41 binnenland Dreiging van jihadisten zeer beperkt TOÖS Partner Kooistra Strijd om centrum kinderkanker Bosma vindt invloed van leden op partij 'gedoe' spectaculaire heropening. en beddinghous© Ca ma ra's ingezet bij viering Leidens ontzet RAPPORT Universiteit onderzoekt salafisme feliciteren met de I PAUL KUSTERS Sanny is een blijvertje zaterdag 25 september 2010 door Cerard den Elt aanvaardbaar vindt. Het meren deel van de fanatieke groep gaat pragmatisch om met de grote vrij heden in Nederland, al is er wel verzet tegen de rol van vrouwen. De onderzoekers constateren dat 38 procent van de moslims in Ne derland niet-orthodox is. Ruim de helft kan worden bestempeld als matig orthodox. 8 procent behoort tot de strenggelovige, salafistische groep. De makers onderscheiden hierin drie stromingen. Apolitieke salafi's, politieke salafi's die zich ac tief roeren in politiek en in media en de kleine maar harde kern van jihadi's. De laatste groep ziet het als plicht de islam te verspreiden, geloof in daden om te zetten en te strijden tegen corrupte leiders, on gelovigen, geleerden en andere vij anden van de islam. Volgens de onderzoekers waaiert het salafisme uit naar provincieste den, zoals in Noord-Brabant en Limburg. „De preken kunnen er politieker en feller van aard zijn, omdat er ook predikers optreden die in de grote centra niet (meer) welkom zijn. Ze zijn vrijer in hun uitingen omdat ze minder in de be langstelling staan", aldus de onder zoekers. Aan de andere kant wordt gesignaleerd dat imams gematig der zijn geworden in hun uitspra ken, onder druk van de politiek en van de moslimgemeenschap zelf Ook de invloed vanuit Saoedi-Ara- bië wordt opgemerkt. Geloofslei- ders uit dat land wijzen terreur af, stellen de onderzoekers. Luxe bed- en badshop met Manolein Bastin artikelen^ veel woonplezier DEN HAAG - De organisaties voor strenggelovige moslims (salafisten) in Nederland vormen op dit ogen blik geen voedingsbodem voor ter rorisme door radicale jihadisten. Daarom kan het dreigingniveau in Nederland op 'beperkt' gehand haafd blijven, schrijft minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) in een brief aan de Tweede Kamer. „Er zijn in de afgelopen maanden geen concrete aanwijzingen voor aanslagen tegen Nederland of Ne derlandse personen of objecten in het buitenland geconstateerd", stelt de bewindsman. Zijn conclu sie is mede gebaseerd op het giste ren verschenen rapport Salafisme in Nederland, dat op basis van veld werk en onderzoek onder 1100 moslims is opgesteld door het Insti tuut voor Migratie en Etnische Stu dies van de Universiteit van Am sterdam. Volgens Hirsch Ballin bevestigt dat onderzoek de conclusie van de AIVD dat organisaties voor fanatie ke moslims niet actief zijn om de Nederlandse democratie te onder mijnen. Wel is er daarbuiten een beperkt aantal subgroepen. Nederland telt volgens het rapport tussen de 40.000 en 65.000 streng gelovige en fanatieke moslims. Het merendeel van deze groep, moge lijk zelfs 32.000, heeft een Marok kaanse oorsprong. Slechts een klein deel van hen behoort tot de jihadistische stroming die geweld door Frank Hendrickx DEN HAAG - Martin Bosma, de rech terhand van Geert Wilders, is falie kant tegen democratisering van de PW. Hij ziet niets in het pleidooi van zijn fractiegenoot Hero Brink man om een ledenstructuur in te voeren. „Onze huidige partijvorm bespaart een hoop gedonder", zegt Bosma in een interview met deze krant. De fractiesecretaris en nummer zes op de PW-lijst is daarmee veel stelliger dan Wilders, die eerder zei 'geen principiële bezwaren' te hebben tegen een ledenstructuur. Bosma, van wie vandaag een boek uitkomt over zijn politieke opvat tingen, zegt dat de PW 'een virtu ele partij' is. „Onze website is dé plek waar we kunnen communice ren met onze achterban." Hij er kent dat daardoor eventuele twis ten binnen de partij makkelijker binnenskamers blijven. „Dat maakt het leven een stuk pretti ger", aldus de ex-journalist, die zes jaar geleden met Wilders afsprak dat de PW nooit mocht vervallen in LPF-taferelen. Bosma wil zich niet spiegelen aan de gevestigde partijen in Neder land, waarvan hij de organisatori sche opzet 'negentiende-eeuws' noemt. Volgens hem houden de gestaalde kaders binnen de tradi tionele partijen juist nieuwe gelui den tegen. Volgens Wilders blijft Brinkman bij de PW, ook wanneer democra tisering uitblijft. De smalle meer derheid van het rechtse minder heidskabinet met gedoogsteun van de PW is daardoor niet in ge vaar. Het harde 'nee' van Bosma vormt wel een tegenvaller voor WD en CDA, die hopen dat gedoogpartij PW zich zal ontwikkelen tot een 'normale partij'. I zie: Spectrum BREDA - Rond het tijgerwelpje San ny van Circus Belly Wien in Breda is gisteren grote commotie ontstaan. Volgens een bericht in de Telegraaf zou het zieke dier mogelijk een spuitje krijgen. Een reddingsactie van het Vara-radioprogramma 'De Heer Ontwaakt!' leverde een reactie door Wim van de Louw ARNHEM - Dick Loorbach, de vriend van de overleden hore- ca-keizer Sjoerd Kooistra, doet af stand van de erfenis van zijn part ner. Volgens zijn advocaat Oscar Hammerstein leeft Loorbach sinds de zelfgekozen dood van Kooistra 'nagenoeg van de bedelstaf. Ham merstein vertelde dat gisteroch tend tijdens een kort geding voor de rechtbank in Arnhem. Loor bach was daar gedaagd door het Zevenaarse bedrijf Hillock. De di rectie van die onderneming wilde bij kort geding bewerkstelligen dat Loorbach zijn handtekening zou zetten onder een hypotheekakte op een villa van Kooistra en Loor bach in het Spaanse Marbella. Kooistra had dat enkele weken voor zijn dood ook al gedaan. De hypotheek was het onderpand voor een lening van 3 miljoen eu ro die Kooistra had gekregen van Hillock. Kooistra verkeerde in fe bruari al in financiële problemen. Sinds het ondertekenen van die ak te door Kooistra probeert Hillock continu de ontbrekende handteke ning te krijgen van Loorbach, die mmmmemim LEIDEN - De gemeente Leiden zal tijdens de viering van het Leidens ontzet op 3 oktober extra maatre gelen treffen om de bezoekersstro men beter te controleren. Met ca mera's wordt gecontroleerd of het ergens te druk wordt. Als dit het geval is, wordt het publiek omge leid met matrixborden. Het besluit is genomen in overleg met burgemeester Henri Lenfe- rink van Leiden. Deze vond dat het vorig jaar op het Stadhuisplein op sommige momenten te druk was. Met deze intensieve controle wil de gemeente Leiden inspelen op incidenten zoals die zich in juli voordeden tijdens de Love Parade in Duitsland. Daar kwamen door te grote drukte op het festivalter rein 21 mensen om het leven en raakten er meer dan vijfhonderd mensen gewond. DEN HAAG - Artsen en ouders voe ren een bittere strijd met bestuur ders van academische ziekenhui zen over de oprichting van het eer ste kinderkankerziekenhuis in Ne derland. Ouders en artsen vinden dat één nationaal kinderoncolo- gisch centrum het beste is voor de behandeling van deze kinderen. De raden van bestuur van de aca demische ziekenhuizen denken daar anders over. Zij willen twee samenwerkende expertisecentra, één in Rotterdam en één in Am sterdam. De ouders hebben dan een keuzemogelijkheid en de kin deren kunnen behandeld worden door artsen met ook andere kin- dergeneeskundige specialismen. De ouders vinden dat de beschik bare medische kennis moet wor- dep gebundeld om zo de gene zingskans te vergroten. Deze kans is in Nederland 70 procent. Eén ge specialiseerd ziekenhuis zou de be handeling sterk kunnen verbete ren, schrijven de ouders in samen spraak met de artsen in het tijd schrift Medisch Contact. De artsen streven ernaar om de genezings kans tot 90 procent te verhogen. Dat kan volgens de oncologen al leen door de krachten te bunde- len. „Alle hoofden van de afdelin gen kinderoncologie van de acade mische medische centra zijn voor één nationaal centrum", zegt Sie- bold de Graaf, tot 2008 kinderon coloog in Nijmegen, vandaag in ra dioprogramma Argos. Hij begrijpt niet waarom de bestuurders zich zo verzetten tegen de oprichting van één kinderoncologisch cen trum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4