spectrum 10 Brutale aap Een jaar na zijn arrestatie zit voormalig Transavia-piloot Julio Poch nog vast, zonder duidelijkheid in zijn zaak. Hij wordt verdacht van mensenrechtenschendingen tijdens de militaire dictatuur in Argentinië (1976-1983), maar harde bewijzen zijn er vooralsnog niet. <2aterdag 25 september 2010 STANDPLAATS door Elles van Celder Voordat ik het doorhad, haalde hij uit Fikse, pijnlijke kras op mijn on derbeen. De aanvaller rende weg. Springend ging hij zijn vrienden tegemoet. Ze leken te lachen om dat stom me mens. Het Kaapse schiereiland in Zuid-Afrika ligt onder vuur. Deze keer niet door criminelen, maar door bavianen. Als slachtoffer weet ik wat het is. Net in het land, wilde ik graag van dichtbij een foto maken van het schattige aapje. Niet slim. Steeds meer Zuid-Afrikanen wonen op het Kaapse schiereiland. Ze willen in de buurt van de prachtige, witte zwemstranden zijn, die ze met pinguïns delen. Kijken naar de walvissen die er in de zomer kleintjes ba ren. Maar de plek moet gedeeld wor den met de Chacma-bavianen, die al meer dan een miljoen jaar op het schiereiland wonen. Er zijn er ruim H 420, die in vijftien troepen rondbanje- ren. Ze gaan dagelijks op strooptocht, openen autodeuren en koelkasten. Als er ergens wordt gebarbecued of een keukenraam openstaat, slaan ze toe. In de wijk Capri Village zit een bavi aan op een dak. Hij graait rustig in een plastic bak met cornflakes, gestolen uit de keuken van een vrijstaand huis. Een jongen loopt op hem af met een klap pertjespistool. Maar de baviaan weet wel beter. Dat kan hem niet deren. Dus snoept hij vrolijk door. Nu komt de tuinslang eraan te pas. Ge hanteerd door baviaanmonito ren, een soort oppassers van een natuurbeschermingsorga nisatie die de apen zoveel mogelijk uit woonwijken moeten houden. Deze oppas sers moeten de bavianen we ren met geschreeuw en het klappen van een zweep. Dat wil zeggen, met het geluid van het klappen van een zweep. Aanraken mo gen ze het beschermde dier niet. Daardoor zijn ze weinig effectief, bromt een buurtbe woner. Maar volgens Michael, medewerker van de organisatie, kunnen de mensen zelf ook meer doen om de bavianen te weren. Zoals: ramen dichthouden. Of ze kopen een vuilnisbak die de baviaan niet open kan krij gen. Op de grond liggen uit de grond gerukte bie ten en broccoli, de spinazie en chili hebben ze met rust gelaten. Daar houden ze blijk baar niet van. De 38-jarige Robin kijkt hoofd schuddend naar haar moestuin. De bavia nen komen nu wekelijks, klaagt ze. Pas trof ze er één met ontblote tanden in de keuken aan. Waarom maken ze hen niet gewoon af? Het argument dat de apen er eerder waren dan de mens, vindt ze onzin. „We hebben hier ook ooit leeuwen gehad." De telefoon van natuurbeschermer Michael staat ondertussen roodgloeiend. Via een ba viaanhotline bellen buurtbewoners door waar de dieren zijn gesignaleerd. Maar het zijn niet alleen boze telefoontjes, benadrukt hij. Er zijn ook mensen die om de bavianen geven en bellen als ze bijvoorbeeld een ge wond dier zien. Hij drukt het gaspedaal in en racet naar de volgende bavianentroep. Hoewel de bavianen meer kleintjes krijgen sinds ze menselijk voedsel eten, leggen er ook veel het loodje door de mens. Bijna tweederde van de bavianen sterft een onna tuurlijke dood. Omdat ze door een auto wor den geraakt of omdat een Zuid-Afrikaan zijn geduld echt verliest en het vuur opent Want die pech heeft de brutale aap. Het wa penbezit is in Zuid-Afrika vrij hoog. Moestuineigenaresse Robin denkt aan een andere optie. Zelf doden wil ze de dieren niet. Haar zwager heeft nog een paintballge- weer liggen. Dat zal ze leren van haar bieten af te blijven. Voormalig Transavia-piloot Julio Poch zit een jaar na zijn arrestatie in Spanje nog altijd vast en wacht in Argentinië op berechting voor zijn vermeende betrokkenheid bij de vluchten des doods tijdens de militaire dictatuur, die dat land van 1976 tot 1983 in de greep hield. foto's GPD/AP Als officier van justitie Eduar- do Taiano uit het raam van zijn kantoor kijkt, ziet hij aan de overkant van de straat een grijs gebouw in verval. Het is van de Argentijnse marine, telt een verdieping of tien en een paar hon derd kantoren. In één van die kantoren ligt mogelijk het document dat hij zoekt. En er werkt ongetwijfeld iemand die hem kan vertellen wat hij wil weten: of voorma lig Transavia-piloot Julio Poch als jonge marineofficier vliegtuigen bestuurde, van waaruit mensen in zee werden gegooid. Maar het leger in Argentinië is weinig be hulpzaam bij de rechtszaken die Taiano en collega's voeren tegen de verdachten van mensenrechtenschendingen tijdens de laat ste dictatuur (1976-1983). Daarom beschikt Taiano niet over onomstotelijk bewijs te gen Poch, als dat al zou bestaan. „Het be wijs bestaat uit getuigenverklaringen over wat Poch zou hebben gezegd", zegt Taia no. „Dat maakt deze zaak gecompliceerd." Vooral nu over die verklaringen steeds meer onduidelijkheden bestaan. Julio Al berto Poch (57), die de Argentijnse en Ne derlandse nationaliteit heeft, werd vorig jaar op 22 september in Valencia gearres teerd op verdenking van het uitvoeren van de zogeheten vluchten des doods, waar mee het militaire regime in Argentinië zich van tegenstanders ontdeed. De slacht offers werden gedrogeerd, in een transport vliegtuig geladen en boven de Atlantische oceaan naar buiten gegooid. Voormalig ma rineofficier Adolfo Scilingo, de enige die door Robert-Jan Friele zijn rol bij de vluchten bekende, schat dat er tussen de 3.000 en 6.000 gevangenen op die manier zijn verdwenen. De aanleiding voor Pochs arrestatie vond al in 2003 plaats. Tijdens een diner met col lega's op Bali, zou Poch hebben verteld de vluchten te hebben bestuurd. Nadat hij de verhalen van twee collega's had gehoord, stuurde een derde Transavia-werknemer in 2006 een e-mail naar de Nationale Re cherche. De zaak kwam terecht bij officier van justitie Ward Ferdinandusse, die naar Argentinië vloog om zijn collega's in te lichten. Taiano: „Wij wisten niets van Poch. Pas toen we over die verklaringen van zijn collega's hoorden, besloten we de zaak op te nemen." Onderzoeksrechter Sergio Torres sprak be gin december 2008 in Nederland met vier Transavia-piloten: de drie al genoemde en een vierde, die Poch ooit het regime van dictator Jorge Videla hoorde verdedigen. Op basis van deze verklaringen en Pochs verleden als marinepiloot vroeg Torres op 30 december 2008 om diens uitlevering. Toen het negen maanden later eenmaal zo ver was, kreeg Nederland een compliment van de Argentijnse minister van Buiten landse Zaken. Mede door het werk van het Openbaar Ministerie zou Argentinië voor het eerst een piloot voor de rechter breng en, die de vluchten des doods uitvoerde. Maar op basis waarvan eigenlijk? Dat Julio Poch in zijn jonge jaren piloot was bij de Argentijnse marine, blijkt uit documenten waarover de Argentijnse justitie beschikt. Maar dat is geen bewijs voor het uitvoeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58