B luteal Si 8 BUuien. jAOjiies Bcmvnuut Het is mei 1989 als een kraan twee pakketten van elk tonnetje of zes op een perceel midden in de polder bij Rilland plant. Voor Jacques Boonman komt een droom uit. Hij bouwt er eigenhandig een 'blokhut' om er in te wonen. „Ik heb in '67 een halfjaar in Canada geleefd, daar hebben ze alleen maar houten huizen. Sindsdien wilde ik er zelf ook één hebben." dinsdag 28 september 2010 De warmte van een blokhut Van een afstandje lijkt de woning een normale villa, eenmaal bij de voordeur zie je dat het huis bestaat uit balken die in die typische blokhutbouw stijl in elkaar grijpen foto's Lex de Meester n]e moet erg goed kijken, wil je het zien. Van een afstandje lijkt de woning van Boonman, de motor achter het succesvolle Podium Reimerswaal, een normale villa. Eenmaal bij de voordeur zie je echter dat het huis bestaat uit balken die in die typische blokhutbouwstijl in elkaar grij pen. „Ik heb het huis samen met twee echte vakmensen gebouwd", vertelt Boonman. Het is een eenvoudig systeem legt hij uit. De genummerde balken moet je in de juiste volg orde op elkaar stapelen. „Op heel de onderste verdieping hebben we geen spijker hoeven te gebruiken." Wie de woning van Boonman betreedt, begrijpt meteen dat dit een bijzonder huis is. Binnen waan je je echt in een blokhut. Alles, ook de muren, is van hout. „In Canada zag ik geweldig mooie blokhutten. Jaren later besloot ik zelf ook een houten huis te bouwen. Ik ben uiteindelijk bij Finnhouse in Gorinchem terechtgekomen. Die importeren huizen uit Finland." Wat trekt Boonman nu zo aan in hout? „Hout is warm. Letterlijk. Want de isolatiewaarde van houten huizen is veel hoger dan stenen huizen. Maar hout geeft bovendien een warme sfeer, ook als het buiten druilerig en miezerig is. In een stenen huis is het dan vaak zo kil." Hout leeft, knikt Boonman. Dat had in de be ginjaren wel een nadeel. „Het huis moet zich de eerste tijd zetten. Het hout gaat werken. Dan lig je 's nachts in je bed en dan, krak... springt er opeens een balk. Nou dan schik je je wel de pleuris." In het gezellige huis valt één centraal punt meteen op: de serre. Het is de werkplek van Boonman, het hart van zijn werkzaamheden. Daar regelt hij de theateroptredens en haalt hij sterren als Jochem Myjer, Freek de Jonge en Wibi Soerjadi naar de kleine dorpshuizen in Reimerswaal. Het is een succesformule en Po dium Reimerswaal is de kraamkamer gebleken van Zeeuwse theaterliefhebbers én -talent. De werkkamer ademt theater. De posters, de kiek jes aan de muur van bevriende artiesten, het papierwerk, de telefoon die steeds weer over gaat. Jacques Boonman is een druk man. Gek genoeg biedt de werkkamer hem juist rust. „Rondom zijn er allemaal ramen. Het is net alsof ik in de tuin zit te werken. Als het lekker weer is, zet ik de puideuren open en hoor ik de vogels. Ja, dat is echt heerlijk. Vroeger had ik vanuit mijn werkkamer vrij uitzicht, helemaal tot aan de Westerschelde. Jammer genoeg staan er nu allemaal huizen." Inderdaad, die ene bijzondere 'blokhut', eenzaam en alleen in de polder is sinds enkele jaren verleden tijd. Een woonwijk verrees in de klei en de woning van Boonman wordt, behalve aan de voorkant, nu omringd door andere huizen. „Ik baalde als een stekker, dat mijn uitzicht weg was. Ik dacht: 'Ze kunnen me wat', en ik heb een jaar of vijf geleden samen met mijn zwager een uitkijktoren gebouwd." Het bouwwerk van houten palen, is zelf ontworpen, telt drie verdiepingen en is een indrukwekkende acht meter hoog. „Pas nog was het Sail Antwerpen. Kwamen al die tallships langs. Prachtig. Ik heb er toen drie kwartier gezeten." Dennis Rijsbergen Een uitkijktoren in de tuin, om over de nieuw bouw in de omgeving heen te kunnen kijken. „Ik heb het huis samen met twee vakmensen gebouwd", vertelt Boonman. „Het is een eenvoudig systeem. De genummerde balken moet je in de juiste volgorde stapelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44