L 0 m reizen@wegener.nl 15 reizen """I024-3650360 Zaterdag 25 september 2010 toekomst van Taiwan lometer: een peulenschil voor ons Nederlanders. In het Sun Moon Lake Hotel is het daarna bijkomen in luxe. De badkamer heeft een enorme kuip waar je met z'n vie ren in zou kunnen, een tv is in de muur ingebouwd en zelfs vanuit het bad heb je uitzicht op het meer en de omliggende heuvels. Toen de eerwaarde meester Hsing Yuan, een boeddhistische monnik van het vasteland van China, in 1967 een stuk land kocht waar en kel bamboe groeide, zal hij zelf ook niet kunnen hebben bevroed hoe het kloostercomplex Fo Gua- ng Shan er in 2010 bij zou staan. De eerwaarde non Man Ho ont vangt ons 's avonds en geeft ons leesmateriaal om ons te verdiepen in het humanistische boeddhisme dat in het klooster wordt belijd. Ze raadt ons aan snel naar bed te gaan. De volgende ochtend ver wacht ze ons om 05.00 uur voor het ochtendgebed in de Great Hero Hall. De zon gaat net op wan neer nonnen en monniken de hal betreden. Ze zijn allen kaal gescho ren, alleen de leken hebben haar. In de hal staan drie goudkleurige Boeddhabeelden van bijna 8 me ter hoog opgesteld en in alle nis sen nog eens bijna 15.000 beelden die elk door een kerstverlichting lampje worden belicht. Met een minimum aan instrumenten wordt door de sereen kijkende geestelijken gezongen. Na het vegetarische ontbijt lopen we naar het grootste Boeddha beeld in het complex, 36 meter hoog en goudkleurig. Eromheen staan nog 480 kleinere boeddha's. Het kloostercomplex ademt naast sereniteit ook luxe uit. Alle wegen ernaartoe zijn geasfalteerd, de ma teriaalkeuze verraadt naast smaak een riant budget en de tuinen wor den door een leger tuinmannen en -vrouwen in een staat van per fectie gehouden. Vind je Taiwan te ver voor een be zoek aan een boeddhistische tem pel, op de Amsterdamse Zeedijk staat een 'filiaal', de tempel Fo Guang Shan He Hua, de grootste stad ligt aan de kust het Yeliou Ge- opark. Een groot terrein aan de Golf van Jinshan biedt plaats aan een verzameling grillige, kalkste nen formaties. Een afgezet par cours leidt je langs alle indrukwek kende beelden. Nog leuker is het alle toeristen te bekijken die als mieren rond de beelden rennen. Met zelfontspanners zetten stelle tjes hun romantische uitje op beeld en de meeste vrouwen heb ben een parasol, omdat ze er niet over piekeren hun melkwitte huid bloot te stellen aan de felle zon. Vlakbij ligt de overdekte markt, waar niet alleen kitscherige souve nirs kunnen worden gekocht, maar waar je ook heerlijk kunt eten voor nog geen euro. Boven dien is het prettig de airco weer op te zoeken na een half uur in de hit te van het Yeliou Geopark. Langs de snelweg naar Sun Moon Lake staan om de paar kilometer glazen cabines opgesteld. Het zijn de 'kantoortjes' van de betelnut- girls. Betelnoten zijn steenvruch ten van de ranke betelnootpalm en hebben een stimulerende wer king. Vooral chauffeurs kauwen er op om wakker te blijven. De meis jes die ze verkopen, zijn uiterst schaars gekleed. Dat is wellicht de reden dat ze verondersteld worden bakken met geld te verdienen. Op een vlot van bamboe in het meer drapeert iemand een trouw jurk tot een waaier. Een ander loopt met spiegels en piepschuim rond. Elders wacht een bruidegom op aanwijzingen van de fotograaf. Sun Moon Lake is een honey- moonbestemming bij uitstek. Het idyllische, door bergen om ringde, meer op 760 meter hoogte was zeer geliefd bij de leider Chiang Kai-shek. Het is nog altijd een van Taiwans meest bezochte plekken voor zowel de Taiwane- zen als de Chinezen van het vaste land. Gelijk hebben ze. Na de druk te van Taipei is het een verade ming met een gehuurde mountain bike rond het meer te fietsen. Een geasfalteerd fietspad, weinig heu vels en een totale lengte van 30 ki- Nonnen op weg naar het ochtendgebed. Foto's boven: Een betelnut- CHINA Zuid Chinese Zee 50 km Tungkangi Filipijnenzee in Europa in Chinese paleisstijl. Taiwans mooiste hotel, het Silks Place Hotel, ligt in het Taroko Na tional Park. Na een uitgebreide en miljoenenverslindende renovatie, is het hotel adembenemend mooi in minimalistische stijl met oog voor detail. Zo is er een opfrissend gemberdrankje bij het inchecken en zijn er takken met verse ly chees als welkom op de kamer. Het buitenbad is een infinity pool (het water lijkt te verdwijnen ach ter de horizon) met uitzicht op de bergen en een pagode. Binnen is een lounge die enkel met kaarsen wordt verlicht. Na het luxe verblijf is het tijd voor het Taroko National Park, een van Taiwans acht nationale parken. Dankzij het hoogteverschil biedt het park een scala aan flora en fau na. Ook woont in het park nog een aantal leden van de aboriginal Truku-stam. Birdwatchers kunnen hun borst natmaken en duidelijk gemarkeer de trails leiden hikers langs alle hoogtepunten. De Shakadang Trail bijvoorbeeld volgt de bed ding van de rivier Shakadang met kraakhelder water. Na een half uur lopen, springen we de rivier in en, zittend op een rotsblok om af te koelen, zijn we het eens dat onbe kend Taiwan qua toerisme een gouden toekomst tegemoet gaat. JOI Met dank aan China Airlines. China Airlines vliegt dagelijks in 16 uur van Amsterdam via Bang kok naar Taipei. Retourtickets zijn te koop vanaf 730 euro. Zie www.china-airlines.nl Algemene informatie over Tai wan op www.nunaartaiwan.nl Wie meer wil weten over de ge noemde hotels, kan terecht op www.silksplace-taroko.com.tw en op www.smlh.com.tw reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65