de TWeede Kamer heeft gezonden over het nieuwe, 'niet te kraken' paspoort van de nieuwe generatie. Het huidige paspoort uit 2006, uit gerust met een chip en met biome- trische gegevens, wordt binnen en kele jaren na invoering alweer ge moderniseerd. Bijleveld zegt in de brief niet uit te sluiten dat gedurende de contract- duur 'het model wederom wordt veranderd als zich een mogelijk heid aandient de duurzaamheid en/of beveiliging van de reisdocu menten te verbeteren'. De Franse fabrikant Sagem Identification dient waar mogelijk de komende tien jaar de reisdocumenten tech nisch op elk gewenst moment te kunnen aanpassen. Daarvoor moet het ook zelf research- en ont wikkelingswerk doen, om 'proac tief te kunnen inspelen op drei gende beveiligingslekken. Beveiliging van de nieuwe genera tie paspoorten is volgens Bijleveld 'een ratrace waarbij doorlopend vernieuwing nodig is om vervalsers/fraudeurs voor te -blij ven'. In de brief constateert ze dat de fraude met blanco paspoorten, en kele jaren geleden nog een plaag, 'nagenoeg is verdwenen'. Oorzaak is de centrale verwerking van reis documenten. Diefstal van blanco paspoorten uit gemeentehuizen vindt daardoor niet meer plaats. In 2004 werd nog 4000 keer aangif te gedaan wegens paspoortfraude, waarbij gestolen blanco paspoor ten werden gemanipuleerd. mmmÊmmÊÊmmmtmimmmmmmÊÊsammmmm EDE AMSTERDAM De 9-jarige Katja Leendertz is terug in Nederland. Het meisje uit Ede werd in mei vorig jaar door haar Amerikaanse vader meegenomen naar de VS. Na een slepende juridi sche procedure moest ze terug naar Nederland. Moeder en doch ter zagen elkaar gisteren voor het eerst in een jaar tijd. DEN HAAC De politie heeft gistermiddag een 80-jarige bestuurder van een invali denwagentje van de snelweg A9 ge haald. Het wagentje reed in de buurt van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. De politie zegt dat hij 'redelijk in paniek was, toen hij merkte dat hij geen andere weg meer kon nemen'. DEN HAAC Koningin Beatrix heeft gisteren via berichtendienst Twitter gerea geerd op de kritiek op haar kerst toespraak van vorig jaar. De toe spraak was, aldus de koningin, 'niet tégen Twitter', 'maar wel vóór naastenliefde'. Voor de zeker heid heeft ze via de Rijksvoorlich tingsdienst een verwijzing ge plaatst naar de veelbesproken rede. Jan Peter Balkenende is sinds giste ren de op vier na langstzittende premier in de Nederlandse geschie denis en de op twee na langstzit tende na de Tweede Wereldoorlog. De CDA'er is sinds hij 22 juli 2002 bëedigd werd 2990 dagen minis ter-president. Balkenende streeft Jan Heemskerk voorbij, die in de 19e eeuw twee kabinetten leidde. DEN HAAC - Panorama Mesdag in Den Haag krijgt 1,4 miljoen euro uit het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling (Efro) van de Europe DEN HAAC - De afbouw van de Ne derlandse missie in Uruzgan ver loopt iets voorspoediger dan ge pland en pakt iets goedkoper uit. Zo kunnen de Chinook-transport- helikopters al op 1 oktober met hun taak stoppen en de Apa che-gevechtshelikopters medio oktober. De totale kosten komen waarschijnlijk uit op 211 miljoen euro, 18 miljoen minder dan in april nog was gedacht. Dat blijkt uit een brief van minis ters Verhagen en Van Middelkoop aan de Tweede Kamer. In 2011 zul len 160 Nederlandse militairen nog enige tijd actief blijven in Af ghanistan, merendeels in staffunc ties in Kabul en Kandahar. se Commissie. De financiële injectie is bedoeld voor noodzakelijke ver bouwingen en uitbreiding. De res tauratie en de andere werkzaamhe den zijn nodig om ervoor te zorgen dat een van de oudste panorama's ter wereld voldoet aan de eisen van deze tijd. Het kunstwerk, dat een DEN HAAC - Patiënten moeten weer langer wachten op medisch specialistische zorg als demissio nair zorgminister Ab Klink vast houdt aan zijn plan om specialis ten anders te belonen. Daarvoor waarschuwt Stichting Bezorgd, die circa 3000 zelfstandig medisch spe cialisten vertegenwoordigt. De stichting eist in een kort ge ding, dat gisteren plaatshad bij de rechtbank in Den Haag, dat Klink onderzoekt wat de gevolgen zijn van de nieuwe beloningswijze voor specialisten en patiënten. In het plan van Klink krijgen zie kenhuizen voortaan een pot met geld waarmee ze de specialisten zelf gaan betalen. Artsen kunnen in dat geval niet meer verdienen dan de pot geld groot is en zullen dus mogelijk niet meer alle behan delingen doen. Het gevolg zou kun nen zijn dat er wachtlijsten ont staan. Door ziekenhuizen voortaan zelf een vast budget te geven waarmee ze artsen betalen, wil Klink voor komen dat de zorguitgaven aan medisch specialisten opnieuw de pan uit rijzen. Specialisten hebben de afgelopen twee jaar 700 mil joen euro meer gedeclareerd dan Klink had begroot. Klink wil dat geld terug door specialisten te kor ten op hun uurtarief Stichting Bezorgd is ook bevreesd dat de kwaliteit van de zorg achter uit holt als de ziekenhuizen zelf medische zorg gaan inkopen. Een ziekenhuisbestuur zal in dat scena rio geneigd zijn specialisten te con- parrninwiwMi HOOGEVEEN - „Een onbehaaglijk ge voel." Met die woorden reageert RMS-president John Wattilete op de branden in de nacht van zon dag op maandag in Hoogeveen en Nijverdal en een poging tot brand stichting in Assen, alle bij en in Molukse centra en kerken. „Zoiets brengt veel onrust met zich mee. De Molukse gemeenschap is ge schokt." Wattilete, sinds april van dit jaar president in ballingschap van de Republiek der Zuid-Molukken (RMS), wil niet op de zaken voor uitlopen. Zo is in Hoogeveen, waar het kantoorgedeelte van de Maranathakerk in vlammen op ging, brandstichting niet vastge steld. „Maar drie branden bij Mo- Naast de Maranathakerk in Hoogeveen is de schade groot. foto ANP lukse centra in een nacht is wel erg toevallig", zegt hij. „Dan ga je toch vermoeden dat hier iets is ge organiseerd." Volgens de RMS-president zal de Molukse bevolking de centra en kerken de komende dagen scherp in de gaten houden. Er zijn in Ne-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4