op nieuwe hotspot in Chinese miljoenenstad Dalian Ruim vijftien jaar lang was de Woonbeurspin een prijs voor insiders. Woonbeurs-Amsterdam (25/9 -3/10)trekt de prijs uit de schaduw met een Pincafé op de beursvloer. De speldjes blijken begeerlijk goec( te zijn. door Renske Schrïemer Scholten Baijings winnen Woonbeurspin 2010 m wonen@wegener.nl 27 wonen 024-3650509 Zaterdag 25 september 2010 Komende maandag, 27 septem- 9 ber, ontvangt het ontwerpduo Scholten Baijings de Woon beurspin. Het stel, ook buiten ÉÊKt werktijden overigens, werkt van- uit Amsterdam al tien jaar aan m -— even trefzeker als ragfijn design. 17. Stefan Scholten, afgestudeerd aan de Design Academy, en auto- - yl i didact Carole Baijings werden be- -- J&jh*''' kend met hun zachte plaids in '"'t,* fluortinten, die ze maakten bij v Weverij de Ploeg. Daarnaast Carole Baijings en Stefan Scholten. ontwerpen ze voor het Neder landse meubelmerk Gelderland, waarvan ze ook artdirectors zijn. 2010, hun jubileumjaar, was al bijzon der. In april presenteerden ze een collectie bij het hippe Britse merk Established Sons. De jury roemt de ingetogen ontwerpstijl van het duo en het feit dat ze zich onderscheiden van andere succesvolle Dutch designers. Waar anderen vaak het concept als uitgangspunt ne men, draait bij Scholten Baijings alles om mooie vormen en het expe riment. 'Dat uit zich in minimale vormen, een afgewogen kleurgebruik met de toepassing van zowel traditionele ambachten als industriële productietechnieken', volgens het juryverslag. Ook is de jury onder de indruk van de sterke, eigen en on-Hollandse stijl van het ontwerpduo. Maar, zo stelt de jury: 'Bij het grote publiek hebben Scholten Baijings nog niet de bekendheid die past bij hun werk.' www.scholtenbaijings.com 2010 Het modern ingerichte appartement. wie: Sander Ketelaars (27, gespreks partner) en Jasmine Wang (30) beroep: manager e-Graphics (Sander), projectleider Accenture (Jasmine) eerder: Renkum, Enschede, Rotter dam nu: Dalian, China (sinds 2009) kersenbomen. Vanaf 450.000 euro. Dat is serieus geld in China." In Nederland ook, zeker voor starters. „De Chinees moet zijn eerste koop huis voor 30 procent zelf betalen, de rest kan hij eventueel financie ren. Dat loopt op naar 40 procent voor het tweede huis, et cetera. Lastig dus, als je weinig hebt ge spaard. Zeker als je wilt trouwen, wat de Chinees voor zijn 30ste wik Eerst een eigen huis, dat is hier de gewoonte. Gevolg is dat er heftig wordt geleend van ouders, groot ouders, broers, noem maar op. Ja, in dat opzicht is de één-kind-po/i- cy voor ouders een opluchting." En als je arm bent? „Chinezen in Dalian prijzen zich gelukkig als hun huis wordt ontei gend. Anders dan de media tijdens de Spelen in Peking deden geloven (veel huizen slopen voor stadions, red.), worden bewoners ruim ge compenseerd. Er zijn zelfs specu lanten die oude wijken opkopen. Wie minder geld heeft, kan ook huren. Furnished of casco, groot of klein, het aanbod is enorm." Net als dat van namaakmeubels. „Klopt. Vooral klassiek spul. Chine zen zijn gek op robuust, protserig. Zoals grote kristallen lampen, die oma nog oubollig zou vinden. Wij hebben het strak en modern inge richt; Jasmine volgt de bladen. Het is betaalbaar gebleven door meu bels en bouwmaterialen via inter net te bestellen. En door te shop pen bij de plaatselijke Ikea. Nee, niet door ook zelf te klussen. Dat begrijpen Chinezen niet: als rijke westerling ben je per definitie on handig. Je laat immers alles doen." Dus makelaars adoreren westerlingen. „Ja, maar: Chinese makelaars mo gen wél verkoper en koper dienen. En vergoedingen voor verborgen gebreken of bouwkundige rappor ten kennen ze in dit land niet." Reageren of aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl Sander Ketelaars en zijn vrouw Jasmine Wang in hun privétuin. foto's SK nog altijd goed. Gevolg is wel dat er veel leegstand is. De speculant koopt, maar woont elders. Bijvoor beeld in een luxueus appartement op een A-locatie in het centrum. Dat doe je hier als je geld hebt: meer vierkante meters kopen op de beste plek. Villawijken zijn in Peking en Sjanghai. In Dalian is er een in aanbouw, Italiaans-Spaanse stijl. Net een resort: hekken, een beekje tussen de villa's en overal tretten- en pinnengalerij en schet sen en citaten van de grootheden. Dit jaar is op de beursvloer het Pincafé te vinden waar op retro-te- levisie's filmpjes zijn te zien over Woonbeurspinwinnaars uit het verleden en in de Pinshop boeken over winnaars te koop zijn. Of er ook Woonbeurspins te koop zul len zijn, is nog onduidelijk. „Het is nog net niet zo dat bezoekers ons vragen waar ze de pin kunnen ko pen", vertelt Jolanda Koopman van de Woonbeurs lachend, „maar er is wel veel belangstel ling." Zeker onder de insiders, die natuurlijk al een voorsprong heb ben. „Sommigen hebben de verza meling bijna compleet en kloppen bij ons aan voor die ontbrekende pin. Het is natuurlijk ook bijzon der om een sieraad van Droog De sign of Richard Hutten te dragen. Zeker als je weet dat het een geli miteerde oplage is." Dat de Woonbeurs tijdens de uit reiking in 2009 een paar zakken Pins uit voorgaande jaren had leeg geschud in een grote schaal, ging als een lopend vuurtje. Stylisten, journalisten en andere genodigden wisten de tafel te vinden en deden zich te goed aan een handje desig nerspeldjes. Vooral de pin van 2008 blijkt populair, een zwart in sect ontworpen door Studio Job. „Die vind ik zelf ook mooi, staat prachtig op een witte blouse", vol gens Koopman. Wie ook een Woonbeurspin in de wacht wil slepen, moet een kaart je voor de vakdag zien te bemachti gen. Iets anders zit er niet op, want te koop of te bestellen zijn ze niet. Nu levert het nog niks op, maar misschien krijg je er binnen kort een te pakken door de zoek term 'woonbeurspin' op Markt plaats in te tikken. www.woonbeurs.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 79