wonen26 3 *r Run op designerspeldje WOON BEURS Appartement mét tuin rrf Jarig amsterdam Noteren in bont Zaterdag 25 september 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 Rotsplantenverkoop bij De Uithof, zomer 2010. foto Romke van de Kaa TO O A Voor alpenplanten heb je geen alp nodig en voor rot- splanten geen rots. Rots- planten kun je net zo goed planten in een grote bloembak, een teil, een met grond gevulde riool buis, of wat dan ook - als er maar geen water in blijft staan. Want rotsplanten verdragen veel, maar geen moeras. Het zijn juist planten die gehard zijn in barre en droge omstan digheden, in rotsspleten van het hooggebergte, en op puin- hellingen waar het water even snel wegstroomt als het valt. Een paar weken geleden was ik op het verjaardagsfeest van de Nederlandse Rotsplanten Vereniging, een bloeiende club met 700 leden. Ter gelegenheid van die verjaardag ver scheen een boek: Handboek voor de rotstuin (24,95 euro). Nu zijn er wel meer boeken over rotsplanten, maar zelden zie je het rotsplantgebeuren vanuit zoveel hoeken belicht, waarschijnlijk omdat het boek niet door één auteur, maar door een reeks rotsplantenexperts is geschreven. Niet iedereen heeft ruimte voor een rotstuin en door sommigen wordt het bouwen van rotspartijen in de Hollandse tuin als uitsloverij ervaren. Voor diegenen die wel van rotsplanten houden maar niet van rotsen, is tuinieren in een trog een uit komst. Klassiek is de voedertrog van Bentheimer zandsteen, maar die begint zo langzamerhand bij het serieuze antiek te horen. Oude troggen worden voor veel geld bij Sotheby's geveild, tegenwoordig. Het leuke van het Handboek voor de rotstuin is dat er recepten in staan om zelf goedkoop nep-stenen troggen te maken, van zelfgemaakte betonnen exemplaren tot in lengte doorgezaagde gresbuizen. Het aardige van rotsplanten is dat die klein zijn, zo dat je zelfs op een balkon een verzameling kunt huisvesten. Omdat het niet eenvoudig is een zand stenen trog van een paar honderd kilo naar een bal kon te krijgen, brengen deze nep-troggen uitkomst. Het is zelfs mogelijk een trog te fabriceren van een piepschuimen visbak. Die moet ook het zwakste balkon kunnen dragen. De Nederlandse Rotsplanten Vereniging is een club met toe komst. Wij, gedreven tuiniers, klagen steen en been over de verstening van Nederland en over steeds meer tuinen die in parkeerplaatsen veranderen. Maar een groep planten die bij verstening alleen maar baat heeft, wordt gevormd door de rotsplanten die juist zijn geëvolueerd om in stenige situaties te overleven. Een paar troggen met alpenplanten toveren zo'n saai betegeld tuintje om in een boeiende collectie mi niatuurplantjes. Vijf minuten onderhoud in de week is ge noeg en als je een trog op een sokkel plaatst, is hij zelfs met een rolstoel te bereiken. Rotsplanten hebben de toekomst. De Nederlandse Rotsplanten Vereniging organiseert een paar maal per jaar tuinmarkten in de Uithof, de Botanische Tuin van Utrecht. Daar kun je voor weinig geld de zeld zaamste rotsplanten kopen en je door gelijkgestemden over alle aspecten van het rotstuinieren laten adviseren. Kijk op www.rotspantenvereniging.nl voor data. **40$ ra» 25 sept t/m 3 okt 2010 16 jaar Woonbeurspin Art of Living (1994) Piet Hein Eek (1995) Henk Vos (1996) Jan des Bouvrie (1997) Marcel Wanders (1998) Forbo Krommenie (1999) Droog Design (2000) Lidewij Edelkoort (2001) Ulf Moritz (2002) Koninklijke Tichelaar Makkum (2003) Richard Hutten (2004) Tord Boontje (2005) Piet Boon (2006) Studio Job (2007) Jurgen Bey (2008) Meubelfabriek Arco (2009) Het was dringen, vorig jaar tijdens de vakdag van Woonbeurs Am sterdam. Op de persba lie van de Woonbeurs Amsterdam lagen witte envelop jes met een sticker erop. Erop: 'De Schone Maker, een ode aan de schoonmaker'. Nieuwsgierige journalisten en sty listen drukten op het zakje, schud den eraan of pulkten aan de sticker. In het zakje zat de Woon beurspin 2009, gemaakt door de winnaar van het jaar ervoor: Stu dio Makkink en Bey. De pin, tradi tioneel toch een soort broche, zag er anders uit. Makkink en Bey maakten een conceptuele speld. Het is een plastic box met daarin een klein schoonmakertje. Op de achtergrond is een huis-tuin-en- keukentafereel geprint: gordijnen, een keukentje of bloemen. Er werd geknikt, gevoeld en gehumd. Hij ging niet massaal op het jasje, maar een enkeling gebruikte de veiligheidsspeld en droeg de Pin met trots. Dat was vorig jaar, maar waar schijnlijk vinden de pins ook dit jaar weer gretig aftrek. Ontwerper en creatief directeur van meubelfa briek Arco, winnaar van de pin in 2009, tekende voor het ontwerp. En we mogen het alvast verklap pen: zijn pin verbeeldt het woord Seriously, als een 'teaser richting de designwereld in het algemeen en een knipoog naar Arco zelf. Onder insiders is de Woonbeurs- pin een bekend gegeven. De Woonbeurs Amsterdam reikt jaar lijks een prijs uit aan een persoon of organisatie die belangrijk is voor het Nederlandse interieur. Dit jaar viel die eer het ontwerp- duo Scholten Baijngs te beurt. De prijs bestaat vooral uit de eer, en de opdracht om voor het vol gende jaar een Pin te ontwerpen in een oplage van 1.250 stuks en een gouden exemplaar voor de Pinwinnaar. De pin heeft zich inmiddels ont wikkeld tot een serieuze branche- prijs en met de Pin van Arco staat de teller op zestien. „Vorig jaar lie pen we tegen een jubileum aan, de vijftiende pin", stelt Woon beursdirecteur Daan van Trigt. „Zo ontstond het idee om te laten zien welke ontwerpers in het ver leden hebben gewonnen. Want toen waren dat soms aanstormen de talenten, inmiddels staat de lijst bol van wereldberoemde ont werpers onder wie Piet Hein Eek, Piet Boon en Marcel Wanders." De Woonbeurs richtte daarom tij dens de afgelopen Woonbeurs een Lane of Fame in, met een por- ledereen kent ze: de magneetbor den, whiteboards of schoolbor den voor in de keuken. Je kunt erop aangeven wanneer dochter liefhockeytraining heeft, dat pa moet overwerken en dat de melk op is. Praktisch hoor, maar ook leuk? De Portugese productontwerper Gonqalo Campos heeft zich voor al op dat laatste aspect gericht met zijn Dedo Message Board. Het is geen koel magneetbord, Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. door Jan van Mullem Ook trek in nummer 31, mét sambal? Sander Ketelaars: „Ja, én kroepoek. Nee, het eten is hier anders dan bij de Hollandse afhaalchinees. China kent diverse keukens, passend bij het landsdeel. Onze is bekend om zeevruchten. Niet mijn ding. In de winter is er gelukkig zuurkool. En Subway, McDonalds... Keuze zat!" Precies Nederland. „Maal tien. Geldt voor alles. Dalian heeft zes miljoen inwoners. Elke dag trekken mensen van het platte land richting de stad. Hoewel wij in een community building, een ap partementengebouw, in de buiten wijk, de suburbs, wonen, is het ook hier erg druk. Overal bouwputten. Nieuwe huizen, bedrijven, wegen, vooral bovengrondse_%-overs: met man en macht wordt geprobeerd de vooruitgang bij te benen." Fijn toch, zo'n groot woningaanbod? „Wij wilden een appartement met tuin, op een goede, betaalbare loca tie. Dat eerste is simpel: de halve bevolking woont in een apparte mentencomplex. Wij in gebouw 43 van Vanke Holiday View, een community van duizend eenhe den. Met allemaal Chinezen. Een tuin erbij was lastig. Balkon oké, maar tuin... Het is gelukt: 10 kilo meter van het centrum: hotspot in wording, uitzicht op water, 90 vier kante meter space plus 30 vierkan te meter tuin. Voor 100.000 euro. Exclusief verbouwing, dat wel." Dat gaat in, zeg Arnhem, niet lukken. „De prijzen zijn hier sinds 2004, toen ik op stage in China was, ver drievoudigd. Als ik toen geld had gehad... Je ziet het veel hier: Chine zen die speculeren met huizen. Ze kopen en worden slapend rijk. De winsten zijn nu iets minder, maar maar wel een cool en aaibaar me mobord. Waarop je kunt schrij ven in... bont! Namaak natuur lijk, maar wel zacht voor de vin gers en warm voor de ogen. Je kunt er zelfs een kunstwerk op maken, om de keuken wat op te vrolijken. Of laat een kind er zijn eerste koppoter op tekenen. Het Dedo Message Board is via de webshop Arcademi.com ver krijgbaar. Het 70 bij 100 centime ter grote bord kost 110 euro. Peking Dalian CHINA Sjanghai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78