m 19 reizen De vele gezichten van Turijn Turijn is de stad van Fiat, Juventus en de lijkwade van Jezus. Maar het is ook een stad met overdekte promenades, musea, cafés, galerieën en lekker eten. Jan de Hoon ging op onderzoek. H ierre reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 25 september 2010 Het stratenpatroon van een Romeinse stad is herkenbaar aan rechte lijnen en wegen. De Noord-Italiaanse stad Turijn, gelegen aan de de rivier de Po, vormt daar geen uitzondering op. Alleen de Via Po en Via Pietro Micca in het centrum wijken hier van af. Ze werden in opdracht van koning Carlo Emanuele II di Savoia aangelegd. Daarbij werd de linkergalerij van de Via Po geheel overdekt, zodat de koning bij re gen en felle zonneschijn beschut van zijn paleis naar de rivier kon wandelen. Deze promenade langs de Via Po is een van de vele die het winkelende en flanerende pu bliek in Turijn schaduw en be schutting geven. De geschiedenis van de stad is nauw verbonden met het konings huis Savoia. Drie eeuwen lang was Turijn een Europese stad van be lang. Die invloed is nog steeds zichtbaar in de stad, dankzij de vele paleizen en residenties. Wie de stad wil leren kennen, doet er goed aan een van de interessante wandelingen te maken die de Turijnse toeristeninformatie heeft uitgezet. Zo kun je de vele gezich ten van Turijn ontdekken. Slenter en dwaal ten zuiden van Piazza della Repubblica door de kleine steegjes met antiekwinkels, boetiekjes en kleine ambachtswin kels. Broodjes worden hier per ge wicht verkocht. Bezoek een markt, bijvoorbeeld de open markt van Porta Palazzo. Zes dagen per week (niet op zondag) is de Porta Palaz zo een kleurrijk schouwspel. Wat je ook bedenkt, het is hier te koop. Uitrusten van een wandeling kan in een van de vele cafés, waar heer- Heerlijke, Italiaanse toetjes. lijke duld (karamelpasta) op de kaart staat, met namen als bad di dama (vróuwenkusjes, hazelnoot koekjes met chocolade). Koffiedrinken is in Turijn een reis door de tijd: de cafés hebben de aankleding en atmosfeer van eeu wen terug. Een aanrader is Al Bi- cerin aan het Piazza della Consola- ta, waar ze hun beroemde koffie serveren met chocolade en room naar eigen recept. Nog een Turijn se delicatesse die de bezoeker niet mag overslaan: de Gianduiotti, cho colade met nootjes. De lekkernij is verkrijgbaar bij iedere banketbak ker of ijswinkel. Neem vervolgens til lipo 'i00 De Po stroomt dwars door Turijn. Op de achtergrond de Piazza Vittorio Veneto. De Via Po met de overdekte wan delpromenades komt op dit plein uit. ook een kijkje achter het konink lijk paleis. Daar staat onder meer de kathedraal van San Giovanni Battista. Trappen aan de buiten kant van de kathedraal leiden naar Cappella della Sacra Sindone, de kapel van de beroemde lijkwade van Turijn. De lijkwade, waarvan wordt beweerd dat Jezus hem na zijn kruisiging droeg, was afgelo pen voorjaar sinds lange tijd weer te bezichtigen in de kathedraal van San Giovanni Battista. Miljoenen gelovigen en niet-gelovi- gen bezochten de kapel. Inmiddels is de lijkwade weer achter slot en grendel opgeborgen. Wie het kle dingstuk wil zien, moet wachten tot 2025, wanneer een nieuwe ten toonstelling wordt verwacht. De Mole Antonelliana is hét sym bool van Turijn en een markant herkenningspunt. Architect Ales- sandro Antonelli ontwierp het ge bouw aanvankelijk als synagoge, maar onenigheid over de kosten legde de bouw in 1869 stil. Pas in 1873 werd de 167 meter hoge 'mo le' voltooid, nu ter ere van koning Victor Emanuel II. Tegenwoordig is het nationale filmmuseum er ge huisvest. De Mole Antonelliana biedt een prachtig uitzicht over Turijn vanuit de toren. Na het avondeten krijgt Turijn een ander gezicht. De straten lichten op en de cafés en clubs vullen zich met jongeren. Een mooie plek om te beginnen is Murazzi, een met ar cades omzoomde weg langs de ri vieroever, waar voormalige pakhui zen en boten omgebouwd zijn tot uitgaansgelegenheden. Het is hier heerlijk toeven aan de waterkant. In de iets zuidelijker gelegen wijk San Salvario kun je op tal van plek ken genieten van livemuziek. In Quadrilatero Romano bij Piazza della Republica vind je de meest trendy restaurants en cafés en in Borgo Dora drink je een heerlijk glas witte wijn of geniet je van kebab of couscous. Wil je de drukte van de stad voor een moment achter je laten, dan kun je tram 15 nemen op Piazza Castello naar de voet van de Super- ga, de berg met de gelijknamige ba siliek. Neem daar de trein omhoog en geniet van een prachtig uitzicht over Turijn. Voor Turijn is dit wel een beladen plek. Hier verongeluk te op 4 mei 1949 het vliegtuig met daarin het voetbalteam van Tori no. Achttien spelers van 'II Grande Torino' kwamen om. Buiten de stad iseen bezoek aan Eataly in Lingotto een aanrader. Deze oude fabriek van Fiat is om gebouwd tot een waar eetparadijs. Alles op het gebied van eten is hier te koop en per onderwerp ge rangschikt. Je kunt er rondkijken en winkelen, maar ook proeven van wat er zoal te koop is. Regiona le producten worden geselecteerd op kwaliteit en direct bij de produ centen gekocht. De plek is zeer po pulair bij de Italianen om te lun chen of's avonds uit te gaan. foto's Jan de Hoon De toeristeninformatie in Turijn is gevestigd aan Piazza Castello. Hier kun je ook de Torino Card kopen, die gratis toegang geeft tot veel musea en het openbaar vervoer. Losse kaartjes voor tram en bus zijn te koop bij tabakszaken en kiosken. De toeristeninformatie verzorgt iedere zaterdag stadswandelin gen onder leiding van een gids. Thematische wandelingen zijn af hankelijk van het seizoen. De meeste musea zijn op maan dag gesloten. Het Egyptisch mu seum is het op een na grootste museum met Egyptische kunst ter wereld. Brussels Airlines vliegt direct op Turijn vanuit Brussel, KLM vliegt rechtstreeks vanuit Amsterdam en Ryan Air vliegt vanaf Charle roi. Met bus en trein is Turijn van af het vliegveld Caselle goed te bereiken. www.turin-airport.com www.turismotorino.org www.comune.torino.it/canale- turismo/en/ Reageren? redactie.reizen@wegener.nl ,00, acqU® i \3<^ eVAO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69