29 wonen Vakmanschap is meesterschap 'Logisch dat ons huis door vaklui wordt gebouwd llze Rike en haar gezin zijn bezig met het bouwen van een eigen huis. In de krant doet zij regelmatig verslag van wat daarbij komt kijken. In deze aflevering schrijft ze over de kunst van het vakmanschap. De peertjes van onze perenboom vielen al toen ze nog klein waren. Deze plant groeit in onze paardenbak. Kunt u mij vertellen of hij giftig is voor dieren? wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 25 september 2010 70 7\ at is het een prachtig ge zicht vakmensen aan het werk te zien. Als journalist spreek ik veel mensen over hun vak, ze laten me het resultaat zien en vertel len hoe ze het hebben gemaakt. Maar ik zie ze zelden geconcentreerd aan het werk. Bij de bouw van ons huis zit ik natuur lijk ook niet dagelijks op de lippen van de bouwvakkers, maar ik heb de afgelo pen maanden wel regelmatig mogen ge nieten van het ambachtswerk in actie. Dat begon al bij het storten van de fun dering. Daarna volgde het machtige met selwerk. De bakstenen muren zijn, zo wel binnen als buiten, in snel tempo keurig recht opgetrok ken. De timmerman, die ook da gelijks toezicht houdt op de bouw, heb ik vaak vol passie ho ren praten over wat hij doet, maar hij doet zijn werk voor ons vaak bijna onzichtbaar. Als wij komen kijken, zien we de reststukjes hout, hoopjes stof op de netjes aangeveegde vloer. En natuur lijk het goed gelukte resultaat op de juis te plek. Van de tegelzetters en de elektri ciens tot de mannen die de deuren op hangen, ze denken allemaal mee en ma ken er vervolgens iets moois van. Vlak voor de bouwvakantie begonnen de stukadoors. Toen wij terugkwamen van vakantie hebben we ze 'live' bezig gezien. Een dag ervoor had ik nog een kunstroute gelopen en de meest bijzon dere werken bewonderd, maar het stuuk- werk doet daar zeker niet voor onder. Het gemak waarmee die mannen (ik heb nog geen vrouw op onze bouw plaats zien werken) het plafond en de muren spiegelglad strijken, is echt een kunst. Tussendoor hebben we nog diverse vak mensen bezocht. De tegelleverancier bleek een werkplaats achter zijn show room te hebben, waar hij op maat was- of douchebakken uit natuursteen slijpt. Om de hoek bij de keukenshowroom mochten we ook zien waar de hand- werkkeukens gemaakt werden. En bij de houtleverancier konden we bij wijze van spreken de boom aanwijzen die we op de vloer wilden hebben. In de enor me loodsen lagen stapels metershoge en -lange schappen ruw hout van alle kleu ren en maten. In het atelier van de glas-in-loodman heb ik wat splintertjes glas in mijn vinger gekregen. Een risico van het vak dat die man met liefde elke dag loopt. Ik heb grote bewondering voor al die mensen die met liefde hun vak uitoefe nen. Misschien wel omdat ik zelf niet be paald handig ben. Logisch dus, dat ons huis vrijwel geheel door vakmensen wordt gebouwd en niet door onszelf. On ze filosofie: waarom zelf iets met heel veel tijd en moeite enigszins aanvaard baar in elkaar prutsen, als er vakmensen zijn die er in een kwart van de tijd iets prachtigs van maken? Nu de oplevering nadert, moeten we sommige taken zelf op ons nemen. Tot nu toe plande de aannemer bijvoorbeeld alles en liet hij ons weten wanneer we welke keuzes moesten maken. Nu moe ten we zelf plannen wanneer de inbouw- kasten moeten worden gemaakt, de hou ten vloer en de vloerbedekking moeten worden gelegd en de muren moeten worden behangen. Een paar andere mu ren willen we zelf, met hulp van wat vrienden, gaan sauzen. Daar hebben we al wat ervaring mee: met een verfspuit wordt het keurig netjes. Het zijn heel wat vierkante meters, maar hier en daar kunnen we al beginnen. Dan snappen we de liefde van die vakmensen wel: het geeft veel voldoening om iets zelf te doen. En het is heerlijk om zo het huis nu echt 'van ons' te maken. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Foto boven: Een strak gestuukt dakkapelietje. De vensterbank mist nog. Foto onder Stilleven in de woonkamer. De schuifdeuren staan klaar. Eén van de muren moet nog gestuct worden. foto's ID2Media door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Ze had zich verheugd op peren van eigen boom, maar helaas: alle peer tjes zijn voortijdig van de boom ge vallen. 'Dit voorjaar bloeide hij rijke lijk, maar alle peertjes zijn er afge vallen toen ze nog heel klein waren', mailt lezeres E. Verschuren. 'Sinds deze zomer hebben veel bladeren ook bruin-rode plekken. Er zit een motiefje op dat lijkt op kleine drui ventrosjes. Is dit een ziekte?' „Ja, perenroes", zegt deskundige Romke van de Kaa. „Deze schimmel komt vaak bij peren voor en richt weinig schade aan. Desgewenst kan er in het voorjaar met een fungicide tegen worden gespoten. De roest heeft niets te maken met het vallen van de peertjes. Die zijn niet be vrucht. Omdat het te koud was toen de boom bloeide en daardoor de bij en niet vlogen, of omdat er geen hommels en bijen waren. Ik denk het eerste, maar een bijenloze toe komst dreigt steeds meer, door ons gebruik van bestrijdingsmiddelen." Lezeres L. Kempers klinkt nerveus. 'In onze paarden bak groeit een rare plant. Is deze giftig voor dieren?' Aan de hand van foto's die zij meestuurt, concludeert Romke van de Kaa dat het om de doornappel gaat, Datura stramo nium (zie afbeelding). „De plant is giftig, voor mens én paard, maar consumptie door paarden is niet be kend. Wel door mensen. De plant is te het gedroogde blad Stra- monii Folii, verkregen via de apotheek, als geneesmiddel tegen astma. Hij leunde dan tevreden achterover in zijn rookstoel en keek gelukza lig. Er is ook een verhaal dat het le ger van Napoleon ooit snoepte van de vruchten. Die lijken op kers tomaatjes. De campagne verliep daarna rampzalig voor het Franse le ger, want de soldaten begonnen te sterk hallucinogeen. Mijn opa rook- lachen inplaats van te schieten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 81