WOON BEURS Verzamel alle pinnen! amsterdam binnen buiten - Oiva Toikka (79), Finlands nationale 'lievelingsopa', is al een halve eeuw ontwerper bij Iittala. Pakhuizen vol servies, vazen en kunstobjecten ontwierp hij voor het Finse glashuis. Maar het bekendst werd hij toch wel met zijn glazen vogels. Hij komt twee keer naar Nederland deze herfst, door Renske Schriemer rai 25 sept t/m 3 okt 2010 zaterdag 25 september 2010 4 S 1 Toikka in Nederland Vogelkoorts Leerdam om samen met een team glasblazers de kunst van het vogel- blazen te laten zien. Overigens is Toikka sinds 2007 niet meer de eni ge ontwerper van Birds. Toen maakte de Italiaan Giorgio Vigno een serie abstracte vogels. De jon ge Finse glaskunstenares Anu Pent- tinen maakte twee jaar geleden haar versie van de vogels, gevolgd door de vogels van Matti Klenell, die dit jaar gepresenteerd zijn. Toikka ontmoeten? Dit najaar staan in Nederland veel Toikka-evenementen op de agen da. Maar liefst twee keer is de Fin ook lijfelijk aanwezig. Eerst tijdens - het Birds Lovers Weekend op 9 en 10 oktober, waar ook de Mibisvo- gel te koop zal zijn, die speciaal en in gelimiteerde oplage voor Neder land is gemaakt. Toikka komt daar na naar Eindhoven. Iittala presen teert daar tijdens de Dutch Design Week de tentoonstelling Moments of Ingenuity, samengesteld door het Design Museum in Helsinki. Op zondagmiddag 24 oktober is Oiva Toikka aanwezig om zijn werk en leven toe te lichten. De he le maand oktober staan de Birds by Toikka centraal in de Iitta- la-winkels. Kijk voor verkoopadres sen op de site van Iittala. www.iittala.com www.nationaalglasmuseum.nl www.dutchdesignweek.nl is-f Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Het glazen servies Pioni met dessin van pioenrozen is in elk Fins huis te vinden. foto's PR Wapenfeiten Oiva Toikka viert dit jaar zijn gou den jubileum bij Iittala. Lange tijd werkte hij in de glasfabriek in Nuutarjarvi, maar ook voor Iittala en Arabia. In Nederland zijn die af zonderlijke, Finse servies- en glas- merken in 2003 samengevoegd on der de naam Iittala. In Finland kent iedereen het werk van Toik ka, of in elk geval: iedereen heeft gegeten van en gedronken uit zijn serviezen. In 1975 bedacht hij het persglazen servies Pioni met inge werkt patroon van pioenrozen. Na aanvankelijke verbazing over zo'n glazen gebruiksservies werd de se rie een succes. Finnen hechten erg aan servies: ze geven er graag geld aan uit en krijgen het op hun vijf tiende en achttiende verjaardag ca deau als start van hun uitzet. Voor Pioni moet je naar de vlooien markt, maar het dauwdruppelser vies Kastehelmi (1964) is terug. Toikka bedacht de overdadige druppeldecoratie overigens heel praktisch om oneffenheden en de persnaad te verdoezelen. Toikka's serviezen zijn in Neder land niet erg bekend. Op dit mo ment is alleen dauwdruppelser vies Kastehelmi verkrijgbaar bij Iit tala in Nederland. Maar de vogels van Toikka kunnen ook hier reke nen op een trouwe groep verzame laars en liefhebbers die vaak reik halzend uitkijken naar een nieuwe vogel in de collectie. Iittala organi seerde vorig jaar voor het eerst zelfs een Birds Lovers Weekend in de Glasblazerij van het Nationaal Glasmuseum in Leerdam. Hier konden Nederlandse 'vogelliefheb bers' zien hoe de vogels worden ge blazen en de speciaal voor de gele genheid geblazen Goudgele stern aanschaffen. Maar liefst 1.400 geïn teresseerden kwamen op het eve nement af Dat zouden er tijdens het tweede Birds Lovers Weekend, op 9 en 10 oktober aan staande, wel eens veel meer kunnen zijn. Want dan komt de mees ter zelf naar Wie is Oiva Toikka? In Finland kent ie-der-een Oiva Toikka. Niet al leen vanwege zijn omvangrijke productie voor het Finse huishoudmerk Iittala - in el ke Finse servieskast is wel iets van de royaal besnorde ontwerper te vinden - ook vanwege zijn hoge aaibaarheidsfactor. Toikka is een bescheiden man: aardig, hartelijk, humorvol. Hij is 's lands troetel ontwerper die op uiterst charman te wijze het land weer aan het la chen bracht in de zware na-oorlog- se tijden. Toikka studeerde aan de Central School of Arts op het moment dat Rusland de Finnen achterliet met een platgebombardeerde hoofd stad en een miljardenschuld. Toch bracht juist die schuld het land uit eindelijk ook goeds. Een import verbod en het stimuleren van ei gen fabrikaat om de Russen in na- tura mee af te betalen, zorgde voor een onverwachte boost aan produc tie en Fins ontwerp. Ontwerper Kaj Frank, bekend van het Teemaservies voor Arabia, haalde Toikka eind jaren vijftig binnen bij Iittala. Nu wordt Toika genoemd als een van de ontwer pers die Finland in de jaren vijftig als designland op de kaart zette. Ondanks zijn enorme productie aan serviezen, glaswerk en glas kunst, kennen we Toikka in Neder land vooral van zijn Birds. Toikka, creatief en experimenteel als hij is, bedacht de vogels begin jaren zeventig. Daarmee gaf hij de glasblazers in Nuutarjarvi iets te doen als ze moesten wachten op het polijsten van ander glaswerk. Het vervaardigen van de vogels, met hun rijke kleuren, vormen, pa tronen en houdingen was boven dien een goede oefening om de techniek te scherpen. Er zijn ruim vierhonderd verschillende vogels. Tekeningen komen er niet aan te pas, maar Toikka is nooit te be roerd de bedoelde blaashouding in de fabriek voor te doen. De vogels zijn het onofficiële Finse symbool geworden en een graag gegeven en gekregen cadeau bij ge boortes, huwelijken en jubilea. Dat is ook, weet senior productma nager bij Iittala Christel Vaener- berg, vanwege de sterke band die Finnen met de natuur hebben. „De geïsoleerdheid van Finland zorgt ervoor dat we redelijk tradi tioneel zijn, dicht bij de elemen ten leven, bij de natuur. Dat zie je terug in ons ontwerp en in de liefde voor vogels." Foto's boven en links: Birds uit de vierhonderd stuks tellende collectie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77