spectrum 2 Het is windkracht elf Zaterdag 25 september 2010 et stormt in de cultuurwereld en dat blijft niet zonder gevolgen. „Als het stormt, vallen er dode takken uit de bomen", zegt Ton Brandenbarg. „Een stevige wind door de samenleving kan op zich ein verfrissend effect hebben. Windkracht zes is nog hanteerbaar, maar nu is het windkracht elf, twaaïi Dan sneuvelt er veel meer dan dode tak ken. Daarom moeten we goed kijken wat er gestut moet worden, wat uit de wind dient te worden ge houden' zodat het in het voorjaar opnieuw kan op- bloeiem Als voorzitter van de Raad voor de Cultuur Zeeland beziet Brandenbarg met grote zorgen de bezuinigin gen die op de cultuursector afkomen. Rijk, provincie en gemeenten schroeven hun budgetten fors terug en de pereidheid van het bedrijfsleven om bij te dra gen n|emt zienderogen af Als directeur van de Zeeuwse Bibliotheek heeft hij er ook direct mee te makejh. De bibliotheek is een van de 21 Zeeuwse in stellingen die van de provincie de opdracht hebben gekregen twintig procent te bezuinigen. Dat pergt rigoureuze ingrepen. „Op zich is het denk- baa| dat je iets minder doet zonder dat het publiek merkt, maar bij een bezuiniging van twintig procent is dpt onmogelijk", aldus Brandenbarg. Desondanks stefien de instellingen zich coöperatief op en probe- rei gezamenlijk te kijken waar besparingen mogelijk zim. „Dat we met 21 instellingen rond de tafel zitten, isïmiek. Het heeft ook een positief effect: je gaat je bezinnen op je kerntaken en we proberen aan de backoffice-kant zaken samen te doen waar we nog niet eerder over hadden nagedacht." Niettemin zullen de gevolgen ingrijpend zijn. Bran denbarg betreurt het dat de provincie heeft gekozen voor de (grove) kaasschaaf' één percentage voor alle instellingen. Hij had liever een grondige analyse van de hele sector gezien, zodat kan worden bepaald wat hoe dan ook overeind moet blijven, wat potentie heeft en wat minder prioriteit verdient. Nu staat de Raad voor de Cultuur tamelijk machte loos. „We hebben als raad een bescheiden plek, met een kleine portefeuille. We kunnen wel ongevraagd adviseren over het cultuurbeleid. Maar twintig pro cent bezuinigen is een technocratische en geen in houdelijke maatregel. Daar vallen weinig beleidsmati ge opmerkingen over te maken." Brandenbarg is - met ervaring bij de landelijke Raad voor Cultuur en als museum- en orkestdirecteur - ge pokt en gemazeld in de cultuurwereld. Hij heeft meer zware stormen meegemaakt, maar toch be speurt hij een duidelijk verschil met eerdere bezuini gingsrondes. „Destijds was er grote onrust en vond de samenleving dat we kunst en cultuur hoe dan ook overeind moesten houden. Die vanzelfsprekend heid is voorbij. Nu wordt cultuur vooral gezien als 'leuke dingen voor de mensen'. Als kunst en cultuur moeten worden afgewogen tegen gezondheidszorg of kinderopvang, zijn nog maar weinig mensen be reid die discussie te voeren." Ton Brandenbarg Ten onrechte, vindt hij. „Het is belangrijk voor een mens die midden in de wereld staat dat hij met kunst en cultuur wordt geconfronteerd. Dat scherpt hem en het draagt bij aan zijn welbevinden. Cultuur zorgt voor verbinding, voor discussie, brengt iets te weeg, geeft plezier. Het zorgt voor een gezond leefkli maat." Brandenbarg wijst op het grote belang van amateur kunst naast professionele kunst en van cultuur voor een breed publiek naast aanbod voor fijnproevers. „Musea moeten bijvoorbeeld behalve publiekstrek kers ook specialistische exposities bieden in een klei nere setting. Als je dat niet doet, ben je een groot deel van je functie kwijt. Juist voor gesubsidieerde or ganisaties geldt dat zij moeten doen wat de commer cie niet doet. Ze mogen niet hun identiteit opgeven, maar moeten staan voor waarvoor ze zijn bedoeld." Zeeland heeft op dit moment een mooi cultureel aan bod, dat zeker moet worden gehandhaafd, vindt Brandenbarg. „Men denkt altijd dat hier niets ge beurt. Voor opera en de grote orkesten moeten je in derdaad naar elders, maar verder heeft Zeeland veel te bieden. Het punt is dat zelfs Zeeuwen zich daar te weinig bewust van zijn. Als er iets is, ga er dan ook naar toe! Het is nogal triest als ik bijvoorbeeld Rein- bert de Leeuw zie concerteren en er zitten maar ze ven mensen. Dat vervult me met plaatsvervangende schaamte."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50