5 spectrum Voorkomen is beter! RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE stilte Marjan Berk Zaterdag 25 september 2010 Languit lig ik in de tandartsstoel, zoge naamd ontspannen maar in mijn tot vuis ten gebalde zenuwachtige handen boren de nagels zich in mijn vlees. „Ontspan!", roept de tandarts voordat zij de naald met verdo ving in mijn tandvlees drijft Voor het eerst in mijn lange leven ben ik be roofd van een kies, een gapend gat ontsiert mijn linkerbovenkaak, waardoor ik een beetje raar ben gaan lachen. Daniëlle, mijn dierbare tand arts en voormalig buurvrouw, bij wie ik tijdens de afronding van haar tandartsenijstudie als proefkonijn mocht dienen en die ruim twintig jaar haar talent tot volle tevredenheid op mijn ivoren wachters mag botvieren, bikt de twee gouden kronen ter weerzijde van het gat los, zo dat ze daar volgende week een brug in kan mon teren. „Wat doen jullie met die gouden kronen?" „Die doen wij in een pot, waarmee wij onze Stichting Wereld Tandheelkunde financieren." Terwijl Daniëlle boven mijn mond hangend haar precisiekarwei uitvoert, vertelt zij over haar initiatief, wat haar nu voor de derde keer naar een derde wereldland voert, om een pro ject op te zetten waardoor mensen, maar vooral ook kinderen zelf op het spoor van de preventie en verzorging worden gezet. „We begonnen een paar jaar geleden in Kenia. Kinderen in ontwik kelingslanden die bij kiespijn niet worden gehol pen, lopen risico op ondervoeding en raken ach ter op school. Want als je kiespijn hebtkun je ook niet eten! Wij helpen ze van hun kiespijn af en leren hen en hun ouders het verband tussen eten, snoep, tandbederf en poetsen. Dat leidt ook nog wel eens tot komische toestanden. In Kenya was een man, die voor de behandeling een verdoving kreeg. Hij moest een poosje wach ten tot de verdoving werkte. Maar daardoor ver dween ook zijn kiespijn, zodat hij dacht dat hij nu wel weer naar huis kon! Wij gingen hem ha len, maar hij was verdwenen. Gelukkig is hij, toen de verdoving was uitgewerkt, weer terug gekomen!" „En hoe gaat het dan verder, wanneer jij met je team weer vertrekt?" „Wij leren ze hun mond te verzorgen, want een goed gebit begint bij preventie. Na Kenia heb ben wij met een team van Nederlandse tandart sen eenzelfde project in Cambodja gestart, op een basisschool van Caring for Cambodja in Siem Reap. In Cambodja krijg je uitsluitend kinderen en jonge mensen onder je handen, je ziet er geen oude mensen. Die zijn allemaal uitge moord door het regime van Pol Pot... Uit een on derzoek ter plekke is gebleken dat kinderen met kiespijn niet genoeg eten en daardoor in groei achterblijven. Wij richten ons niet alleen op het gezond maken van de vaak zeer slechte gebitjes. Omdat de meeste ouders, kinderen en leerkrach ten het verband tussen zoet eten en cariës niet kennen, wordt preventieve zorg gegeven door lessen in mondhygiëne en poetslessen. En we houden statistieken bij, die later in Nederland worden geanalyseerd. Hieruit blijkt dat kinde ren naarmate ze ouder worden, grotere kans op ondergewicht hebben door de pijn en ontstekin gen in hun mond, waardoor ze onvolledig kau wen, een veronderstelling die statistisch is aan getoond. En nu vertrekken we half oktober naar Nepal, om daar ook een project op te zetten." Ik ben klaar en mag mijn mond spoelen. En ik doneer mijn oude gouden kronen enthousiast in de pot van Stichting Wereld Tandheelkunde. info@stichtingwereldtandheelkunde.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53